Letty Demmers aan het roer bij de Concertzaal 4 KOERDISCH GEZIN EYUP (11) MAG NIET IN NEDERLAND BLIJVEN MIJN DORP, MIJN STAD De droom van Eyup is veranderd in een nachtmerrie. Hij mag met zijn broertje en ouders niet in Middelburg blijven, zelfs niet in Nederland. Turkije is veilig voor het tot het christendom bekeerde Koerdische gezin, vindt de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Eyup (11): ,,Ik ben boos, verdrietig en bang." /■k vind het fijn in Middel- H burg en hoop dat we hier I mogen blijven", zei Eyup in I februari in een gesprek met deze krant over hoe het is om jong te zijn in Zeeland. Leerkrachten, klasgenoten en ouders van de Re- genboogschool in Middelburg steunden het gezin Elmas met ac ties om hen in Middelburg te hou den. Een halfjaar later ziet de we reld er toch veel somberder uit. ,,Ik heb een raar leven", zegt Eyup over wat hij nu meemaakt. „Andere kinderen zijn veilig en hebben een leuk huis, wij niet. Ik denk er het liefst niet aan en praat er niet graag over. Ik wil er mijn va der en moeder ook niet mee belas ten." Liever gaat hij weer voetbal len bij Jong Ambon, dan verdwij nen de problemen vanzelf uit zijn gedachten. En na de vakantie naar C SW Toorop, waar hij al staat inge schreven. Vader Irfan (34) wil er niet over praten. ,,Hij zegt: 'Ik praat al vijfjaar en als ze me toch niet geloven, wat heeft het dan voor zin?'", verklaart zijn vrouw Pijan (38). Zij vindt het ook moeilijk, maar doet het toch. ,,Ik moet wel. Ik heb twee kinderen voor wie ik moet vechten. Het is belangrijk voor hen dat ik dit doe. In Turkije is er geen plek waar we veilig zijn", voorspelt zij huilend. ,,Ik ben bang dat we daar in de ge vangenis belanden." Het verhaal van het gezin Elmas lijkt een vrij gewoon asielverzoek maar is volgens hun advocaat Hans van Zundert toch een 'unieke zaak'. ,,Het gaat om moslims die zich hebben bekeerd tot het chris tendom. De IND vindt die bekering inderdaad geloofwaardig, maar wijst het asielverzoek toch af. Om dat Turkije als een veilig land wordt gezien." Bedreigd Daar is Van Zundert het niet mee eens. „Bekering van moslim tot christen komt in Turkije niet veel voor. Bovendien is het gezin al be dreigd. Bekering is een grond voor eerwraak, dus terugkeer naar fami lie is niet mogelijk." Daar houden de problemen voor Eyup, zijn broertje Deniz (5), Pijan en Irfan niet mee op. „Wij zijn Koerden en lopen in Turkije dus extra gevaar", vertelt Pijan. ,,En we zijn ook nog eens politiek actief geweest." Maar de Nederlandse regering vindt Turkije maar voor twee groe pen onveilig: aanhangers van de Gülen-beweging en politiek acti- visten/journalisten/mensenrech- tenverdedigers die onomwonden kritiek op de regering hebben ge uit. Omdat het gezin Elmas niet onder die twee uitzonderingen valt, mag het niet in Nederland blijven. ,,Een heel dun argument", oor deelt Van Zundert. ,,De vereniging van protestantse kerken in Turkije stelt in rapporten dat er sprake is van steeds verdergaande vervolgin gen. De rechtsstaat in dat land is op zijn kop gezet na de situatie met de Gülen-beweging." Na het inter view met Eyup moest het gezin in maart naar het azc in Ter Apel, voor In Nederland voelden we ons voor het eerst veilig genoeg om christen te zijn gesprekken met de IND. Die be sloot in april de asielaanvraag af te wijzen. De rechtbank in Middel burg heeft het beroep daartegen van Van Zundert een week geleden ongegrond verklaard. Hij heeft maandag hoger beroep aangete kend bij de Raad van State en ge vraagd of het gezin die uitspraak in Nederland mag afwachten. Dat mag, maar de Dienst Terug keer en Vertrek van het ministerie van Justitie en Veiligheid en het Centraal Orgaan opvang Asielzoe- kers bepalen waar het gezin Elmas nu naartoe moet. Blijven in het azc in Middelburg is geen optie, omdat het geen recht meer heeft op asiel opvang. Verhuizen naar een ge zinslocatie ligt voor de hand; de dichtstbijzijnde is in Gilze, bij Til burg. ,,De Raad van State geeft in 98 procent van de zaken de IND ge lijk", constateert advocaat Van Zundert. Toch geeft hij de hoop niet op. ,,Ik wil de rechters vragen om oog te hebben voor het unieke karakter van deze procedure. Presi dent Erdogan heeft de (weinige) christenen in Turkije de resten van het zwaard genoemd." Moeder Pijan houdt intussen haar volste vertrouwen in God. Uit veiligheid zich opnieuw bekeren tot de islam is geen optie. ,,Als kind had ik al problemen met de regels van de islam. In Nederland voelden we ons voor het eerst veilig genoeg om christen te zijn." MIDDELBURG Letty Demmers is de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Zij is de opvolgster van Jikkie van der Giessen, die het bestuur vele jaren heeft geleid. Demmers, tegenwoordig om- budsfunctionaris bij de politie, was eerder onder meer korpschef van de Zeeuwse politie en waar nemend burgemeester van Vlis- singen en Noord-Beveland. Bij de concertzaal wil ze zich in zetten voor het versterken van de samenwerking met andere cultu rele instellingen in Zeeland. ,,Het is ongelooflijk belangrijk dat we de infrastructuur steviger maken, zodat we niet zo kwetsbaar zijn." De concertzaal heropent zondag met een pianorecital van Nicolas van Poucke. Vanwege de coronare- gels kunnen er nu maximaal 126 mensen in de zaal, terwijl dat er voorheen 372 waren. ,,Als we het kunnen doen binnen de regels die er nu voor staan, moeten we deze periode kunnen overbruggen." uur: Beeldenexpositie Gymnasten, Galerie-T, 11.00-16.00: Zomerexpo- sitie, Cinema Middelburg, 15.30: Vertoning Fahim, Koudekerkseweg 139, 19.00-22.00: Gastspe- lers welkom bij Jeu de Boules, donderdag 13 augustus 2020 'Ik ben boos, verdrietig en bang' Eyup (11) en zijn moeder Pijan Elmas mogen met vader Irfan en zoontje Deniz (5) niet in Nederland blijven. Turkije is veilig voor het tot het christendom bekeerde Koerdische gezin, vindt de Immigratie- en Naturalisatiedienst. foto lex de meester Maurits Sep Middelburg -Pijan Elmas ARNEMUIDEN Klaverakker 31, overdag: Tweedehands boeken verkoop (alleen bij goed weer), opbrengst voor Kerk in actie; GRIJPSKERKE Kapel van Hoogelande, 11.00-17.00: Expositie Jan Poortvliet (beelden) en Ton van de Ketterij (schilderijen en tekeningen); MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; Tuin Klove niersdoelen, 11.00-18.00 OOSTKAPELLE Kantine Voetbalvereni ging, 13.30 uur: Wandel tocht over 5, 7 of 10 km, Terra Maris, vanaf 13.30: Activiteit Bijklet sen met de imker, Slikkebosch (bij het hek aan de Vroonweg), 19.30: Staatsbosbeheer organiseert rondleiding door eendenkooi, SEROOSKERKE Het oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Brandweeractiviteiten voor de jeugd en exposi tie Brandweerveteranen, VLISSINGEN Pier 7, vanaf 19.00 uur: Zomeravond beachvol- leybaltoernooi, WESTKAPELLE Polderhuis, 10.00-17.00: de mogelijkheid om speurtochten te doen Het gouden ei van kapi tein Ivo (voor kinderen t/m 9 jaar) en Leer West- kapelle kennen op een andere manier (voor ie dereen vanaf 10 jaar). Voor veel activiteiten moet worden gereser veerd. Check daarom on line of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32