II Boerderijdag: kinderen warm maken voor het bestaan als boer II 5 SEB BLOMMAART BIJZONDERE COLLECTIE IN PORTAAL VAN VLAANDEREN Sinds kort heeft informatiecentrum Portaal van Vlaanderen in Terneuzen een maritieme verzameling in huis die de echte liefhebbers doet watertanden: de collectie kompassen van Terneuzenaar Seb Blommaart, oprichter en oud-directeur van Radio Zeeland. Heel lang wilde hij er geen afstand van doen, en ook nu eigenlijk niet. Het Portaal van Vlaanderen heeft de collectie in bruikleen. ,,Op een nacht werd ik wakker", vertelt Blommaart, ,,en ik dacht: 'ik ben nu 86 jaar, waar zal ik die verzame ling laten', en toen kwam ik direct op het Portaal uit. Ik heb gebeld en netjes gevraagd of ze interesse had den." Belangstelling had het Portaal zeker, omdat de verzameling kom passen van Blommaart bijzonder is en Blommaart zelf ook. In 1970 legde hij in Terneuzen de grond slag voor Radio Zeeland, een be drijf gespecialiseerd in navigatie- en communicatiesystemen die we reldwijd aftrek vinden. Blommaart mag dan al in 1988 het roer overge dragen hebben aan zijn zoon Wil lem, Radio Zeeland blijft zijn kindje. ,,We willen niet de grootste zijn, wel de beste." Achter elk kompas gaat een verhaal schuil Het is een mooie uitspraak, vol passie. Zo praat hij ook over zijn collectie kompassen, staand voor de grote, zelfgemaakte vitrinekast in het Portaal. Achter elk kompas gaat een verhaal schuil dat Blom maart smaakvol weet op te dissen. Veel exemplaren uit de Tweede Wereldoorlog zitten erbij. ,,Zie je die grote daar?", wijst hij een bui tensporig formaat kompas aan. ,,Dat is er een uit een Duitse één persoonsonderzeeër." Op de vraag waar hij die vandaan heeft, re ageert hij met een glimlach. „Eer lijk gekregen...". Om dan toe te voegen: ,,Je kunt er nog steeds zo mee naar de Verenigde Staten va ren." Met enthousiasme vertelt hij ook over een veel kleiner exemplaar, een kompas uit een Duitse vlie gende bom, een V1, waarmee in het laatste oorlogsjaar 1944-1945 dood en verderf werd gezaaid in onder meer het bevrijde Antwer pen. Het kompas moest ervoor zor gen dat de V1 in de 'juiste' richting ging, naar een vooraf geprogram- Je kunt er nog steeds zo mee naar de Verenigde Staten varen meerd doelwit. Blommaart heeft er, als uitvinder, bewondering voor. In vele jaren heeft Blommaart zijn verzameling opgebouwd, met dank aan onder anderen vrienden zendamateurs. Zo kwam hij in be zit van het V1-kompas en ook een kompas van het eerste achterlader kanon van Franse makelij uit 1870, een cadeau van 'een vriendje' die ook zendamateur was. ,,Zijn vrouw wilde dat hij alles opruimde. Ze had een hekel aan oorlog." Een antiekwinkeltje langs de Moezel Steeds was Blommaart erop ge spitst zijn collectie uit te breiden. Op reis langs de Moezel ontdekte hij in een antiekwinkeltje een kompas uit een Fokker-vliegtuig, gebouwd in de jaren 40. ,,Ik wilde dat kompas dolgraag hebben, maar vond de vraagprijs van 120 Duitse mark veel te hoog. Ik heb er uitein delijk 48 mark voor betaald, ge woon door af te wachten." Blommaart heeft zo bij elk kom pas een smeuïg verhaal. In de uit stalkast in het Portaal van Vlaan deren staan slechts korte teksten. Doelbewust, volgens Blommaart, dat verveelt niet. Maar wat zou het mooi zijn als er voor de echte lief hebbers een video bijkwam; inge sproken door mister Radio Zee land himself. Schoondijke ,,Wow, daar wil ik ook op!", roept een jongetje als hij een grote land bouwmachine op het erf van de Groene Polderwinkel ziet staan. Op de stoel van het gevaarte zit een leeftijdsgenootje. Hij trekt aan een hendel. ,,Pas op, die moet vanmid dag nog werken!", waarschuwt Na- tascha Dekker lachend. De winkel eigenaresse is blij dat de Dag van de Boerderij dit jaar toch doorgang kon vinden. ,,Het is de derde keer dat we dit doen, maar we hebben de activiteiten deze keer over drie woensdagen verspreid, zodat er niet te veel kinderen tegelijkertijd zijn." Ronkende trekker De spelletjes die de kids spelen, dienen een hoger doel. ,,We willen hun het boerenleven laten zien. Zo dat de kinderen weten dat het niet vanzelfsprekend is dat hun eten in de winkels ligt, maar dat het hier van het land komt. En we hopen ze warm te maken voor het boerenbe staan, zodat ze later misschien zelf boer willen worden." En hoe kun je dat beter proberen, dan door de kinderen mee te laten rijden op een trekker? Op een grote kar achter de tractor worden ze van de ene naar de andere locatie ge- Zodat de kinderen weten dat hun eten van het land komt bracht. ,,Die trekker laten we eens lekker ronken", zegt Natascha. De kinderen genieten overduidelijk. Woensdag 19 augustus is de laatste Dag van de Boerderij, van 10.00 tot 16.00 uur. Een dagticket kost 5 euro, kinderen jonger dan drie jaar gratis. donderdag 13 augustus 2020 Bij elk kompas een smeuïg verhaal Harmen van der Werf Terneuzen Seb Blommaart bij zijn bijzondere, in vele jaren opgebouwde collectie kompassen, sinds kort tentoongesteld in het Portaal van Vlaande ren in Terneuzen. foto anne hana -Seb Blommaart, verzamelaar De Dag van de Boerderij betekent ook met z'n allen op de trekker van boerderij naar boerderij rijden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Natascha Dekker De weg vinden in een doolhof van mais, klompgolf spelen, stokbrood bakken. Kinderen hoefden zich gisteren niet te vervelen tijdens de Dag van de Boerderij bij de Groene Polder winkel en Het Klinket in Schoon- dijke. De jeugd leert daarmee spelenderwijs kennismaken met het boerenleven. Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51