KGB lijkt rol te hebben in vlucht van Tichanovskaja EUWS 11 Door meteen te gaan regelen probeer je de emotie weg te drukken SLACHTOFFER UITVAART „We wilden gewoon dat ze naar huis kon den. Normaal duurt het zes tot tien dagen voordat je een overledene kunt repatriëren. We hebben hiervoor alles op alles gezet en het is gelukt. Afgelopen dinsdag hebben we rond foto's van Hedwig stilgestaan bij haar overlijden. Iedereen heeft daarbij zijn eigen herinneringen. Maar de rust ont breekt nog om er echt bij stil te staan." ,,Iedereen voelt dat het hun ook had kun nen overkomen. Er is enorm veel eerbe toon, onze mailboxen stromen vol met condoleances en emotionele reacties. Zij was niet alleen ambassadeursvrouw, ze was ook een geliefde collega die werkte voor Buitenlandse Zaken, afwisselend in Den Haag en Beiroet. Ze was in Beiroet heel actief, bijvoorbeeld voor de Lebanese Mountain Trail als vrijwilliger." ,,Los van de ambassademedewerkers zijn vier Nederlanders gewond geraakt, met name door glasscherven. Er waren aanvan kelijk drie mensen vermist. Twee zijn de zelfde dag gevonden, de laatste afgelopen vrijdag. Die lag in een ziekenhuis en had een bepaalde mate van geheugenverlies. Verder zijn ook bedrijven en kantoren van veel Nederlanders rond de haven enorm, soms fataal beschadigd. Ook daarvan heb ik opruimfoto's gezien en ben onder de in druk van de veerkracht." ,,Klopt, je houdt van de mensen en tegelij kertijd heb je een hekel aan wat er allemaal niet goed gaat. Aan de systemische corrup tie, de sektarische geschillen die steeds worden aangewakkerd en dit alles er dan bij. Ik draag nu zwarte kleren met witte schoenen, in de hoop dat die witte schoe nen nog iets van hoop geven voor dit land. Want die hoop moet er wel zijn. We moe ten dit land ook niet verliezen, vanwege de diversiteit en de stabiliteit in het Midden Oosten. De Libanese bevolking zegt nu: steun ons niet via regeringsinstellingen want dan loop je weer het risico dat die hervormingen er nooit komen. Dat is ook altijd de boodschap van Jan Waltmans ge weest: er moeten hervormingen komen voordat we verdere ondersteuning bie den.'' ,,Nee, dan zal Libanon nog verder afglijden en daarbij zijn wij in Europa niet gebaat. Die strijd tegen corruptie en het geven van een stem aan de jongeren is iets waar wij als Nederland mee door zullen gaan. Daar bij heeft premier Rutte aangegeven dat di plomatie een vak in de vuurlinie is. Dat is heel wrang in deze context, maar dat is het wel. We moeten doorgaan." Dinsdagochtend plaatst Svetlana Tichanovskaja een zelf opgeno men videobericht online. Ze is dan al in Litouwen, waar ze maandag avond of dinsdagochtend heen is gevlucht. De 'verliezende' presi dentskandidaat oogt vermoeid en praat emotioneel. Ze zegt dat velen haar zullen haten vanwege haar vertrek, maar dat ze uiteindelijk heeft gekozen voor haar kinderen. Die had ze al voor de verkiezingen naar Litouwen laten overbrengen. Officieel won president Alek- sandr Loekasjenko afgelopen zon dag de verkiezingen met 80 pro cent van de stemmen, maar nie mand gelooft dat. Er braken op nieuw protesten uit in het land. Even later verschijnt er nog een boodschap van Tichanovskaja, op een internetkanaal dat Loeka- sjenko steunt. Die is een dag eer der opgenomen in het kantoor van de centrale kiescommissie en to taal anders van toon. Tichanovs- kaja leest voor van een papiertje (wat ze eerder nooit deed) en kijkt niet in de camera. Haar boodschap is ronduit schokkend en onbegrij pelijk: ze roept haar aanhangers op het verzet te staken. ,,Het volk heeft zijn president gekozen'', zegt ze onbewogen en monotoon. Officieel bezwaar Tichanovskaja was maandagavond bij de kiescommissie om officieel bezwaar aan te tekenen tegen de verkiezingsuitslag. Ze is er zeven uur gebleven. Daarna is ze ver trokken via een andere uitgang, journalisten - die ze tijdens haar campagne altijd en overal te woord stond - vermijdend. Haar woordvoerder was cryptisch, zei dat Tichanovskaja 'haar beslissing had genomen', maar vertelde niet wat het besluit inhield. De vol gende ochtend duikt de politicus op in buurland Litouwen. Hoe vreemd is het, dat ze strijd vaardig het kantoor van de kies commissie binnenwandelt om verhaal te halen, vervolgens daar voor de camera haar volgelingen oproept op te houden met betogen en er dan stilletjes tussenuit knijpt? Het kan maar één ding beteke nen: Loekasjenko's veiligheids dienst KGB heeft haar onder druk gezet om het land te verlaten. In een interview met een onafhanke lijk Russischtalig internetkanaal doet Tichanovskaja's medestander tijdens de campagne, Veronika Tsepkalo, een boekje open over hoe dat in zijn werk gaat. Ze refereert aan Tichanovskaja's keuze voor haar kinderen. ,,Als het om kinderen gaat, gebruiken ze de smerigste, gemeenste methoden. Loekasjenko doet al het mogelijke om druk op je uit te oefenen, zelfs op kinderen'', benadrukt ze. Haar man Valeri wilde ook deel nemen aan de verkiezingen maar vluchtte vorige maand uit angst voor arrestatie. Tsepkalo vertelt dat ook haar kinderen zijn be dreigd. ,,De geheime dienst dwingt onderwijzers te verklaren dat je een slechte moeder bent, zo dat ze je kinderen van je kunnen afnemen.'' Daar komt bij dat Tichanovs- kaja's man Sergej (ook presidents kandidaat) al maanden in de ge vangenis zit, alsmede zeven van haar stafleden, die aan de voor avond van de verkiezingen werden gearresteerd. Zij waren (en zijn) perfecte gijzelaars in handen van de geheime dienst. Een drukmid del om Tichanovskaja het land uit te dwingen. Tichanovskaja heeft de handdoek in de ring gegooid. Zoals een vertrouweling van haar zei, toen ze al naar Litouwen was uitgeweken: ,,Svetlana had geen andere keuze dan te vertrekken.'' J9-aa, donderdag 13 augustus 2020 GO M Hester Somsen: ,,We moeten dit land niet verliezen.'' FOTO FRANKJANSEN Afgelopen maandag is het gelukt om ook ambassadeursvrouw Hedwig Walt- mans-Molier in haar kist naar Nederland te vliegen. Dat was erg belangrijk voor de medewerkers van de ambassade, zegt u. De diplomatieke wereld in Beiroet heeft ook geschokt gereageerd op haar over lijden. Er is ook nog een Duitse diplo maat omgekomen. Hoe staat het met de andere Nederlan ders in Libanon? Je hoort vaak dat diplomaten en journa listen gaan houden van Libanon, on danks de eindeloze problemen. Anders komt Libanon er nooit bovenop? De kist van Joe Noun, een van de tien brand weerlieden die omkwamen tijdens de explosie in de haven van Beiroet, werd gisteren tijdens de uitvaart gedragen door leden van het brand- weerkorps. Volgens de Libanese autoriteiten kwamen er bij de explosie vorige week 171 men sen om het leven en zijn er zo'n 6000 gewon den. FOTO EPA Twee geheimzinnige videobood schappen van de Wit-Russische presidentskandidaat Svetlana Tichanovskaja, die het land is ontvlucht, zorgen nog steeds voor speculaties. Heeft de ge heime dienst haar in de tang? Joost Bosman Moskou JJ-duiij/ Wit-Russen wachten op vrijla ting van dierbaren die zijn gear resteerd tijdens protesten na de verkiezingsuitslag. foto epa M Tichanovskaja in haar video boodschap. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11