I EEN ZOMER IN NEDERLAND NIEUWS 13 Het zal, met voorsprong, de hipste badplaats van Nederland worden. Kijkduin gaat helemaal in het nieuw, al hadden de bewoners graag iets van de vroegere charme behouden. Maandag begint de sloop van de oude Promenade. W£. imM Het schattige vuurto rentje van Kijkduin was 11 meter hoog. Een stalen constructie met trap en bovenin het bescheiden lichthuis met een rood dak. En ja, met enige fantasie zou je dat dak als een dekseltje kunnen zien. Een kunstenaar kreeg van de projectontwikkelaar de op dracht iets te doen met de vuurto ren van Kijkduin, die nu ergens in een opslag ligt. Hij wilde hem la ten terugkeren als een thee- of koffiepot. Met een enorme schenktuit eraan. En een friet kraam onderin. Esmeralda van der Hoeven is opgegroeid in Kijkduin. ,,En dan hoop je toch, met alles wat er nu gebeurt, dat er toch ^ets, ook al is het maar een klein beetje, van het oude Kijkduin wordt behouden.'' Ze verkoopt brood en lekkernijen bij Bakkerij van Kempen, die al sinds 1932 bestaat. Tot voor kort in het kleine, verouderde winkelcen trum Promenade, nu tijdelijk op de begane grond van een net opge leverd appartementencomplex, totdat eind dit jaar de definitieve locatie in 'Nieuw Kijkduin' be schikbaar komt. Zo heet het megaproject dat de badplaats aan de zuidrand van Den Haag in enkele jaren volledig moet transformeren. Strandgan- gers die er meer dan twee jaar niet zijn geweest zullen het nu al niet meer herkennen. De ooit zo trotse Promenade met zijn restaurants met zicht op zee, is niet meer. Het is een bouwval geworden, in de schaduw van de eerste gloed- Eerlijk gezegd was Kijkduin wel aan een vernieuwing toe nieuwe gebouwen. Komende maandag, wanneer de bouwvak ten einde is, zal de definitieve sloop beginnen. ,,lk ben maar werkneemster, hè?'' benadrukt Esmeralda. ,,Voor mijn baas en de rest van de onder nemers zal het zeker een verbete ring zijn. En er komen hier nu veel meer mensen wonen.'' Maar het is wennen, vooralsnog. En dat ter wijl nog niet eens de helft van het nieuwe Kijkduin is gerealiseerd. Een blik op de website toont hoe het zal worden: de grootste trans formatie ooit van een Nederlandse plaats aan de Noordzeekust. Op vallend: bijna alle appartementen, met prijzen tussen de 292.850 en 1.190.000 euro, zijn al verkocht. En dat zijn er ongeveer driehonderd in totaal. Engelse namen ,,Eerlijk gezegd was Kijkduin mis schien wel aan een vernieuwing toe'', zegt Hugo, die de draaimolen exploiteert, een van de weinige overblijfselen uit vroegere tijden, ,,maar het echte oude Kijkduin moet je niet helemaal weghalen.'' Ernaast ligt nog het klassieke hotel NH Atlantic, en iets verderop de speelboot Atlantis, populair bij de kinderen. Dat is het. Sinds twee jaar is Kijkduin een We kijken toch vooral naar het achterland, de duinen, het groen; het is prachtig hier bouwput, en nog twee tot drie jaar zal het duren voor het project is af gerond. Behalve de bakker en een enkele andere winkel zijn nu al leen nog de strandtenten open, de rest van de ondernemers is ver trokken of wacht op de kans van het nieuwe Kijkduin. Eentje die, blijkbaar, met Engelse namen meer publiek zal trekken. Op de etalages staan de openingen van enkele winkels en restaurants in april volgend jaar aangekondigd: Taste of Kijkduin, The Wine House, Seafood Kijkduin en de Chase Concept Store. Ik loop twee rondjes om de door hekken, zwarte doeken en waar schuwingsborden afgeschermde Promenade. De aanblik stemt triest, maar de meeste strandgan- gers zien het niet. Ze dalen aan twee kanten direct de trappen richting het strand af, op zoek naar verkoeling van de zee. Achter de bouwval staan de vijf bescheiden, oude appartementencomplexen van slechts driehoog die, tot nu, het dichtst aan zee stonden. Bin nenkort staan de hypermoderne en luxe complexen van zeshoog tussen hen en het strand in, maar Els en Ton van der Weele, op hun kleine balkon op de eerste verdie ping, vinden het niet erg. ,,We kij ken toch vooral naar het achter land, de duinen, het groen; het is prachtig hier.'' Zandgrond Twee jaar geleden verruilde het gepensioneerde stel de eengezins woning in Den Haag voor dit ap partement in de duinen. Ze jui chen de transformatie alleen maar toe; er komen veel meer voorzie ningen en winkels bij, waaronder een - natuurlijk ook in het Engels -foodcourt dat Daily Taste gaat he ten. Last van de bouw? Nee, zegt Ton. ,,Dit is zandgrond, dus ze kunnen hier niet heien. De palen duwen ze zo de grond in.'' Oh ja, en de vuurtoren? Die komt terug, op een mooie plaats dicht aan zee, aan de noordkant van Kijkduin. Gewoon als vuurto ren, niet als koffie- of theepot. De bezwaren van de bewoners wer den gehonoreerd. donderdag 13 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 11: Kijkduin Nog even geduld, en het moderne Kijkduin straalt f, *4 Met de rug naar de nieuw bouw en de oude Promenade dalen de badgasten de lange trap af richting de verkoeling van de zee. FOTO EDWIN WINKELS - Draaimolenexploitant Hugo - Els en Ton van der Weele, bewoners Kijkduin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13