Indische Archipel fc£(È3& lllll 15 AUGUSTUS 3 2»"' Woearbanaran 'Vrijheid is dat je van niemand affiankelijk bent' ïi/^yV-A De Japanse bezetting vertaalt zich in een complete ommezwaai van koloniale waarden. Het vooroorlogse Nederlands- Indië kende een sterke hiërarchie, waarin witte Europeanen bovenaan stonden. Tij dens de bezetting verliezen deze totoks hun macht; ze worden in burger- en krijgsgevangenkampen geïnterneerd. De Indonesiërs, tot dan onderdanen van het Nederlandse koninkrijk, krijgen onder Japanse heerschappij een positie die hun aanvankelijk niet veel verandering brengt. Captain: ,,Het was eigenlijk ook een kolo- nie, maar dan met Japan als kolonisator.'' Van de Nederlanders in Nederlands- Indië bestaat het merendeel uit Indo Europeanen, met deels Nederlandse en deels Indonesische ouders. Deze groep, die voor de inval hoger op de ladder staat dan Indonesiërs en soms dezelfde privi leges heeft als Europeanen, blijft op Java voor een groot deel buiten de kampen. Captain: ,,Het was logistiek een hele ope ratie. Wie kon aantonen een Aziatische voorouder te hebben, bleef internering in een Japans kamp daarom bespaard.'' Wreedheid, honger en dood Met ongeveer 250.000 mannen, vrouwen en kinderen is de Indo-Europese groep fors groter dan de 120.000 Nederlanders die wel de kampen in draaien. De ge mengde groep brengt de Tweede Wereld oorlog grotendeels buiten de Japanse kampen door, maar wordt net zo goed ge confronteerd met wreedheid, honger, ziekte, onderdrukking en dood. Krijgsge vangen en dwangarbeiders moeten lood zwaar en slopend werk aan spoorlijnen verrichten. ,,Het meest berucht was het lot van de krijgsgevangenen aan de Birma-Siam en Pakan Baroe-spoorweg. Daar komt de uitspraak 'onder elke spoor biels een dode', vandaan'', zegt Captain. Op 15 augustus 1945 eindigt de Tweede Wereldoorlog met de capitulatie van Japan, maar ondertekening van de vrede is voor Nederlands-Indië een moment tussen wreedheden in. Twee dagen na de Japanse overgave roepen de nationalisti sche leiders Soekarno en Hatta de onaf hankelijke republiek Indonesië uit. De Nederlandse naoorlogse regering laat de kolonie echter niet zomaar los en treedt hard op. De ethische politiek is vol gens Den Haag nog lang niet afgerond. Volgens Captain komt dit door 'superio riteitsgevoel'. ,,Zo van: de Indonesiërs hebben onze leiding nodig.'' Nederland voelt de tijdgeest niet aan. ,,Terwijl wereldwijd het zelfbeschik kingsrecht van koloniën al werd erkend, sloot het zijn ogen hiervoor. Dat een ko lonie na de Tweede Wereldoorlog not done was, drong bij Nederland pas later door.'' Vier jaar en veel bloedvergieten verder om precies te zijn. Die strijd mondt uit in de Indonesische onafhankelijkheidsoorlog die bestaat uit twee grote militaire operaties, in 1947 en 1948. De Nederlandse strijdmacht duidt deze eufemistisch aan als 'politionele ac ties'. Het verloopt buitengewoon bloedig. Onder druk van de internationale ge meenschap erkent Nederland rond de kerstdagen van 1949 schoorvoetend de onafhankelijke republiek Indonesië. Naar Nederland Door de veranderde machtsverhoudin gen vertrekken in totaal circa 350.000 to toks, Indische Nederlanders, Molukkers, Chinese Indonesiërs en Papoea's naar Nederland. De eerste groep witte Europe anen wordt volgens Captain terecht aangeduid als 'repatriant'. Voor tiendui zenden van hen, die de Japanse kampen ternauwernood overleefden, is de terug keer een uitgemaakte zaak. ,,De witte Nederlanders hadden een netwerk van familie, vrienden en collega's, in Neder land. Het was hun vaderland. Dat gold niet voor de andere groepen.'' 'Migranten' is een beter woord voor de genen met Europese vaders en Indonesi sche moeders die meestal voor het eerst voet op Nederlandse bodem zetten. ,,De Nederlandse regering had liever dat deze groep in Indonesië bleef'', zegt Captain. ,,De gedachte was dat ze zich niet zouden aanpassen, niet hard kunnen werken en hier maar ongelukkig zouden worden.'' Nederland verkeert op dat moment in de Wederopbouw; een warm onthaal wacht de 'nieuwkomers' niet. Wat volgt is een taai proces van aanpassing, met de verwachting dat de migranten afstand doen van hun komaf. Assimilatie dus. Veel Indische Nederlanders accepteren het vanwege de koloniale erfenis en om dat het de enige kans is om in de samen leving te worden opgenomen. Moet ons land excuses maken voor 350 jaar overheersing en bloedige oorlogen? Captain zou dat een 'heel groot gebaar' vinden: ,,Het is een handreiking en toont aan dat je beseft dat dingen die in het ver leden misschien acceptabel waren, in het licht van nu niet meer kunnen.'' WOENSDAG 12 AUGUSTUS 2020 7r 't f - - -tTrt 'ht&a tl. i's! i VT" Af a« Soerabaja, 1943. Een deel van de Japanse interneringskampen ontstond door wijken af te zetten. FOTO NIOD, BEELDBANK WO2 noemen'', zegt Captain. „Binnen twee maanden was het hele gebied bezet.'' Juli 1947. De censuur verbood publi catie van deze foto van door het KNIL gevangengenomen, verwonde en gedode Indonesische strijders. FOTO DIENST LEGER CONTACTEN NATIONAAL ARCHIEF Het Japanse vrouwenkamp Kam- pili op Zuid-Celebes wordt op 18 juli 1945 verwoest door geallieerde bom men. Vanuit Nieuw-Guinea rukken de Amerikaanse bevrijders op. foto niod. zie MEER FOTO'S OP: INIOOFOTO'S.NL/OVERZEE Eerder: 13-15 februari 1942. Een Japanse soldaat kijkt toe hoe een raffinaderij bij Palembang uitbrandt. Japan wil olie; Nederland hanteert de tactiek van de verschroeide aarde. Monni Woearbanaran (71) is de dochter van een Molukse KNIL-mili- tair. In 1951 kwamen 12.500 van hen naar Nederland. 'Tijdelijk', maar het werd een permanent verblijf. ,,Als het over Molukkers gaat, denken de meeste Nederlanders meteen aan de kapingen in de jaren 70. Zelfs mijn nichtjes, van de vierde generatie, krij gen nog opmerkingen. Weinig men sen weten waar die kapingen over gingen. Veel Molukse mannen dien den in het Koninklijk Nederlandsch- Indisch Leger (KNIL). Toen Indonesië de onafhankelijkheid uitriep, moest iedereen die aan de kant van Neder land stond halsoverkop vertrekken. De Molukse soldaten zouden zes maanden in Nederland blijven tot alles weer rustig was, maar eenmaal hier werden ze ontslagen. Ze woon den in barakken, zonder baan of uitzicht op terugkeer. Daar zijn de woede en de frustratie ontstaan die tot de kapingen hebben geleid.'' „Mijn vader besloot al snel dat we hier ons leven zouden opbouwen. Pas twintig jaar later kon hij terug naar het eiland waar hij geboren was om zijn moeder, broer en zussen te zien. Dat vond hij de ultieme vrijheid: dat hij zijn familie kon zien wanneer hij wilde én dat hij weer terug kon. ,,Ik ben blij dat ik hier ben opge groeid. Op Tanimbar, het eiland waar ik geboren ben, zou ik als oudste meisje fulltime in het huishouden hebben gewerkt. In Nederland kon ik eigen keuzes maken. Ik ben ver pleegster geworden en heb mijn hele leven gewerkt. Vrijheid is dat je van niemand afhankelijk bent. Dat heb ik aan mijn kinderen meegegeven: maak je opleiding af, leer een vak en vind je eigen plek. Ik voel me zo Nederlands als wat en tegelijk een echte Molukse.'' —Linda Huijsmans Deze en volgende bijdragen uit: '75 jaar vrijheid', 75 portretten van Nederlanders uit elk geboortejaar sinds 1945. Gefotografeerd door Bert Teunissen. Vind ze alle ook op: vrijheid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47