Mensenmens ISSn - ilLifaH'-*' 1 1 Ï5§ NIEUWS 15 Gefrustreerd België snakt naar harde maatregelen Meer én andere toeristen in Scheveningen Bettie brengt mij terug in de tijd waarin ik Vrouwenvleugel schreef f anaf mijn zestiende jaar werkte ik H bij de begeleiding van dak- en thuislozen, bij een kleine non- profitorganisatie. Toen las ik een vacature voor een medewerker in een penitentiaire inrichting. Ik wist niks, had geen idee wat die baan inhield. Ik zag filmpjes over mensen 'in bewaring', over het werk, waarvan ik ook niet veel wijzer werd'', zo vertelt Bettie me, de vrouw met wie ik in gesprek ben. Ze werkt nu in die penitentiaire inrichting. ,,Ik ging naar een selectiedag. Daar werd mij ge vraagd naar mijn motivatie. Waarom wilde ik dit werk doen? Ik ben een mensenmens, antwoordde ik, ik werk graag bij en met mensen.'' ,,Ik was ook nieuwsgierig, want dit was de doel groep waarmee ik al ervaring had in mijn eerdere werk: ex-gedetineerden, gezinnen, ongehuwde moeders, verslaafden, mensen met problemen en dan alles in een heel breed spectrum. Maar ik ben een mensenmens, ik voel me hier helemaal op mijn plaats.'' mij terug in de tijd waarin ik de gevangenisserie Vrouwenvleugel schreef. Bettie: ,,Het gaat hier over de groep mensen die in het Huis van Bewaring af gestraft zijn, 'achter de deur' heet dat. De andere groep zijn de mensen die wachten in het Huis van Bewaring op de straf die hen nog moet worden op gelegd.'' ,,Er is vier keer per jaar een familiedag, een oma- en-opa-dag. Dan is het hier heel gezellig.'' Bettie, vraag ik, ben jij nooit bang? ,,Als je mensen met respect behandelt, is er niet zo veel aan de hand. En mocht zich agressie voor doen, dan zijn er heel sterke mannen, die de boel kalmeren.'' Hoe zit het hier in het algemeen met de recrea tie? ,,Soms gaan ze koken, of bakken. Dan ruikt het hier heerlijk naar koekjes. Of naar roti met rijst!'' En is er ook privégelegenheid voor partners om elkaar te onmoeten? „Jazeker! Dat heet bezoek zonder begeleiding. Dan kan iedereen eens rustig privé zijn ei kwijt!'' Ik denk weer terug aan Vrouwenvleugel. Juist in die scènes kon ik als schrijver ook vaak mijn gevoel voor romantiek kwijt De relschoppers zochten ruzie op het strand en bekogelden de opge trommelde politie met strandmeu- bilair en flessen. In Belgische kran ten verschenen arrestatiefoto's van leden van de groep die grotendeels woonachtig is in de voorstad Laken en ook daar bekendstaat als proble matisch. Alseny D. (18), Dave D. (18) en M.B. (20) werden maandag al voorgeleid aan de onderzoeksrech ter in Brugge. Ze riskeren stevige straffen. Vanwege de grote verontwaardi ging over de relschoppers wil de Belgische minister van Binnen landse Zaken Pieter De Crem nu extra veiligheidsmaatregelen door voeren om harder te kunnen optre den tegen 'strandhooligans'. Zijn aanpak doet denken aan die tegen voetbalhooligans. Probleem jongeren met een strafblad wil De Crem een strandverbod laten op leggen, vergelijkbaar met het stadi onverbod in de Belgische voetbal wet. Dat kan gelden voor de hele kust en vergezeld gaan van een meldingsplicht bij de lokale politie tijdens een hittegolf. Ook zouden er hogere boetes kunnen worden opgelegd. ,,Die kerels zijn hier niet de baas en ze zullen het ook nooit worden'', aldus De Crem. Om harde maatregelen was ge vraagd door Koen Metsu, vice- voorzitter van de conservatieve Nieuwe-Vlaamse Alliantie (N-VA). „Oostende, Blankenberge, Knokke. Niet alleen de beelden zijn waan zinnig, maar vooral het gedrag bij bepaalde groepen jongeren kan niet langer door de beugel. We worden geconfronteerd met een acuut pro bleem en dat moeten wij nu de kop indrukken'', stelde Metsu op de Vlaamse zender Radio 1. ,,Er heerst een gevoel van straffe loosheid. Ik denk dat wij enkel door harde maatregelen een antwoord kunnen bieden. Het gaat over cri minele feiten, over vechtpartijen en een volledig gebrek aan respect voor de politie. We kunnen wel blijven praten, maar die probleem jongeren moeten wij confronteren met zwaardere straffen.'' Zwarte lijsten Andere politici steunen de roep om stevige maatregelen om het strand- geweld tegen te gaan, maar willen tegelijk dat de 'brave burger' niet de dupe wordt. Er is gevraagd om een systeem van zwarte lijsten uit te werken zoals dat bij een aantal Vlaamse recreatiecentra al bestaat, en om een strand- of treinverbod voor wie zich misdraagt. Linkse partijen zijn voor een harde aanpak van relschoppers, maar waarschu wen ook om niet een hele groep over een kam te scheren. Meryame Kitir van de Socialistische Partij Anders vreest dat de kustinciden- ten mogelijk een hele groep men sen zal stigmatiseren. ,,Hoe denkt u dat de allochtone gemeenschap zich voelt als hier uitgesproken wordt dat het altijd de allochtone gemeenschap is die het doet? Laat me duidelijk zijn: als iemand iets verkeerds gedaan heeft, moet dat benoemd en veroordeeld worden.'' Etnisch profileren Minister De Crem sprak tegen dat de politie van Blankenberge zich daags na de rellen schuldig zou hebben gemaakt aan etnisch profi leren door bewust bepaalde groe pen te controleren, op basis van hun huidskleur. ,,Er is gecontro leerd op aantallen, want samen scholingen van meer dan tien per sonen zijn verboden, wat de af komst ook is. Ook zijn potentieel drank- en drugsgebruik een reden onmiddellijk op te treden.'' Welzijnszorg, de grootste armoe- deorganisatie in Vlaanderen, vreest dat veel arme stedelingen straks geen verkoeling meer kunnen zoe ken in zee. Een woordvoerder op de Belgische radio: ,,Er wordt al een groep arme mensen uitgesloten omdat de recreatiedomeinen zich vooral richten op mensen die ko men consumeren en die een hotel reservering hebben. De vrije toe gang tot het strand wordt zo onmo gelijk gemaakt voor mensen die het moeilijk hebben. Ze kunnen ner gens heen in deze hitte.'' DRUKTE donderdag 13 augustus 2020 GO ,,De opleiding is pittig. Het is niet alleen de mbo niveau 4-opleiding, je leert ook zelfverdediging en doet veel aan sporten met collega's. We moesten ook een fitheidstest doen. En dan is er nog de op leiding binnen de gevangenis: eerst drie weken thuisstudie, dan drie weken op locatie en daarna drie weken in het dagelijks werk.'' Ik hang aan Bettie's lippen. Haar verhaal brengt Badplaatsen zijn klaar met 'strandhooligans' Een groep allochtone jongeren uit Brussel die voor een knok partij heeft gezorgd op het strand van de Vlaamse kust plaats Blankenberge, zorgt voor flinke discussie in België, ook over etnisch profileren bij con troles aan het strand. Bob van Huët Brussel/Rotterdam Ut* - I J VI De Belgi sche politie rukte massaal uit naar Blan- kenberge om vechtende rel schoppers in de boeien te slaan. foto's Dat het op een hete zo merdag druk is in Scheve- ningen, is niet zo gek. Maar afgelopen weekend was het té druk, onder meer door een 'nieuw' soort toeristen: jongeren en families uit België en Duitsland van Marokkaan se en Turkse afkomst. Het was zaterdag in Scheve- ningen twee keer zo druk als op een 'normale' drukke zomerdag, meldde de ge meente Den Haag. Het leidde tot verkeersopstop pingen en incidenten. Een verkeersregelaar werd met een knuppel op zijn hoofd geslagen. Loco-burgemeester Hilbert Bredemeijer vond een ver klaring in de coronapande- mie. ,,We zagen nieuw pu bliek: veel mensen uit Bel gië en Duitsland met een niet-westerse migratieach tergrond.'' Mensen die nor maliter in de zomer naar Turkije en Marokko gaan, maar dat vanwege de reis- restricties nu niet doen. ,,Ze komen zonder plan. Tikken Scheveningen in de navigatie en rijden door tot ze de zee zien.'' Bredemei- jer stelde niet dat juist deze toeristen betrokken waren bij de incidenten. Ook na het weekend was het onrustig. Maandag werd bij de Pier een 19-ja- rige Rotterdammer dood gestoken bij een gevecht tussen rapgroepen. De Haagse gemeenteraad houdt volgende week een debat over alle incidenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15