Tennisster is tijdens haar 'tweede carrière' met opmars bezig 20 In de schaduw van Kiki Bertens heeft Arantxa Rus (29) zich teruggeknokt in de top 100 van het vrouwentennis. En na die opmars van vorig jaar gloort er nu nog meer. PAX zet Kiens nog niet opzij QNb Krumins en Hassan: Polen Ook in Parijs geen marathon ufflmi .ii Als de fotograaf langs de baan op het juiste moment afdrukt, ont popt de ranke Arantxa Rus zich tot krachtmens. Met enorme schou ders en spieren en pezen als kabels over haar armen lopend. Fit en sterk is ze altijd geweest, Rus heeft geen hekel aan het krachthonk. Maar sinds anderhalf jaar weet ze die power ook weer op de juiste manier over te brengen op haar tennis: gecontroleerd en effectief. Buiten het zicht van het grote pu bliek is Rus (29) al enige tijd aan een opmars bezig, zeg maar haar tweede carrière. De beslissing om te gaan werken met de Spaanse trainer Julian Alonso blijkt een uitstekende zet te zijn geweest. Vorig jaar won ze liefst tien toer nooien op de ITF Tour. Dat is het niveau onder het WTA-circuit, waar het bij sterk wisselende omstandigheden aankomt op intrinsieke motivatie en mentale flexibiliteit. Zelfvertrouwen Tenniscommentator en voormalig profspeelster Marcella Mesker kent Rus goed en vindt het knap dat ze is opgeklommen tot plek 70 op de wereldranglijst. ,,Arantxa bleef te lang hangen op één niveau. Ze ver loor veel wedstrijden, het tastte haar zelfvertrouwen aan. De meesten haken dan af als ze rich ting de 30 gaan. Maar Rus gaf niet op en bewijst nu het succes van de lange adem.'' Mesker becommentarieerde vorige week de dubbelspelfinale in Palermo, door Rus en haar Slo veense partner Tamara Zidansek gewonnen. ,,Rus was de beste van de vier, maar wat me vooral posi tief opviel was de leidende rol die ze op zich nam. Dat is wat tegen haar natuur in, ze is erg beschei den en rustig. De intensiteit en manier waarop ze haar sport be leeft zijn duidelijk verbeterd.'' De rol van Alonso is niet te onderschatten, denkt Mesker. ,,Die Spanjaarden zijn allemaal hetzelfde. Uren maken, een goede werkethiek staat voorop. Toen ze vorig jaar twee ITF-toernooien won, dacht ze tijd te hebben om even bij te komen. Niks ervan, zei Alonso, nu doorpakken. Nu heeft ze loon naar werken.'' Ook haar spel vertoont inmid dels Spaanse trekjes, zag Mesker. ,,Zware spinballen. Dat past goed bij het gravelspel van Rus, zeker als linkshandige. Ze ging voorheen te snel voor de winner, nu houdt ze de rally langer vol en haar ser vice is sterker en zekerder gewor den.'' Rus won dinsdag in Praag knap van de nummer 30 van de wereld, de Russin Anastasia Pavljoetsjen- kova. In de achtste finale treft ze vandaag 'lucky loser' Magdalena Frech uit Polen. Kans op meer punten en dollars. Mesker: ,,Het is ook wel lekker dat ze nu even wat geld kan verdienen. En ik ben be nieuwd hoe ze het op hardcourt gaat doen, vooralsnog is ze straks op de US Open de enige Nederlan der in het enkelspel.'' Rus won in 2008 de Australian Open voor junioren en werd num mer 1 van de wereld op de junio- renranking. In 2011 versloeg ze op Roland Garros toenmalig wereld topper Kim Clijsters. Een jaar later haalde ze de vierde ronde in Parijs en bereikte haar hoogste notering op de wereldranglijst: 61. Het doel voor 2020 was, pré-corona, om die ranking te verbeteren. ,,Dat heeft ze zonder twijfel in zich'', zegt Paul Haarhuis, die als Fed Cup captain al jaren met Rus werkt. ,,Ze mag van mij nog wat meer lef tonen, nog iets koelbloediger zijn en haar wapens in stelling bren gen. Hoe hoger het niveau wordt, hoe meer je dat nodig hebt. Maar het is superknap wat ze het afgelo pen anderhalf jaar heeft gepres teerd.'' Basiswaarde Ook Haarhuis roemt de aanpak van Alonso. ,,Die zei tegen Aran: we gaan terug naar de kleinere toernooien. Leer maar weer hoe je moet winnen en hoe dat voelt. Vervolgens won ze veel potten, waardoor ze vertrouwen tankte en weer weet wat haar basiswaarde is. Dit jaar had een soort ontdek kingsreis moeten worden: wat zit er nog meer in het vat? Corona kwam haar in die zin slecht uit. Maar die eerste goede zege van dinsdag smaakt naar meer.'' donderdag 13 augustus 2020 GO Loon naar werken voor superfitte Arantxa Rus Rik Spekenbrink Praag Arantxa Rus toont haar spierballen bij een backhand. De Westlandse is het hervatte tennisseizoen sterk begonnen met een dubbeltitel in Palermo en een zege op Pavljoetsjenkova in Praag. foto pim ras TURNEN Turnclub PAX Haarlemmermeer zet trai ner Patrick Kiens voorlopig niet opzij. De club geeft daarmee geen gehoor aan het verzoek van de gym- nastiekunie KNGU. Van wege een onderzoek naar grensoverschrijdend ge drag in de turnsport ver zocht de KNGU de clubs waar trainers in dienst zijn die turnsters uit de natio nale selectie coachen, om die trainers tijdelijk opzij te zetten. PAX laat weten dat de club nog veel vragen heeft en eerst meer duide lijkheid wil. ATLETIEK Sifan Hassan (foto) en Susan Krumins doen in oktober mee aan het wereldkampioenschap halve marathon in Polen. De atleten zijn geselec teerd op basis van hun re sultaten tijdens het WK in Doha, meldt de Atletiek- unie. De halve marathon maakt normaal gesproken geen deel uit van het pro gramma waar de Atletiek- unie atleten naartoe stuurt. Omdat veel wedstrijden vanwege corona niet door gaan, pakken Hassan en Krumins deze halve mara thon aan als voorbereiding op de Spelen van 2021. ATLETIEK De marathon van Parijs gaat dit jaar niet door. Het evenement was vanwege het coronavirus al uitgesteld. Nu de situatie nog steeds onbeheersbaar is, is besloten de editie van dit jaar te schrappen. De marathon in de Franse hoofdstad stond voor 5 april op de agenda. Daarna werd 18 oktober als datum vastgesteld en vervolgens 15 november. Eerder werd al besloten onder meer de marathons van New York, Berlijn, Boston en Chicago te schrappen. In Nederland ging een streep door 'Rot terdam' en 'Eindhoven'. Ui terlijk 20 augustus wordt duidelijk of de marathon van Amsterdam in oktober door kan gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20