EENS EEN ZEEUW... II II 8 ZEELAND Er verschijnen steeds meer muurwerken van kunstenaar Babette Kleijn (1978). Ze maakt haar kunstwerken van verf en ijzer. De wortels van haar abstracte staal liggen in Zeeland. ,,Het voelt alsof ik er 18 jaar gelogeerd heb." ,,Ik ben Babette Kleijn, geboren in Goes. Mijn kleutertijd beleefde ik in Kloetinge. Vervolgens woonde ik tot mijn 18de in Goes. Daarna ben ik verhuisd naar Breda om daar de kunstacademie te gaan doen. Ik ben nu beeldend kunste naar. Mijn hele familie heeft roots in de Randstad. Vanwege religi euze overwegingen zijn mijn ou ders, toen ze zwanger waren van mij, naar Goes verhuisd. Zo doende ben ik een Zeeuw gewor den. Nu ik er zo actief aan terug denk, voelt het alsof ik 18 jaar in Zeeland gelogeerd heb. Ik woon nu weer in de Randstad en dat voelt ergens wel kloppend. Maar ik heb ook 18 jaar aan herinneringen aan Goes. Ik heb het heel bijzonder gevonden." ,,Ik was dromerig en hield van knutselen en avontuur. In mijn kleuterjaren woonde ik in Kloe- tinge. Daar hing het met Konin ginnedag helemaal vol met oranje vlaggetjes. En aan het eind van mijn straat woonde een poppen dokter. Werkelijk een prachtig dorp om mijn kindertijd te bele ven. Het dorp komt nog steeds wel eens terug in mijn dromen.'' ,,Ik zat op OBS 't Binnenhof, dat was een erg leuke school. In het bijzonder de lessen van Henk Hoogerland; een grote indrukwek kende man met een zwarte baard. Ik denk dat hij degene is geweest die mij heeft laten ervaren dat cre atieve expressie waarde heeft. Al heb je daar nog niet veel begrip van als kind. Hij stimuleerde mij wild te krassen in plaats van netjes te tekenen. Hoe hij dat zei, met veel gebaren, maakte veel indruk op mij. Het was voor mij toen heel nieuw idee, maar ik vond het zeker een heel goed idee." Wie werd je in Zeeland? ,,Ik ging naar de bieb en achterin had je een deur met daarachter een trap en daar waren soms knut- selmiddagen. Dat waren dan van die ontdekkingen. Ook ging ik graag naar het Ambachtscentrum bij de Hollandse Hoeve. Dat was too much to handle voor mijn kin derbrein; je stapte er in een oud folkloristische ambachtsbubbel. Ik kon daar de hele dag rondhangen en met volle overgave kaarsen en glazen lepeltjes maken. Eenmaal op de middelbare school werd het lastig. Ik zat op het Goese Lyceum, Ik verlang ernaar om vanuit Rotterdam naar Zeeland te fietsen. Misschien iets voor deze zomer maar had last van insomnia (slape loosheid) en kwam daardoor niet mee met de lessen. Dat was eigen lijk best een ramp. Al met al moest ik van school af. Ik heb daarna een spoed Mavo/Havo in Vlissingen gedaan. Dit waren interessante ja ren waarin ik veel grappige en sympathieke mensen heb ont moet. Eigenlijk allemaal mensen die net als ik zoekende waren, niet helemaal meegingen met de stroom of gewoon te vroeg van school af waren." ,,Nu ik eraan terugdenk, voelt het als een groot speelpark. Ik denk nog vaak aan de Meerkoet. Het zachte licht op het water. Springen tussen de dode vissen bij het stei gertje en softijsjes eten. Zwem men in het kanaal. Ik rolschaatste, we hingen vooral rond op het sta tion in Goes; daar waren de skate boarders. Die laatste jaren ben ik vooral met muziek bezig geweest. Daar vulde ik uiteindelijk al mijn dagen en avonden mee. Ik schreef met behoorlijk wat mensen, waar mee ik ook muziekcassettes uit wisselde. Ik was verslaafd aan het maken van de perfecte tapes en hoesjes. Zo knutselde ik mijzelf in feite de kunstacademie in." ,,Ik woon nu 15 jaar in Rotterdam. Het lijkt soms alsof er helemaal niks veranderd is. Ik slaap nog steeds erg onregelmatig en knutsel nog steeds intensief, maar nu wat professioneler en speels. Tijdens Henk Hoogerland is degene geweest die mij liet ervaren dat creatieve expressie waarde heeft een reis door Polen jaren geleden, raakte ik gefascineerd door Sovjet- bouw. Betonnen kerken en kale flats met vreemde ornamenten. Ik moest daar iets mee. Maar ik wilde ook graag mijn verlangen uitbeel den om 'scherp te zijn'. Wanneer je niet slaapt ben je niet scherp. Maar hoe ziet die scherpte er dan uit? Zo begon ik aan mijn scherpte-oefeningen. ik zet dit om in werken van draad en ijzer die ik op mijn ateliermuur spijker. Dit heeft een heel eigen vorm gevon den. Vorig jaar is in mijn woon plaats Rotterdam ook een groot muurwerk in de publieke ruimte geplaatst. Het is zo leuk om reac ties van mensen te horen. Ik pro beer ieders fantasie te prikkelen door werk te maken dat ruimte geeft voor een eigen verhaal." Kom je nog wel eens in Zeeland? ,,Ik bezoek af en toe mijn ouders. Mijn vader heeft een mooie bota nische tuin die mij inspireert. Maar er zijn wel veel verlangens naar bijvoorbeeld de Meerkoet of om naar Zeeland te fietsen vanuit Rotterdam. Ik zou ook heel graag een keer die camping/kunstresi- dency in Groede bezoeken. In dit dorp kwam ik vroeger toen ik in Vlissingen op school zat. Deze plek spookt ook vaak door mijn hoofd, ik moet daar echt een keer naar terug. Misschien een goed idee voor deze zomer." donderdag 13 augustus 2020 GO 'Opgroeien in Zeeland; alsof het een groot speelpark was' Liesbeth Labeur Wie ben je? Wie was je in Zeeland? Meer herinneringen? Babette Kleijn in haar atelier in Kaus Australis in Rotterdam. ,,Het lijkt soms alsof er helemaal niks is veranderd. Ik slaap nog steeds onre gelmatig en knutsel nog steeds intensief, maar nu wat professioneler en speels." foto prvé-archief babette kleijn - Babette Kleijn Hoe voelt opgroeien in Zeeland? Wie ben je geworden? - Babette Kleijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36