Zijn onze huizen wel geschikt voor een warmer klimaat? 8 NIEUWS Kantoren met airconditioning zijn nog nooit zo aantrekkelijk geweest als deze week. Thuiswerkers proberen er bij hoge temperaturen het beste van te maken of gaan toch maar naar kantoor. En anders bieden tropenroosters en ijsjes soelaas. THUISWERKEN HITTE Alle ruim zeventig me dewerkers van Win- vision hebben bud get gekregen om een ventilator aan te schaffen, vertelt Wietske Aalders, teamleider bij het ict-bedrijf. ,,Sinds het begin van de corona crisis werken we allemaal vanuit huis." Naast een ventilator mogen alle werknemers op kosten van de baas ijsjes in huis halen. ,,Normaal gesproken worden die bij hoge temperaturen op kantoor uitge deeld", aldus Aalders, die bekent dat ze de warmte en het thuiswer ken eigenlijk wel lekker vindt. ,,Ik kan nu ook een korte broek en slippers aan. Dat zou ik naar kan toor niet dragen." ,,IJsjes uitdelen is altijd goed. Het voorkomt oververhitting en bevordert de arbeidsmoraal", zegt Sascha Janssen, arbeidsrechtjurist bij Jens Advocaten. ,,Wij hebben ze hier altijd op voorraad." De werknemers van het advocaten kantoor kunnen ook gebruik maken van een airco op hun ka mer. Bovendien is een hitterooster ingesteld, zodat ze wat eerder kunnen stoppen. ,,Iedereen slaapt korter door de hitte en daardoor zijn we wat minder arbeidspro ductief. Dan is dit een goede op lossing." Schadelijk Werkgevers zijn wettelijk ver plicht om een werkplek te creëren die niet schadelijk is voor de ge zondheid. En hoge temperaturen kunnen schadelijk zijn, zegt Jans sen. ,,Voor welke minimale tem peratuur je dan moet zorgen, staat nergens gemeld, want het zijn al leen richtlijnen. Je moet in elk ge val zorgen voor persoonlijke be- schermingsmiddelen zoals airco, water en petjes voor buitenwer kers." Daarnaast moet een werkgever aangeven wat werknemers zelf kunnen doen om de hitteperiode goed door te komen. ,,Als je dat al lemaal hebt geregeld, ben je in be ginsel niet aansprakelijk. De werk gever is leidend in het advies, maar het is uiteindelijk ook de verant woordelijkheid van de werknemer om de tips op te volgen", aldus Janssen. Ook de thuiswerkplek moet vol doen aan de eisen die in de Arbo- wet vermeld staan. „Thuiswerkers die vanuit de slaapkamer werken omdat het daar koeler is, hebben waarschijnlijk geen arbotechnisch verantwoorde werkplek. Je zou het kunnen aankaarten, maar ik heb nog geen claims voorbij zien ko men", zegt Janssen. Bij softwarebedrijf Afas krijgen 50 van de 550 werknemers, die IJsjes uitdelen bevordert de arbeidsmoraal bijna allemaal thuiswerken van wege de coronacrisis, de kans om deze week toch naar kantoor te ko men. ,,Sommigen zitten op een zolderkamer waar het 45 graden is. Voor hen is het ideaal om naar ons koele kantoor te komen", zegt Britt Breure, hr-manager bij Afas. Inrichten Toch loopt het nog geen storm. Velen vinden het thuiswerken prettig. Dat komt misschien ook Veel bewoners van huizen die niet voldoende afkoelen, schaffen de zer dagen airconditioning aan om de hittestress te verzachten. ,,Het is niet de meest milieuvriendelijke oplossing, maar ik snap het en ver oordeel het niet", zegt Jan Engels, die zich bij Klimaatverbond Ne derland voor gemeenten, provin cies en waterschappen bezighoudt met koeltebeleid. ,,Omdat het ont werp van onze huizen niet ge schikt is om de warmte buiten te houden, komen mensen zelf in ac- tie. Ze blazen de warmte met hun airco's naar buiten, waardoor het nog warmer wordt in dichtbe bouwde wijken." Hij pleit daarom voor een funda mentele oplossing, waarbij we kunnen leren van Zuid-Europea nen. Zij weten niet beter dan dat het kwik in de zomer lange tijd boven de 30 graden blijft. ,,In Spanje of Italië zie je overal luiken In Spanje of Italië zie je overal luiken voor de ramen. Dat levert een effectieve bijdrage voor de ramen", zegt Engels. ,,Dat levert een effectieve bijdrage aan het koeler houden van huizen aan de binnenkant en is bovendien goed te betalen. Maar het zit niet in onze architectuur, in onze beeldtaal of onze gewoonte. In nieuwbouwwijken zijn de gevels nog steeds grotendeels vlak, ter wijl een overstek (overhangend gedeelte, red.) op het zuiden voor schaduw kan zorgen, waardoor minder zonnestralen binnenko men. Ik wil architecten niet tegen de schenen schoppen, maar het ontwerp moet echt anders om ons voor te bereiden op een warmer klimaat." Niet dat architecten stilzitten. Ben van Berkel, bekend als ont werper van onder meer de Eras- musbrug in Rotterdam en station Arnhem Centraal, stond aan de basis van de ontwikkeling van een extra reflecterende witte verf die gebouwen tegen hitte kan be schermen. De verf wordt momen teel al gebruikt op gebouwen in Bangalore, het Silicon Valley van India. ,,Met de toenemende hitte kan dit ook in Nederland een op lossing zijn", verzekert Van Berkel. ,,Deze verf is 2,5 keer sterker dan traditionele polyester coating en gaat dertig jaar mee." Aannemers adverteren al enkele jaren met witte dakbedekking voor platte daken. Dat is ook nog eens goed voor een effectievere werking van zonnepanelen. Kikkerlandje De traditionele doorzonwoning - die zichzelf als het ware op warmt bij zonneschijn - paste nog bij het ideaal van ons koude kik- kerlandje, maar niet meer bij het klimaat van de (nabije) toekomst. Technologie helpt een handje, ui teraard. Zo kunnen veel warmte pompen ook koelen. En als ze op zonne-energie draaien, is het nog duurzaam ook. Nanne Hoekstra van onderzoeksinstituut Deltares roemt verder de mogelijkheden van koude- en warmteopslag, waarbij in de zomer uit het huis afgevoerde warmte wordt opgesla gen voor de winter. ,,Laat de grond als thermosfles fungeren en vang ook nu al met onder andere zon necollectoren extra warmte op om in de winter weer te gebruiken", zo bepleit hij. ,,Tevens kan zo in de winter kou worden ingevangen om in de zomer te benutten." Naast deze technologische inno vatie, witte verf en zonwering is ook materiaalgebruik een punt donderdag 13 augustus 2020 Ventilator en ijsjes op kosten van de baas Marloe van der Schrier Sanne Wolters Utrecht Leon Harmsen (Afas) werkt vanuit het zwem badje in zijn tuin. - Sascha Janssen, Jens De Nederlandse woningbouw is niet goed voorbereid op hetere zomers. Nieuwe technologie kan helpen. En we kunnen leren van Zuid-Europeanen. Stefan ten Teije Arnhem - Jan Engels (Klimaatverbond)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8