I 10 NIEUWS ZAAKGELASTIGDE BEIROET Oud-ambassadeur Hester Somsen is terug in Beiroet. Als zaakgelastigde vervangt ze ambassadeur Jan Waltmans. Die reisde deze week terug naar Nederland met het lichaam van zijn vrouw, Hedwig, die na de explosie van vorige week overleed. Hester Somsen, directeur veiligheidsbe leid op het ministerie van Buitenlandse Zaken en voormalig ambassadeur in Libanon, is weer terug in de stad waar ze begin 2017 afzwaaide. Ze spreekt vanaf 'de kamer van Wieger', maar Wieger kent ze niet. Hij is de 11-jarige, afwezige zoon van een collega die mo menteel in Nederland is. Het onbescha digde huis, net buiten de stad, werd aangeboden als tijdelijk kantoor. In het ambassadegebouw kan namelijk niet worden gewerkt. ,,Alle ramen zijn eruit geslagen. De lift is stuk. Het is al wel netjes opgeruimd maar het is te onvei lig, omdat er nog brokstukken kunnen vallen." Somsen (48) is in grote haast naar Beiroet gezonden om de crisis op de hard getroffen ambassade te bezweren, en, naar eigen zeggen, 'iedereen even wat rust te gunnen en de trillingen uit de benen te halen'. Vorige week dinsdag ontving ze op het ministerie in Den Haag plots appjes van bekenden over een kolossale explo sie in Beiroet die het ergste deed vrezen. Omdat Somsen wist dat de ambassade op ongeveer 1,5 kilometer afstand ligt van de klap, werd meteen een crisis structuur opgezet. ,,Aan zwaar bescha digde gebouwen die ongeveer op de zelfde afstand stonden kon je al zien dat het hartstikke mis was. Toen door- kwam dat we ook onder onze staf gewon den hadden en dat de vrouw van ambassa deur Waltmans zwaargewond was geraakt, wist ik dat hij zijn aandacht op haar moest vestigen. Omdat ik daar eerder heb ge werkt meldde ik me aan het team te lei den.'' De volgende dag vertrok Somsen vanaf Eindhoven Airport, samen met vier colle ga's van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zestig hulpverleners, acht speur honden van het reddingsteam en familie leden van Jan en Hedwig Waltmans. De ploeg arriveerde 's nachts en hoorde in de stad het glas knerpen onder de autoban den, zegt de kersverse zaakgelastigde (de gene die een ambassadeur vervangt). ,,Ik was direct onder de indruk van het massale opruimen waarmee de Libanezen zelf al meteen waren begonnen. Ze ver wachten daar niets van hun overheid. Te gelijk tref je een land aan waar een enorme boosheid heerst, want het is gewoon bizar grove nalatigheid wat er is gebeurd. Dat spul had nooit in zo'n dichtbevolkt deel van de stad mogen blijven liggen." ,,Dat heb ik zeker gedacht. Het is te tra- gisch, het had ook mijn partner kunnen overkomen. Daar moet je misschien niet te veel over nadenken. Als de klap twee uur eerder was geweest had ons kantoor nog vol gezeten met onze medewerkers. Dat zijn gedachten waarmee je jezelf gek kunt maken. Er zitten soms engeltjes op schou ders. Anderen hebben dat geluk niet, dat is zo tragisch." ,,Omdat onze staf supergoed en loyaal is en gelijk in de actiemodus stond. Dat bewon der ik. We hebben meteen gekeken: Hoe zit het met de andere Nederlanders in de stad? En, hoe gaan we om met humanitaire hulpverzoeken? Door meteen te gaan rege len probeer je de emotie wat weg te druk ken. Want er waren hier echt war zone-ta ferelen. In Nederland kun je gewond raken en dan ga je naar een ziekenhuis. Hier moet je eerst, temidden van de chaos op straat, bij dat ziekenhuis zien te komen. En dan word je geweigerd. En er staan alle maal mensen om je heen die gewond zijn. Die glasscherven in gezichten zorgen voor veel bloed. Dat zijn enorme ervaringen. De bedrijfsmaatschappelijk werker die bij ons is, blijkt van onschatbare waarde voor de ambassademedewerkers. Ik ben blij dat zij er is: daardoor voeren we er goede gesprek ken over met elkaar." donderdag 13 augustus 2020 GO 'De rust ontbreekt nog om er echt bij stil te staan' Bob van Huët Beiroet/Den Haag Ti ÉmI Hoe trof u Beiroet aan? Heeft u niet even gedacht: dit had mij ook kunnen overkomen? Dat ammoni umnitraat lag er al opgeslagen sinds 2014. Hester Somsen in haar tijd als ambassadeur in Libanon: bij de Libanese legergeneraal Kahwagi (b), ontvangst van minister Lilianne Ploumen (m) en minister Bert Koenders (o). foto's anp, lebarmygovlb Hoe kan een ambassadeteam zijn werk toch blijven doen na zo'n enorme schok?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10