c* Melkveehouder Corry de Looff'Voor een koe is dit geen leuke zomer' Eyup (11) mag hier niet blijven 17 'Wij Koerden lopen in Turkije extra gevaar' Door de tropische hitte liggen de 150 koeien en 80 stuks jongvee van Corry, man Jaap en zonen Louis en André noodgedwongen in de stal. Ze liggen te 'blazen en te doen', ook al loeien de enorme ventilatoren. ,,Voor een koe is dit geen leuke zo mer", zegt Corry de Looff. ,,Een koe heeft met 39 graden al een hogere lichaamstemperatuur dan een mens." „Bovendien kan een koe niet zweten. De warmte moeten ze via hun bek zien kwijt te raken. Nou, ze hebben het zwaar hoor! Ik zie ze kwijlen en schuimbekken. Ja, dat is best een zielig gezicht." Water op het dak De familie doet er alles aan om hun koeien koel te houden, maar dat lukt maar ten dele. Corry: ,,We houden het dak nat, maar of dat veel helpt, is de vraag. Dat water ver dampt bij deze temperaturen snel. Verder draaien de ventilatoren op volle kracht. We zorgen dat ze ook voldoende water kunnen drinken." In deze tijd horen koeien te gra zen in de wei. Dat is met deze hitte niet te doen, zegt Corry. Bovendien is het gras verdord. 's Ochtends en 's avonds laat, als het iets is afge koeld, gaan ze naar buiten. Van harte gaat het allemaal niet. Even min hebben de koeien trek om zich te laten melken. Doordat de koeien nu mais, gekuild gras en krachtvoer krijgen, produceren ze ook minder melk, want normaal eten ze buiten vers gras. ,,Door de hogere tempe raturen geven ze minder melk dan gewoonlijk. Voor ons is dat ongun stig. En de melkprijs is met 33-34 cent per liter ook niet al te hoog." Kippenfarm In de kippenfarm van de familie Noordhoek in Wolphaatsdijk profi teren de jonge scharrelkippen van de nevelverkoeling. Ze kunnen naar buiten, maar blijven liever binnen. Boris Noordhoek: ,,We sproeien de hele stal met water, al vanaf 's mor gens vroeg. Zo kunnen we de tem peratuur op 30 graden houden. Daarnaast zorgen we voor een goede ventilatie. Ook geven we de kippen extra vitamine C, die het weefsel van de kippen beschermt als ze hun warmte niet goed kwijt kunnen." De herten van Noord- Alleen de ventilatoren loeien in de stal van De Looff. Een koe kan niet zweten. De warmte moeten ze via hun bek zien kwijt te raken -Corry de Looff, melkveehouder hoek redden het nog. Ze zoeken de schaduw op en klonteren samen bij grotendeels uitgedroogde poeltjes. ,,Ze wentelen zich in de modder om koel te blijven." Nieuwe stal In de stallen van de familie Van Duijnhoven in Poortvliet bereiken de varkens allerminst het kook punt. Jolanda van Duijnhoven: ,,Dit is een vrij nieuwe, hoge stal. Dat scheelt al een hoop. Bovendien koe len we bij de luchtinlaten met wa ter. Door de verneveling voelt de lucht frisser aan. Tja, en voor de rest geven we iets minder energievoer, want hoe meer j e eet, des te warmer word je. Ze verplaatsen naar andere hokken doen we nu ook niet." Ook de scharrelvarkens van Het Zeeuwse Scharrelvarken in Nieu- werkerk liggen nog niet op apega pen in de overkapte open stal. Wil lem Stoutjesdijk: ,,Natuurlijk heb ben ze het warm, vooral de zeugen. We werken met hoge druk water nippels om de beesten koel te hou den. Het grootste probleem is dat de varkens in hun hokken in hun eigen mest gaan rollen om zich af te koelen. Maar ze eten nog steeds; een varken dat niet meer eet, is een sig naal. Dan voelt het beestje zich niet lekker." 1% I donderdag 13 augustus 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 We zweten zelf al als een os, maar wat als je een koe bent? In de stal van melkveehouder De Looff in Grijpskerke schuimbek ken en kwijlen de melkkoeien van de hitte. Frank Balkenende Grijpskerke IRiti i De koeien van melkveehoude rij De Looff in Grijpskerke kwij len en schuimbekken door de hitte. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Kijk op pzc.nl/video Koeien schuimbekken door de hitte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29