Quarantaineplicht is mogelijk, maar 4 HAPPY QUARANTAINE HOTELKAMER Nederland worstelt met het opleggen van verplichte quarantaine aan reizigers uit risicogebied. In Zuid-Korea pakken ze dat juist drastisch aan. De Nederlandse Isa Manschot zat er twintig dagen verplicht op een hotelkamer. Wet Publieke Gezondheid biedt juridische grondslag BIRTHDAY. Ja, de hotelkamer waar Isa Manschot (22) uit Den Haag twintig dagen ver plicht verbleef, had een balkon. Maar dat was verboden terrein, er zat een vast geschroefde hordeur voor. Uitzicht door het raam was er sowieso am per. Aan de andere kant van de ka mer mocht ze tot de deur komen, maar niet de gang op. „Het eten werd drie keer per dag voor de deur gezet, dat mocht je dan vanuit de deuropening snel pak ken." In de kamer zelf: twee sta pelbedden en één bewoner, Isa. „Wat ik heb gedaan? Veel geslapen, veel series gekeken. En je wordt heel erg geconfron teerd met jezelf, ik heb best wel een persoonlijke ontwikkeling doorgemaakt. Isa Manschot kwam op 13 mei aan in Zuid-Ko rea. Ze is dol op het land en toen haar studie door de corona-epi demie stil kwam te liggen, wilde ze er een taalcursus gaan volgen. Ddt ze als arriverende passagier een strenge controle zou moeten ondergaan en dat ze een tijdje in quarantaine zou moeten, wist ze voordat ze vertrok. Maar iets we ten is toch anders dan het ook daadwerkelijk ondergaan. „Bij aankomst moesten we tien formulieren invullen en een app downloaden. De Koreanen die op dezelfde vlucht zaten, moch ten daarna thuis in quarantaine, de niet-Koreanen moesten nog op het vliegveld een coronatest doen en werden daarna naar een hotel gebracht." Als de uitslag van de test posi tief blijkt te zijn, wordt de Haagse studente naar een ander hotel gebracht, in de stad An- seong, waar alleen maar mensen met een positieve test verblijven. ,,Ik denk dat ik in het vliegtuig corona heb opgelopen, mijn fa milieleden en vrienden in Ne derland hebben zich daarna ook laten testen en die testten alle maal negatief. Ik heb ook nergens last van gehad, ben geen moment Brouwer, verbonden aan de Rijks universiteit Groningen, zegt ver baasd te zijn over de hoogte van de straffen. ,,Het is niet niks. Maar ze zijn jaren geleden zo bij wet vast gelegd: vier jaar cel en een geld boete uit de vijfde categorie. Dat is toen in Nederland democratisch besloten en we vonden het blijk baar een goed idee. Let wel: het zijn maximumstraffen. Het Open baar Ministerie zal zich nog bui gen over een passende strafmaat. Het OM zal bij een eerste overtre ding natuurlijk lager gaan zitten. Maar ik denk wel dat de straffen aan de hoge kant zullen zijn. Er staat ook heel wat op het spel." De mogelijkheid om iemand verplicht in quarantaine te plaat sen - met de bijbehorende hoge straffen - is al jaren vastgelegd in de Wet Publieke Gezondheid. De procedure, die via het OM en de rechter loopt, is volgens de voor- zitters van de veiligheidsregio's erg omslachtig. De burgemeesters willen de verplichting zelf kunnen opleggen, inclusief een bestuurs rechtelijke last onder dwangsom. Daarvoor is een wetswijziging no dig. Waar de mondkapjesplicht door veel rechtsgeleerden (ook Brou wer) ongrondwettelijk wordt be vonden, is dat bij de quarantaine plicht volgens de hoogleraar niet het geval. ,,In het verleden is deze plicht via de officiële staatsrechte lijke route in de wet opgenomen, in tegenstelling tot de mondkap jesplicht. Daarmee is de quarantai neplicht dus wél grondwetproof." De overheid zoekt hoe dan ook De quarantaineplicht opent de weg naar nog andere juridische prikkels - Jan Brouwer, hoogleraar naar juridische manieren om bur gers te dwingen mee te werken aan de coronamaatregelen, zowel bestuursrechtelijk als strafrechte lijk. ,,Ja, je kunt straks van meer dere kanten gebeten worden", zegt Brouwer. ,,De quarantaine plicht opent zelfs de weg naar nog andere juridische prikkels." De hoogleraar wij st naar het co- ronageval in Dokkum, waar een coronapatiënt die wist dat hij be smet was, toch doorging met zijn sociale leven. ,,Als hij daarbij an deren besmet en bijvoorbeeld een café daardoor moet sluiten, kan de eigenaar van de zaak de veroorza ker privaatrechtelijk aansprakelijk stellen voor de geleden schade. donderdag 13 augustus 2020 GO Face Shield In Zuid-Korea blij f j e drie weken binnen Links de hotelka mer waarop Isa Man schot verbleef. De maaltijden werden drie keer per dag voor de deur gezet. Op haar verjaardag kreeg Isa een felicitatiebe zoekje van het perso neel, in bescher mende kleding. PRIVÉFOTO'S Cyril Rosman Den Haag De maximumstraf op het over treden van de verplichte coro naquarantaine, die gisteren door minister Hugo de Jonge werd uitgesteld, is vier jaar cel of een geldboete van 87.000 euro, zegt hoogleraar alge mene rechtswetenschap Jan Brouwer. Chris van Mersbergen Groningen/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4