WHO: uitgebreid contactonderzoek cruciaal tegen virus II 5 'Corona kent geen seizoenspatroon' Gebruik nu je gezond verstand want ook al worden jullie zelf amper ziek, jullie besmetten wel anderen Gevallen per dag wereldwijd x 1000 brief, die Nederland ontroerde, heeft hij tranen met tuiten gehuild, vertelt hij. ,,Het zit me zo dwars. Gelukkig steunt 'zijn meisje' hem, met wie hij al 58 jaar is getrouwd en die hem twee kinderen schonk. ,,Weet je dat zij psychiater was? Bij haar kon ik mijn oorlogsverhalen kwijt. Dat luchtte enorm op.'' Prachtig leven Ondanks het oorlogsgeweld, kijkt hij terug op een prachtig leven. ,,Ik heb nog carrière kunnen maken'', vertelt hij trots. ,,Van assistent-controleur tot opzichter bij een bedrijf dat tech nische installaties keurt.'' Van de 47 zomerseizoenen met zijn gezin op recreatieoord Hoek van Holland, waar hij eigenhandig een zomerhuisje timmerde, heeft hij nog het meest genoten. Helaas heeft hij het huisje van de hand moeten doen. Twee hartinfarcten en problemen met haar evenwichtsorgaan, hebben ertoe geleid dat zijn vrouw niet meer mee kan naar het zomerverblijf. Nu slijten ze hun dagen in het woonzorgcentrum. Sinds de corona- uitbraak in maart, heeft hij geen stap buiten de deur gezet. ,,Ik wil mijn vrouw niet in gevaar brengen. Ik doe alles om haar te beschermen. Hope lijk gaan de jongeren, die het nu niet zo nauw nemen met het virus, mij daar nog bij helpen.'' bij een besmetting heel snel reage ren, om ook de contacten van een patiënt in beeld te krijgen en te testen. Nieuwe haarden zul je al tijd hebben. Hoeveel schade die aanrichten, hangt echt af van de investering die je hebt gedaan in goed bron- en contactonderzoek." In Nederland is er de nodige kri tiek op de manier waarop GGD's opereren. Een aantal regionale ge zondheidsdiensten slaagde er de afgelopen weken niet in om tests snel in te plannen en om de uitslag op tijd door te bellen. In Amster dam en Rotterdam, waar het aan tal besmettingen snel toeneemt, werd vorige week het bron- en contactonderzoek terugge schroefd, vanwege capaciteitste kort. Er was bijvoorbeeld geen per soneel om alle nauwe contacten van besmette personen te waar schuwen. De GGD stelt ondertussen dat het dweilen met de kraan open is, als mensen zich niet goed aan de regels houden. Het aantal Neder landers dat zich liet testen lag de afgelopen week opnieuw rond de 100.000. Aanvankelijk was er een daling zichtbaar, maar dat trok bij na de persconferentie van premier Rutte en minister De Jonge. Laatstgenoemde stelde vorige week dat de GGD's carte blanche hebben om te zorgen dat ze het bron- en contactonderzoek kun nen doen. Indien nodig kunnen ze ook een beroep doen op defensie personeel. Succesvolle landen De WHO pikte onder meer Nieuw-Zeeland en Rwanda eruit als landen waar de bestrijding van het coronavirus erg succesvol is. In Nieuw-Zeeland waren er zondag nog 23 mensen besmet. Zij zitten allemaal in quarantaine. Het land wordt geprezen om zijn efficiënte testbeleid, en wordt ook geholpen door het feit dat het uit eilanden bestaat. Tedros noemde het land 'een voorbeeld voor anderen'. Ook Rwanda slaagt er in het aantal besmettingen beperkt te houden. Daar zijn strenge maatre gelen voor uit de kast gehaald. Wie geen mondkapje draagt, wordt ge arresteerd, melden internationale media. Potentiële contacten van besmette Rwandezen krijgen thuis bezoek van de autoriteiten en worden dan ook getest. Ryan en WHO-baas Tedros Adha- nom Ghebreyesus toonden zich op de wekelijkse persconferentie in Genève redelijk tevreden over de bestrijding van het virus in Eu ropa. Aanvankelijk was Europa een van de zwaarst getroffen wereld delen, maar volgens cijfers van de Johns Hopkins University staat er buiten Rusland geen Europees land bij de tien zwaarst getroffen landen. Tedros noemde Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk als landen die er in geslaagd zijn het virus de kop in te drukken. In die landen kende de verspreiding van het virus een vergelijkbaar verloop als in Neder land. Ook de WHO ziet echter dat het aantal besmettingen in de meeste landen weer toeneemt. Nederland telde maandag 630 nieuwe besmettingen, het hoogste aantal sinds eind mei. Amsterdam en Rotterdam telden de meeste positieve testen, respectievelijk 177 en 105. Het aantal ziekenhuisopna mes is nog steeds beperkt, vergele ken met het voorjaar. Wel loopt het iets op. Er lagen maandag 29 mensen met corona op de inten sive care, en 99 op andere afdelin gen. Zondag waren dat er respec tievelijk 31 en 87. Oproep De meeste mensen die positief worden getest op het virus zijn in de leeftijd van 20 tot 40 jaar. Pre mier Rutte deed vorige week een nadrukkelijke oproep aan jonge ren om zich aan de regels te blij ven houden. „Kom niet in de buurt van ouderen, of mensen met een zwakke gezondheid. Dat risico mag je niet nemen. Het virus is geen grap." Het Landelijk Coördinatiecen trum Patiënten Spreiding (LCPS) vermoedt dat er de komende weken meer coronapa tiënten in het zie kenhuis te rechtkomen. ,,Als je de druk er afhaalt, laait het virus weer op", zegt Ryan, een Ier. ,,Uit niets is tot nu toe gebleken dat het coronavi rus een seizoenspatroon volgt, zo als andere virussen. Of je het een nieuwe piek noemt, tweede golf of nieuwe golf: het virus komt weer terug.'' Om te voorkomen dat het virus weer om zich heen grijpt, is grote alertheid geboden, stelt Ryan. Naast het respecteren van de basis regels (waar volgens de WHO ook het dragen van een mondkapje op drukke plekken onderdeel van is, een maatregel die in Nederland al leen in delen van Amsterdam en Rotterdam geldt), is snel en gede gen bron- en contactonderzoek volgens Ryan van essentieel belang. ,Je moet lokale data heb ben, je moet snel testen, en je moet Testbeleid Nieuw- Zeeland is een voorbeeld voor andere landen -Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO-baas dinsdag 11 augustus 2020 GO Jan Hoek heeft al sinds maart geen stap meer buiten de deur gezet. foto frank de roo - Jan Hoek De brief van Jan Hoek waarin hij jongeren opriep nog even vol te houden, raakte afgelopen week end een gevoelige snaar bij veel mensen. Wie schrijft er een ant woord aan meneer Hoek? Brieven kunnen naar oproep@dpgmedia.nl -JL feb maa apr mei jun jul BRON: JOHNS HOPKINS UNIVERSITY Razendsnel en uitgebreid bron- en contactonderzoek is hét middel om ervoor te zorgen dat het coronavirus in Europa en dus ook in Nederland onder controle blijft. Dat zegt epide mioloog Michael Ryan, bij we reldgezondheidsorganisatie WHO verantwoordelijk voor de coronabestrijding. ,,Dit virus kent geen seizoenspatroon. Het zal blijven oplaaien.'' Sander van Mersbergen A WHO-directeur-gene- raal Ghebreyesus is redelijk tevreden over de virusbe strijding in Europa. foto ap Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5