II Gemor over herstel kademuren Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND 5 AGRARISCHE KINDEROPVANG VLAKE Met een grote plons springen Wessel en Xiebe in de ondiepe speelvijver. De korte broek en T-shirt hebben ze nog aan. Want dat kan én mag bij agrarische kinderopvang Hooi Hooi in Vlake. ,,Ze hebben nog reservekleren", zegt eigenaresse Stephanie van de Wouw. We hebben een cir cuit gemaakt. Wil je dat zien?", vra gen Wessel en Xiebe. Nog voor er goed en wel een antwoord komt, zijn ze al druk bezig met het opbouwen van hun 'circuit'. De waterslag gaat in een losse afvoer buis die in een kruiwagentje wordt gelegd. Kraan open en het water stroomt er in. ,,En die gooien we dan leeg in de vijver." En weg zijn ze weer. Rust, ruimte, weinig prikkels en zoveel mogelijk buiten zijn. Dat is de essentie van de agrarische kin deropvang. Geen kratten vol felge kleurd speelgoed en binnen spe len, maar naar buiten en spelen met de dingen om je heen. En dat de jongens daar inventief van wor den, blijkt wel uit hun zelfge bouwde 'zeepbaan'. Op een heuvel ligt een glijbaan van plastic dek zeilen waar ze zelf met kruiwa- gentjes water naar toe brengen om eraf te kunnen glijden. Hooi Hooi zit aan de rand van Vlake. In een nagelnieuw gebouw achter het akkerbouwbedrijf van Stephanie van de Wouw en haar man. Zó nieuw, dat de laatste puntjes nog op de i gezet moeten worden. Rondom de opvang ligt een ruime tuin met heel veel speelmogelijkheden. In de wei en lopen wat hobbydieren. Babyhuisjes Het gebouw is zo ingedeeld dat er verschillende groepen kunnen zijn, zonder dat ze elkaar in de weg zitten. ,,We kunnen 14 kinderen opvangen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. En we hebben 16 plekken voor de peutergroep, de peuterspeel zaal. Die kinderen komen 's och tends en dat wordt afgewisseld met 's middags maximaal 16 voor de buitenschoolse opvang", vertelt Soms bedenken we om 11.00 uur dat we samen naar het bos willen. Dan smeren we boterhammen en eten die daar op Van de Wouw. Voor de kleintjes zijn er slaapkamers, waar ze apart of in groepjes kunnen slapen. En uiteraard ontbreken de babyhuis jes in de tuin niet. Houten huisjes met een gazen deur waar de baby's in de buitenlucht kunnen sla pen. Peuter Jibbe heeft intussen de waterslang te pakken gekregen. Eerst maakt hij vooral zichzelf nat, maar dan ontdekt hij dat je ook an deren nat kunt spuiten. En dat doet hij vol overgave. Hooi Hooi bestaat nog maar kort. Vanaf de start van de zomer vakantie is Van de Wouw begon nen met de buitenschoolse op vang. Onlangs is daar de groep 0 tot 4 jaar aan toegevoegd en direct na de zomer start de peuterop- vang. De begeleiding gaat vaak met de kinderen op pad. ,,Soms bedenken we om 11.00 uur dat we samen naar het bos willen. Dan smeren we boterhammen en eten die daar op. Of we laten zien hoe iets groeit. We denken ook aan een broedmachine, zodat we eieren kunnen uitbroeden." Maaltijd De kinderen krijgen aan het einde van de middag een verse warme maaltijd. Die wordt gemaakt door Sequoiahof. ,,En dat is heel lekker", vertellen Lieke, Dycke en Fleur. Lekkerder dan thuis? ,,Jaaaa", klinkt het in koor. Ze komen net de tuin ingelopen om de pony uit de wei te halen. Want ze zijn echte paardenmeisjes. ,,We zitten ook op les. Dat is hiernaast en daar kunnen we dan tussendoor naar toe. En we doen allerlei uitjes en spelletjes." Michiel Bouwman Zierikzee Een belangrijk speerpunt van zo wel bewoners als GroenLinks, is de manier waarop omgesprongen wordt met 23 bomen langs de Oude Haven. Hoewel aannemer Leen- houts kans ziet om die te laten staan, gaat de gemeente dat niet doen. Wel zet ze er volwassen bo- men er voor terug, beloofde wet houder Jacqueline van Burg eerder. Zonde, zegt Ruud van de Laar van GroenLinks. Hij betoogt dat voor de bomenkap 'flink geld' uit getrokken moet worden en dat het voor veel overlast zorgt. ,,Boven- dien is het best een kunst om grote bomen terug te plaatsen en ze goed aan te laten slaan, zodat ze door groeien." Het raadslid vraagt zich daarnaast af of er geld voor de her plant is apart gezet nu de gemeente onder financieel toezicht van de Provincie is gesteld. Omwonenden Ook een aantal omwonenden van de Oude Haven is bezorgd over de bomen, blijkt uit een zienswijze die is ingediend tegen de vergunning. Ze trekken in twijfel dat er gelijk waardige exemplaren worden terug gepland. Daarnaast zijn ze niet blij met de manier waarop met hen ge communiceerd is. Een ander onderdeel waarover ze bezorgd zijn, betreft de monumen tale panden aan de Oude Haven en mogelijke schade daaraan die het project met zich meebrengt. Ze willen dat de gemeente vóór het begin van de werkzaamheden on derzoek doet naar de staat van de funderingen en ook geld beschik baar stelt voor het geval er bescha digingen ontstaan door de kaderes tauratie. Dat is niet ondenkbaar, be togen de bewoners, door het ver wijderen van de bomen en de toe- name van zwaar verkeer. Ze bena drukken niet tegen de restauratie van de kademuren te zijn. De nood zaak ervan is duidelijk, schrijft Oude Haven-bewoner Hans de Jong namens hen. Scheurvorming De op houten palen gefundeerde kademuren zijn niet overal even stabiel meer. Ze hebben last van scheurvorming en ook het metsel werk is nodig aan vervanging toe. Aannemer Leenhouts wil nieuwe palen boren om te voorkomen dat de muren instorten. Door te boren wordt ook het risico op schade aan de monumentale panden en stads poorten rondom tot het minimum teruggebracht. Het boren van palen kan trillingsvrij, verzekert Leen- houts en is volgens de aannemer ook nog eens goedkoper. Bijko mend voordeel is dat archeologisch Hoewel de aannemer kans ziet de 23 bomen langs de Oude Haven te laten staan, gaat de gemeente dat niet doen waardevolle restanten van oudere bebouwing, die daar naar alle waar schijnlijkheid in de bodem zitten, niet worden aangetast. donderdag 13 augustus 2020 'We doen allerlei uitjes en spelletjes' Melita Lanting Vlake Wessel (l) en Xiebe in de speelvijver met op de achtergrond de opvang Hooi Hooi. foto marcelle davidse -Stephanie van de Wouw De kademuren van de Oude Haven in Zierikzee kunnen niet zonder slag of stoot gerestau reerd worden. Een aantal bewo ners maakt bezwaar tegen de vergunningaanvraag en ook GroenLinks kijkt kritisch naar de plannen van de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49