10 ZEELAND Boeren kampen met onder meer droogte en ingestorte afzetmarkt Frank Balkenende Colijnsplaat Door het kurkdroge voorjaar zijn op veel percelen de aardappelen klein gebleven. Ook zitten er minder knollen aan de planten. De oogst zal daardoor kleiner uitvallen dan in 2019. Daar bovenop komt nog meer ellende. Het is de vraag of boeren hun aardappelen kwijt kun nen en vooral tegen welke prijs. Maar om te kunnen oogsten, moe ten telers eerst alle zeilen bijzetten nu de loofdodende middelen Re glone en Finale niet meer mogen worden gebruikt. Eén keer spuiten met deze middelen was voldoende om het aardappelloof te elimineren. Boeren voorkomen met deze rigou reuze manier dat de aardappelplant op een sleutelmoment doorgroeit. En dat heeft een belangrijke reden. De aardappel behoudt zo een mooie en harde schil. Dood je het loof niet, dan oogst een teler een vervelde aardappel die snel bescha digt. En zo'n gebutste aardappel met blauwe plekken is onverkoop baar. Broedende vogels De Europese Commissie heeft het gebruik van loofdodende middelen met de werkzame stof diquat vorig jaar verboden. Die stof zou 'moge lijk schadelijk' zijn voor telers, om standers en broedende vogels. De sector zoekt nu naarstig naar goede alternatieven om doorgroei van het loof tot stilstand te brengen. Proefboerderij Bij proefboerderij Rusthoeve in Co- lijnsplaat testen ze sinds vorig jaar alternatieve methoden om het aardappelloof te doden. De resulta ten bieden tot nu toe geen reden tot optimisme. Bedrijfsleider Eelco Boot: ,,Er zijn twee middelen over gebleven: Quickdown en Spotlight. Die doen hun werk in zekere mate, maar je moet vaker spuiten en het duurt langer voordat het loof echt dood is. Dat kan betekenen dat je aardappelen later moet rooien. Ook kun je je afvragen of meer bespui tingen uiteindelijk niet slechter voor het milieu zijn. Als alternatief testen we ook bepaalde zuren die het loof als het ware wegbranden." Mechanische loofdoding zoals het trekken of klappen van het loof Door het droge jaar zijn op veel percelen de aardappelen klein gebleven wordt ook beproefd. Volgens Boot kleven daar vooral nadelen aan. ,,Het is arbeidsintensief. Als je met trekker en machine steeds het land opgaat, verhoog je ook het risico dat je bacteriën in de aardappelen brengt. Bovendien kost het meer arbeid en dieselolie, terwijl de oogst kleiner zal zijn." Een ander probleem is de bestrijding van de aardappelziekte. De schimmel phy tophthora schijnt te muteren zodra een resistent aardappelras is geïn troduceerd. Los daarvan kijken te lers met angst en beven uit naar de prijsontwikkeling. De frietindustrie verwerkt nu nog aardappelen van het vorig sei zoen. Door de coronacrisis en de sluiting van horeca en pretparken was de vraag met driekwart ge daald. Het is afwachten of telers hun aardappelen straks kunnen verkopen en wat ze opleveren. Op de Zeeuwse akkers wordt het geld vooral verdiend met aardappelen en uien. BRIEVEN Adriaan Geuze Landschapsarchitect Adriaan Geuze heeft volkomen gelijk. Wij, als Zeeuwen, hebben het pa radijs gekregen (10 aug). Wan neer is het genoeg? Stop met alle parken, eilanden en huizen op en aan het water! We laten ons be heersen door slimme projectont wikkelaars, uitsluitend met geld- tekens in de ogen. Ik behoor niet tot de categorie 'bejaarden' die hier gekomen zijn met een zak geld en denken dat ze het hier voor het zeggen hebben, die wil len bepalen hoeveel bedden een stad of dorp mag hebben om te verhuren. Echter, er kan door alle ondernemers een goede boter ham verdiend worden in de hui dige situatie. Echt, Zeeland is vol! Stop met bouwen en laten we van onze prachtige onbebouwde oevers ge nieten en al wat erachter ligt! Nertsenhouderij (2) Ik dank columnist Irene van den Berg dat zij dit zo goed verwoord heeft (1 aug). De mens veroor zaakte de besmetting onder de nertsen en nu moeten zoveel die ren een vreselijke dood sterven. Dat massale doden van de nert sen gebeurt zeker niet humaan, getuige een filmpje van vergaste dieren die in een bak gesmeten worden, maar waar nog levende nertsen tussen liggen. Hoe vreselijk zouden die nert senfokkers dat moeten vinden? Zij vinden zich zielig door de ge leden schade en gederfde inkom sten en worden hierin gesteund door hun burgemeesters, maar afbouwen? Nee natuurlijk niet. Liever nog flink wat dieren fok ken en dan in 2024 waarschijnlijk een leuke subsidie vangen. De overheid zou beter per direct de nertsenfokkerijen sluiten. Mis schien speelt angst voor de lobby hier een rol. Dat nertsenfokke rijen nog tot 2024 deel uitmaken van de samenleving is zeker niet rechtvaardig. Ik zeg Irene na: Overheid help ons maar vooral de dieren! Nettie Zwaan-Schijvens, Burgh- Haamstede Slachthuizen Wat een doffe ellende in de slachthuiswereld. Dierenwel- zijnsorganisaties brengen al jaren de wantoestanden naar buiten. Nog altijd zijn slachthuizen het decor van ernstige misstanden. Zo zagen inspecteurs dat levende varkens die aan de slachtlijn hin gen levend in kokend water be landen. Schandalig deze wreed heden! Rapportages vermelden dat personeel vaak niet ingreep. Ook liet NVWA veel leed gewoon voorbijgaan. De beerput gaat nu nog verder open, werknemers die mogelijke coronaklachten had den moesten onder druk door werken en valse gezondheidsver klaringen ondertekenen (3 aug). Schandalig! Personeel dat wordt uitgebuit, zwijgende dierenart sen en ernstige dierenmishande lingen. Wanneer gaat de politiek nu eens echt ingrijpen in dit gesloten cir cuit, met al dit onnoemelijke leed!? Onbegrijpelijk dat dit ge woon door kan gaan! C. Minneboo, Oost-Souburg Registratie De horeca moet klanten binnen kort registreren (6 aug), terwijl klanten niet verplicht zijn hun gegevens te verstrekken? Wan neer iemand besmet is met het coronavirus wordt men verzocht vrijwillig in quarantaine te gaan? In delen van het land wor den mondkapjes verplicht. Van tevoren werd gezegd dat er niet bekeurd gaat worden De kans dat men besmet raakt door het niet dragen van mondkapjes neemt toe in de tijd. Vaak weet je zelf niet of je besmet bent. Wan neer dat het geval is, dan kunnen mondkapjes wel degelijk nut hebben. Daarom stellen sommige Europese landen het dragen er van verplicht. De laatste maan den is duidelijk geworden dat er met het coronavirus niet te spot ten valt. Doe je dat wel, dan ben je een groot potentieel gevaar voor de hele samenleving! In welk land wonen we dat een regering geen afdoende maatregelen kan/wil treffen om de eigen be volking te beschermen? Piet van den Ameele, Vlissingen Mondkapje Wie twijfelt aan de correcte vei lige werking van een mondkapje (1 aug) hecht geen geloof aan de arbo-wetgeving inzake adem- luchtbescherming. In de chemie, industrie en bouw zijn er voor schriften omtrent het gebruik van afdoende bescherming bij mogelijke besmettingen als stof, gassen en/of aerosolen. Voor velen die voldoen aan het profiel 'risicogroep' is het corona virus een levensbedreigend iets, gelijk aan het risico van kanker krijgen via asbest of benzeen. Daarnaast isoleren gezonde jeug digen met hun onverantwoorde feesten leeftijdsgenoten die wel tot een risicogroep behoren. Jon geren die zich moeten afzonde ren van het sociale leventje, om dat ze te veel risico lopen? Hoe so ciaal is dat? Vrees, angst en zelfs paranoia vallen hun ten deel die tot een risicogroep behoren. Voor hen die denken 'mij treft het niet' prijs je gelukkig over zo veel domheid. Abko Paauwe, Goes Salarisverhoging Oud-gedeputeerde George van Heukelom heeft zich als voorzit ter van de raad van commissaris sen bij woningcorporatie Zeeuw- land een salarisverhoging toege kend van 28 procent, totaal 16.000 euro per jaar (krant 4 augustus). Bovenop zijn zeer riante ABP- pensioen. Van Heukelom om schrijft zich als zeer competent. Arrogantie ten top, zeker als je in beschouwing neemt dat hij één der voorvechters is geweest van de 'onbetaalde' vrijwillige chauf feur op de buurtbus in Zeeland. Onder de noemer: 'We moeten Zeeland leefbaar houden.' Dit lichtend voorbeeld sterkt mij in mijn beslissing, al jaren gele den genomen, om alleen maar 'betaald' vrijwilligerswerk te doen. Maar daar kom ik niet voor in aanmerking. Daarvoor moet je in de politieke baantjescarrousel hebben gezeten. Als ik tot de SGP-gemeenschap zou behoren, dan sprak ik Van Heukelom hier komende zondag tijdens de kerk dienst op aan. D. Derks, IJzendijke donderdag 13 augustus 2020 Code rood op het aardappelveld Het is code rood in de aardap pelteelt. Droogte, een ingestorte afzetmarkt, de aardappelziekte phytophthoradie zich moeilijk laat uitroeien en een gebrek aan goede alternatieven voor de vanaf dit jaar verboden loofdo- dende middelen Reglone en Fi nale. Het gevolg: meer kosten en minder opbrengst. Telers kunnen zich woensdag 19 augustus laten bijpraten tijdens een online Aardappeldemodag. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Mirjam Zimmerman, Middelburg De horeca moet z'n gasten registeren, ook De Bourgondiër in Bergen op Zoom. foto marcel otterspeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38