16 ZEELAND Niet op safari deze zomer? In Brabant zijn genoeg wilde dieren te spotten. Zo vind je de complete Big Five in de Beekse Bergen. ,,Je maakt hier wildreservaat-achtige foto's." We komen behoor lijk dicht bij het luipaard, dat ge lukkig zijn naam eer aandoet en lekker liggend met half gesloten ogen lijkt te genieten van de zon. De spanning en stilte worden ver broken als de telefoon van Yvonne Vogels van Safaripark Beekse Ber gen overgaat. ,,Een bezoeker heeft een mobieltje laten vallen in het nijlpaardenverblijf, oké", zegt ze alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. ,,Ik regel wel dat er ie mand naartoe gaat." Ook al lijkt het er soms verdacht veel op, zeker omdat het 33 graden is, maar we zijn dus niet in een Afrikaans safaripark, maar in de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. En waar het in Namibië of Tanza nia soms een hele dag met een gids speuren is tot je de Big Five al lemaal hebt gevonden - als dat al lukt. Hoofd dierenverzorging Yvonne Vogels (53) loodst ons in haar jeep in een uurtje langs oli fanten, luipaarden, buffels, leeu- wen en neushoorns in het Bra bantse safaripark. De naam 'Big Five' vindt zijn oorsprong in het feit dat deze vijf dieren het lastigst te vangen waren voor jagers vroeger. Vanwege hun schuwheid, snelheid en/of agres sie. ,,Tegenwoordig is dat vooral de jacht met de fotocamera", zegt Vo gels, die al dertig jaar bij de Beekse Bergen werkt. ,,Ik ben al een keer of tien in wildreservaten in Afrika geweest. Maar je kunt hier echt vergelijkbare foto's maken", weet ze. Dat bewijst onze fotograaf Jo han Wouters ook met de fraaie kiekjes die hij deze middag schiet tijdens onze rondgang door het park. Wie dat ook wil, kan kiezen tussen (de eigen) auto, een zoge heten game-drive jeep, een boot of de benenwagen. Of een combina tie daarvan. Bussen rijden van wege corona nog even niet. Reusachtige stier De langste tussenstop maakt Vo gels bij de olifanten, haar speciale project in het park. Zeven zijn er in de Beekse Bergen, waaronder Cali- mero, een reusachtige stier. De grootste olifant in Europa, volgens Vogels. ,,Afrikaanse olifanten fok ken lastig in parken en dat is met hem ook zo. We hebben zelfs an dere vrouwtjes voor hem gehaald uit een dierentuin in Wuppertal, maar hij doet er niks mee." Dat is anders bij de neushoorns, waar deze week duidelijk is ge worden dat Sofie drachtig is. ,,Eind van het jaar komt er dus een kleine neushoorn", rekent Vogels uit. Vo rige week was er minder prettig nieuws van het neushoornfront. ,,Yvonne, die naar mij is ver noemd, hebben we moeten eutha naseren. Ze was 29 jaar. Een van haar achillespezen was afge scheurd, vermoedelijk tijdens het dekken. Niks meer aan te doen. Helaas hoort dat er ook bij", zegt ze droogjes. Verhongeren Overigens is olifant Calimero al 42 jaar. ,,Hoe oud hij kan worden? Olifanten wisselen vijf keer in hun leven van kiezen. Na de vijfde keer komen er geen nieuwe meer, kun nen ze niet goed meer eten en dan verhongeren ze." Zo weet Vogels bij elk van de dieren die we bezoeken het nodige Een bezoekje aan ons safaripark is goed coronaproof te doen te vertellen. Maar niet iedereen krijgt Yvonne Vogels in z'n auto bij een tochtje door het safaripark. ,,Geen probleem", zegt ze. ,,We hebben een app laten ontwikke len. Als je die op je telefoon zet, krijg je een verhaaltje bij elke dier soort dat je passeert. En in de boot en jeep is er wel een gids die infor matie geeft en vragen kan beant woorden." Op de vraag of er wel eens een verzorger is aangevallen door een van de dieren, blijft het even stil. En dan, bedremmeld: ,,Ja, in 2003 is er een collega overleden bij een ongeluk in het binnenverblijf van de olifanten. Vanuit het niets. Ja, het blijven wilde dieren hè. En we willen hun gedrag zo natuurlijk mogelijk laten; ze niet allerlei kunstjes leren. Sindsdien werken we wel met de zogeheten protect contact training. We leren de oli fanten in het binnenverblijf stil te staan tegen het hek, zodat we door speciaal daarvoor aangebrachte ga ten hun nagels kunnen vijlen en bloed kunnen afnemen. Telkens als ze dat goed doen, krijgen ze een beloning, zodat die momenten een soort feestje voor ze worden." Vol liefde praat Vogels over 'haar' dieren. ,,Een bezoekje aan ons safaripark is goed coronaproof te doen. We zien dan ook dat weer steeds meer mensen ervoor kiezen om naar Hilvarenbeek te komen, gelukkig." donderdag 13 augustus 2020 De Big Five zien, maar dan vlak om de hoek in Brabant A The Big Five op Safaripark Beekse Bergen. Met de klok mee: leeuw, olifant, buffel, luipaard en de neushoorn. En dan niet op een Afrikaanse steppe, maar op een uurtje of anderhalf rijden. foto johan wouters/pix4profs. Max van der Put Hilvarenbeek -Yvonne Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44