II 9 Camping sluit n besmettingen Schotse trein ontspoort door aardverschuiving: drie doden Zeker twee jongeren die op de populaire camping Appelhof op Terschelling zijn geweest, hebben het coronavirus opge lopen. Na thuiskomst in Noord-Holland zijn ze posi tief getest. Het kan zijn dat ze op de camping besmet zijn geraakt, maar het is ook mo gelijk dat ze er anderen heb ben besmet. De Friese GGD roept jongeren die vorige week op de camping waren, op om zich te laten testen als ze milde klachten hebben. De regionale gezondheids dienst zorgt voor meer test mogelijkheden op het Wad deneiland. ,,Dit is in eerste in stantie voornamelijk gericht op camping Appelhof, waar de jongeren verbleven." De camping sluit de deuren voor de rest van de zomer. Het seizoen zou tot i september duren, maar stopt twee weken eerder. De ongeveer 800 gas ten gaan naar huis. Op maan dag zouden 300 nieuwe gas ten komen, maar zij zijn dus niet meer welkom. Het coronavirus is tot nu toe grotendeels voorbijgegaan aan Terschelling. Sinds het begin van de uitbraak zijn twee eilanders positief getest. Bij de ontsporing van een pas- sagierstrein in het noordoos ten van Schotland zijn drie do den gevallen, onder wie de machinist. Zes mensen raak ten gewond. Het ongeluk in de buurt van de havenstad Stone- haven gebeurde waarschijnlijk door een aardverschuiving in het dal waar de trein reed. In het gebied had het hevig gere- gend, met wateroverlast tot gevolg. Meerdere rijtuigen zouden zijn gekanteld. Red dingsploegen hadden moeite om de afgelegen plek van de ontsporing te bereiken. De treindienst tussen Aberdeen en Glasgow wordt uitgevoerd door de particuliere firma Abellio ScotRail, een dochter onderneming van de NS. maatregelen genomen om over verhitting te voorkomen. Werktijd wordt over de dag verspreid en tussendoor zoekt ze de verkoeling op. ,,We stimuleren iedereen om regelmatig achter die pc vandaan te komen en bijvoorbeeld op een koele plek verder te werken." Bij verzekeraar Achmea is het aantal mensen dat naar kantoor gaat deze week ook nauwelijks toegenomen. ,,We geven tips en we zien dat medewerkers ook uit wijken naar flexwerkplekken waar je eveneens goed in de airco kunt werken. Je hoeft tegenwoordig niet meer op je zolderkamer te blijven zitten", aldus een woord voerder. ,,Als mensen bellen dat ze thuis echt gillend gek worden en graag naar een kantoor willen, dan is dat wel een uitzonderings situatie die gehonoreerd wordt." Achmea heeft 14.000 medewer kers die sinds de coronacrisis thuiswerken. Flexplekken Flexkantoorketen HNK ziet dezer dagen een stijging van het aantal bezoekers. Thuiswerkers die het thuis niet uithouden, kunnen te recht in een van de veertien loca ties. HNK-managers Robert Spar- reboom en Joey van Wijk probe ren het zelf op hun kantoor ook comfortabel te houden. Sparreboom: „We zitten nu niet in pak te werken. Ik heb gewoon een broek en een polo aan. Ik merk ook dat collega's hun tijd wat flexi beler indelen en bijvoorbeeld wat eerder beginnen." Van Wijk: ,,Dat laat de situatie natuurlijk ook ge woon toe. Zeker nu werk en privé door de coronacrisis wat meer door elkaar lopen." Van Wijk ziet er met het tech nisch team op toe dat de tempera tuur op de locaties aangenaam is. ,,Ons systeem zorgt ervoor dat het hier gemiddeld 22 graden blijft." Sparreboom is verantwoor delijk voor de werkomstandighe den in de panden. ,,Je merkt dat mensen echt naar kantoor willen met deze hitte'', zegt hij. ,,Ze wil len zich kunnen blijven concen treren. Hier kun je gewoon lekker doorwerken.'' Sommigen zitten op zolder, waar het 45 graden is wel door de tegemoetkoming die Afas heeft uitgekeerd aan het be gin van de zomer. ,,Dat geld is be doeld om de thuiswerkplek goed te kunnen inrichten. Je kunt het besteden aan zonwering, een ven tilator, een badje waar je je voeten in kunt doen. Daar is al veel ge bruik van gemaakt. Ik krijg genoeg foto's en video's van mensen die tijdens een meeting in een badje zitten met hun laptop", vertelt Breure. Ze heeft zelf ook de nodige van aandacht. ,,In de jaren 30 werd veel met stenen muren gebouwd, zonder spouw of isolatie", zegt ar chitect André van Deursen van Studio D11 Architecten. ,,De steen warmt op en heeft veel tijd nodig om weer af te koelen na een hitte golf. Wij passen bij nieuwbouw en renovatie steeds vaker hout toe dat de warmte minder absorbeert en door zijn ademend vermogen sneller afkoelt." Hout slaat boven dien CO2 op in plaats van dat het vrijkomt bij de productie van be ton en staal, wat dan weer bij draagt aan een minder snelle op warming van het klimaat. Al deze ontwikkelingen mogen volgens Klimaatverbond Neder land echter niet worden gepresen teerd zonder het belang te noe men van goede ventilatie. ,,Lang niet alle huizen kunnen een lucht stroom op gang brengen", aldus Jan Engels. ,,Bouw flats waar aan twee kanten het raam open kan. Bij bestaande huizen kun je den ken aan een dakraam boven het trapgat. Dan creëer je een soort schoorsteen waardoor de warme lucht kan ontsnappen." Engels moet wel toegeven dat het met de huidige hitte weinig uithaalt. ,,Het blijft ook 's nachts erg warm, waardoor verkoelen moeilijk is. Maar dan wijs ik nog maar eens op het belang van groen rond huizen, in plaats van tegels, en op de schaduwwerking van bo men. Ook daarin kunnen gemeen ten en bewoners veel verbeteren." Alle olie weg uit rampschip Verhuizing prins Harry RIVM slaat smogalarm donderdag 13 augustus 2020 GO WEST-TERSCHELLING Appelhof is een populaire bestemming. foto timsimaging ABERDEEN Reddingswerkers hebben de plek van het ongeluk bereikt. De trein was op weg van Aberdeen naar Glasgow. foto ap Wietske Aalders (Winvi- son) met een ijsje-van-de- baas. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Britt Breure, Afas Jan Engels, projectleider koeltebeleid bij Klimaatverbond Neder land. FOTO ROB VOSS PORT LOUIS Uit het gestrande vrachtschip bij Mauritius is alle olie weggepompt. Dat maakte de premier van het ei land in de Indische Oceaan bekend. Het gevaar van een grotere milieu ramp lijkt daarmee geweken. Het schip lekte sinds vorige week en naar schatting is 1000 ton van de lading van 4000 ton olie in zee ge stroomd. SANTA BARBARA De Britse prins Harry en zijn vrouw Meghan hebben een huis gekocht in de Cali- fornische kust plaats Santa Bar bara. Het koppel huurde eerder een woning in Los An geles. BILTHOVEN Het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) waar schuwt opnieuw voor een 'zeer slechte' luchtkwali teit op verschil lende plekken in het land. In het weekeinde sloeg het instituut ook al alarm. Smog door ozon kan leiden tot (een toename van) luchtwegklachten. Ook komt irritatie aan ogen, neus en keel voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9