s? Zeeland is nog veel te kaal Man die partner doodde komt voorlopig niet vrij Cel en rijontzegging tegen hardrijder geëist Mietje 2 Tijdens deze hittegolf waarderen we ze meer dan ooit: de bomen die nog voor wat schaduw zorgen. Het aantal bomen in Zeeland is nu geteld: bijna 1,7 miljoen. ,,Met het veranderende klimaat kunnen we elke boom gebruiken." TELLING HOE GROEN IS ZEELAND? Commentaar Zeeland heeft meer bos nodig. Afgezet tegen het aantal inwoners lijken hier voldoende bomen te staan, maar ge meten naar het oppervlak van de provincie zijn er veel te weinig. In Zeeland staan ongeveer evenveel bomen als Staats bosbeheer elk jaar in Nederland aanplant. Dat is niet indruk wekkend. De gevoeligheid van burgers voor bomenkap is al jaren heel hoog. Overal waar bomen worden omgehaald is rumoer. Is dat wel echt nodig? Wordt er per gekapte boom wel minstens één nieuwe geplant? Dit leidde ertoe dat Nederland langzaam schakelde van uitdunning naar uitbreiding van het bomenbe- stand. Zorg over het klimaat voerde de druk op om snel meer aan te planten. Ook Zeeland werkt aan uitbreiding van het areaal. Overhe den, landschapsbeheerders en natuurclubs maken samen een plan om de komende tien jaar veel meer bos aan te leggen. Waar komt dat bos en ten koste van wie of van wat? Wie be taalt voor aanleg en onderhoud? Dit zijn lastige vragen, maar het is zaak ze vlot te beantwoorden. Want er is geen andere keuze dan snel vooruit te gaan met de aanplant. Bos is niet al tijd goed voor de biodiversiteit, maar verder zijn de voordelen van meer bomen zo groot en zo veelzijdig dat we ze niet kun nen negeren. Bomen zijn goed voor het landschap, voor het toerisme, voor het klimaat, voor onze houtbehoefte, voor scha duw en niet in de laatste plaats voor onze geest. Weinig inves teringen zijn zo zinnig. Voordelen van meer bomen zijn zo groot en veelzijdig dat wij ze niet kunnen negeren In 2012 kreeg de Bressiaander een gevangenisstraf van twaalf jaar we gens doodslag op zijn partner opge legd. De vrouw wilde van hem schei den, er waren spanningen. In de ochtend van 27 augustus 2011 ging het vreselijk mis. Terwijl hij met zijn vriendin in de keuken 'discus sieerde' bracht hij haar met 22 mes steken om het leven. Toen de hulpverleners arriveer- den stak het mes nog uit haar rug. L. had op 24 augustus vorig jaar al op vrije voeten kunnen worden ge steld, ware het niet dat hij begin dat jaar zijn nieuwe bruid had mishan deld en zijn voorwaardelijke invrij heidstelling met een jaar werd uit gesteld. Deze keer moet L. klinisch worden behandeld en is het wach- Man had vrij kunnen zijn, ware het niet dat hij zijn nieuwe bruid had mishandeld ten op een datum wanneer hij kan worden opgenomen. Zolang die nog niet bekend is blijft L. in de ge vangenis zitten. ALMANAK Hoe kom je nou weer zo'n tro pische dag door? Water, ci troenen en watermeloen in de koelkast. En ijsjes in het vries vak. Maar dan nog. De hitte staat letterlijk in het het huis. De slaapkamer is een sauna. Nadat hij uren de ra men tegen over elkaar had opengezet, ging die Goese- naar om half drie toch maar te bed. En net toen hij indom melde, fietste een groepje jongeren langs. Luidkeels zongen ze: 'Slapen is voor mietjes, van je hela ho!' Die nacht was hij beslist geen mietje! Hoe zet je voet op de Duitse markt? Terugblik op wielercarrière Jan Raas NISSE Fruittelers op excursie Voor elke Zeeuw zijn er minimaal vier bomen beschikbaar om in deze hete periode verkoeling onder te zoeken. Adviesbureau Cobra Groen- inzicht heeft heel precies geteld hoe veel exemplaren zich in de provincie bevinden. Het blijken er 1.697.161 te zijn. De verschillen per gemeente, stad, dorp of zelfs wijk zijn groot. Schouwen-Duiveland heeft, vooral dankzij Boswachterij Westerschou- wen, de meeste bomen: bijna 320.000. Vlissingen is de enige Zeeuwse gemeente met minder bo men dan inwoners: 36.000 tegen over 44.400. Omgerekend komt het erop neer dat in Zeeland op elke vierkante ki lometer land gemiddeld 952 bomen staan. In Kapelle en Middelburg is dat het hoogst, in de gemeente Sluis het laagst. Relatief weinig bomen staan in de binnensteden van Ter- neuzen (773) en Vlissingen (1142) en in Zaamslag (974). Kleigronden Cobra houdt sinds een jaar of vier met behulp van luchtfoto's en infra- roodbeelden het aantal bomen in Nederland bij. ,,Ik vind dat Zeeland niet slecht scoort, gegeven alle klei gronden, waar bomen niet fantas tisch op groeien", zegt projectleider Dirk Voets. ,,Het is geen Veluwe, maar stiekem staan er nog best veel bomen." Het belang van bomen neemt al- leen maar toe, nu de zomers steeds heter worden, zegt Voets. Bomen zorgen voor schaduw waardoor er minder stralingswarmte is. Boven dien verdampen ze water, waardoor ze de luchttemperatuur enigszins omlaag brengen. ,,Ik hoorde een me teoroloog zeggen dat dit nog de koelste zomer zal zijn van de ko- Het is geen Veluwe, maar stiekem staan er nog best veel bomen mende 25 jaar. Dan kunnen we elke boom gebruiken." Tegelijkertijd is er ook sprake van een dilemma. ,,De bodem is al zo droog en dan onttrekken de bomen ook nog vocht", aldus Voets. ,,Maar je kunt ook zeggen: als er meer bo men komen, verdampen die ook meer, waardoor je vaker regen krijgt, wat goed is tegen de droogte." Er is een verschil in beleving tus sen een boom in het bos en bomen in de wijk. ,,Het bos is leuk om je hond uit te laten, maar die boom voor de deur zorgt voor veel meer emotie. Die geeft je nu heerlijk scha duw, maar over twee maanden heb je er weer last van als die boom van dat vieze plakspul op je auto smijt. Een boom in de wijk ligt dus veel meer onder een vergrootglas." Tegen de 20-jarige C. A. is gisteren in Middelburg een gevangenisstraf van vijf maanden en een rijontzeg ging van twee jaar geëist. A., ge schorst en met de aanzegging om zijn behandeling bij te wonen, schitterde door afwezigheid en zijn advocate was niet gemachtigd om namens hem te spreken, dus ook zij bleef weg. Dus werd de zaak tegen A. in hoog tempo en bij verstek be handeld. A. wordt ervan verdacht in okto ber 2018 door zijn rijgedrag een toen 16-jarige inwoner van Axel zwaar lichamelijk letsel te hebben bezorgd. Op de bewuste dag reed A. met een snelheid van zéker 140 ki lometer per uur over de Koegors- straat in Terneuzen. Daar is maxi maal 60 kilometer per uur toege staan. Hij haalde zonder fatsoenlijk te kijken of het kon een voorganger in en reed vervolgens tegen de Axelse bromfietser aan. Die liep daardoor botbreuken aan linker el leboog op en heeft daar nog steeds last van. Volgens verklaringen zou de ver dachte daar regelmatig veel te hard hebben gereden. Uit onderzoek bleek overigens dat A. niet onder invloed van drank of drugs was. donderdag 13 augustus 2020 Het ziet er naar uit dat de 56-ja- rige W.L. uit Breskens voorlopig nog even niet op vrije voeten komt. Het Openbaar Ministerie in Middelburg heeft gisteren de rechtbank verzocht de voor waardelijke invrijheidstelling van de voor doodslag veroordeelde L. met een half jaar uit te stellen. Ad Roos Middelburg Uitspraak 26 augustus. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Zeeuwse bedrijven die zich op de Duitse markt willen begeven, kunnen 14 september hun licht opsteken op de Duits landdag. Die vindt plaats in Utrecht, maar ook on line. Duitsland is nog steeds de belangrijkste handelspartner van Ne derland en ook van Zee land. België is de nummer twee als het gaat om ex port vanuit Zeeland. Er varen experts en onder nemers leggen tijdens de Duitslanddag uit waar de kansen liggen voor ver schillende sectoren. Ook hoe je een plek kunt ver overen op de Duitse markt komt voorbij. 'S-HEERENHOEK Andere Tijden Sport, het sportgeschiedenispro gramma van de publieke omroep, gaat zondag over Jan Raas. Collega's en deskundigen vertellen over de oud-wielrenner uit 's-Heerenhoek. Raas geeft zelf al jaren geen interviews meer. Daarom wordt met onder anderen collega's Ber nard Hinault, Henk Lub- berding, Cees Priem en Roger De Vlaeminck te ruggekeken op de zeer rijke loopbaan van de Zeeuw. Raas werd onder meer wereldkampioen, won tien Touretappes en veertien klassiekers. De uitzending is zondag om 22.25 uur op NPO1. Zeeuwse fruittelers die hun kennis willen laten bijspijkeren, kunnen woensdag 19 augustus op excursie. Bij fruit- teeltbedrijf André van 't Westeinde in Nisse staan specialisten klaar. Ze vertellen hoe je plaagbestrijding met in secten kunt blijven vol gen. Ook nachtvorstbe- strijding, irrigatie, inno vatieve maaimachines en proeven met 2-jarige bomen worden toege licht. Bij de bijeenkomst (19.00 uur) zijn Polder- natuur Zeeland, Neder landse Fruitteelt Organi satie, Kennis en Innova tiecentrum Fruitteelt en ZeelandTrac betrokken. Bomen zijn Rolf Bosboom Vlissingen - Dirk Voets, Cobra Groeninzicht Ad Roos Middelburg Uitspraak 26 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30