I O 5 Lappendeken ziek geweest." Pas als ze twee keer negatief zal testen, mag ze weer van de kamer af. Het zal uiteindelijk twintig dagen duren. Wie er in het hotel in de kamers naast haar zitten? „Mensen in de zelfde situatie, maar voor de rest: geen idee. Soms zag je nog een paar handen uit een andere ka mer als je de deur opendeed om het eten te pakken." Verjaardag Andere sociale contacten: Face- timen met Nederland en appen met het medische team in Zuid- Korea. Als Isa jarig is, staat het team in beschermende kleding voor de deur met een felicitatie. Later komen er ook nog de al ge plande Koreaanse taallessen bij als tijdverdrijf, digitaal uiteraard. ,,Toen ik werd 'vrijgelaten', en alsnog mijn geplande studiepro- gramma kon volgen, heb ik toch nog de tijd van mijn leven gehad. En als ik terugkijk: het was het waard. Al die controles en de quarantaine, het gaf me een vei lig gevoel, en ik begrijp waarom ze het doen. Het is waarschijn lijk verstandig, maar niet leuk. Ik hoef het niet nog een keer mee te maken." Gisteren kwam Isa vanuit Zuid-Korea (een 'oranje' land op de coronakaart) weer aan in Ne derland. De verplichting om dan in afzondering te gaan, zou pas volgende week ingaan, maar de quarantaineverplichting is in middels weer uitgesteld door minister De Jonge. Nu is er alleen nog een advies om dat te doen. ,,Maar ik heb een officiële verklaring vanuit Zuid-Korea dat ik al corona heb gehad en dat quarantaine dus geen zin heeft." Door de quarantaineplicht had hij immers geen horeca mogen be zoeken. De vraag is: hoe ga je be wijzen dat het met zekerheid die ene persoon is die voor de be smettingen heeft gezorgd? Dat zal niet makkelijk zijn. De laatste op tie - en dat hebben we eerder bij hiv weleens gezien - is dat iemand die sociale activiteiten aangaat in de wetenschap dat hij anderen kan besmetten, strafrechtelijk vervolgd kan worden voor mis handeling, zelfs voor zware mis handeling, als de gevolgen van het contact voor de gezondheid blij vend zijn. Maar ook hier geldt: las tig te bewijzen." De quarantaineplicht zal, mocht-ie er komen, gehandhaafd moeten worden door de politie en buitengewone opsporingsambte naren (boa's). Ook de GGD's, die in sommige delen van het land al overbelast zijn door het toene mend aantal coronabesmettin gen, zullen een rol krijgen. Hubert Bruls, voorzitter van het Veilig- heidsberaad en burgemeester van Nijmegen, denkt dat het extra werk voor de GGD's zal meeval len. ,,Het is een kwestie van aan bellen en controleren of iemand thuis is. Daar heb je geen medisch personeel voor nodig." Of de GGD's er hetzelfde over denken, werd gisteren niet duide lijk. jgip" Verenigde Staten 2^1 Sinds enkele dagen rolt New York een netwerk uit voor de controle van mensen die zich moeten houden aan een opgelegde quarantaine, een verplichting voor alle reizigers uit gebieden met een hoog aantal coronabesmettingen. Vooral bij bruggen en tunnels staan patrouil lewagens van de politie. De agen ten kennen geen pardon. Wie de quarantaineregels overtreedt, kan een flinke boete worden opgelegd, oplopend tot 10.000 dollar. Vol gens burgemeester Bill De Blasio zullen de controleposten er blijven 'zolang ze noodzakelijk zijn'. Hongarije Ook in Hongarije is de handhaving van de coro- naregels een zaak van de politie. Tot nu toe zijn ten minste veertig mensen bestraft. De mees ten kregen een boete opgelegd, die maximaal 1500 euro bedraagt. Dertien Iraanse studenten zijn naar hun land teruggestuurd, om dat zij zich niet hadden gehouden aan een verplichte quarantaine na aankomst in Hongarije. Zij hadden stiekem hun kamers in het zieken huis in Boedapest verlaten. België Na lang aandringen van virologen heeft de Vlaamse overheid gezorgd voor een wet waarmee - alleen in Vlaanderen, dus - een verplichte quarantaine kan worden opgelegd. Maar van handhaving is geen sprake. Een voorstel om de con trole te laten uitvoeren door maat schappelijk werkers of ambtenaar artsen is afgeschoten. Het ont breekt volgens de overheid aan mankracht. Als de handhaving een zaak wordt van wijkagenten, is nieuwe wetgeving nodig. India In India grijpen pa trouillerende politie agenten graag naar de lange stok. Daarmee worden over treders op straat flink afgerost, van voetgangers tot mensen op de mo tor. In sommige steden plaatst de politie camera's in wijken om te kijken of besmette mensen die on der quarantaine zijn geplaatst, toch hun huizen verlaten. De poli tie beseft dat de camera's een druppel zijn op een gloeiende plaat. Van echt afdoende toezicht op de regels is geen sprake. H Canada De politie in Canada maakt er werk van. Al zeker 2200 Canadezen die een quarantaine van veertien da gen is opgelegd na een bezoek aan het buitenland, hebben thuis on verwacht bezoek gehad voor con trole. Tot nu toe is een uiterst be scheiden aantal mensen - vier - beboet, omdat zij de regels hadden overtreden. De controle is in de eerste plaats een zaak van mede werkers van de gezondheidszorg, die de mensen in quarantaine met onaangekondigde belletjes in de gaten houden. Als het vermoeden is dat zij buiten de deur zijn, wordt de politie ingeschakeld om te con troleren of mensen wel aanwezig zijn op het adres dat zij hebben opgegeven. De straffen kunnen oplopen tot 750.000 Canadese dol lars en zes maanden gevangenis straf. Als er andere mensen in ge vaar zijn gebracht, bedraagt de maximumstraf een miljoen dollar tot drie jaar gevangenisstraf. Duitsland Bij terugkeer uit een ri sicogebied hebben bur gers in Duitsland geen keus: dan is er een verplichte qua rantaine. De lokale overheid con troleert met steekproeven of men sen zich eraan houden. Wie de re gels overtreedt, kan rekenen op boetes. Hoe hoog die uitvallen, hangt van de betreffende deelstaat af waar de controle wordt uitge voerd. De hoogste boete bedraagt 10.000 euro. 4||^ Groot-Brittannië Volgens de Britse krant The Guardian zijn in Groot-Brittannië tot nu toe tien mensen na hun terugkeer in het land betrapt op het overtre den van de quarantaineregels. Rei zigers uit onder meer België, An dorra, Spanje, Luxemburg wordt een quarantaine van veertien da gen opgelegd. De politie klaagt steen en been over de hapsnap maatregelen waarmee de regering reizigers beperkende maatregelen oplegt. De politie moet toezicht houden op de naleving, maar het lijkt erop dat dat nauwelijks ge beurt. Dat zou ook het kleine aan tal aanhoudingen verklaren: negen bij grenscontroles, een door de po litie. De regering besloot op 8 juni tot het opleggen van verplichte quarantaine voor reizigers na een stijging van het aantal besmettin gen met Covid-19. De lijst van risi colanden verandert voortdurend, tot afgrijzen van de politie. JE—S V donderdag 13 augustus 2020 GO c Shield is omslachtig Hoe gaat handhaving in andere landen? Ook in het geval van verplichte quarantaine is regelgeving één ding, handhaving is een ander. Het ene land controleert streng, het andere land schippert ermee of doet er bijna niets aan. Hans van Zon Het testcentrum op het vliegveld van Dortmund (Duitsland), waar reizigers uit risicogebieden een coronatest moeten ondergaan. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5