zomer Wanneer moet die plastic snijplank in de vuilnisbak? Sterk verhaal Forteiland IJmuiden koestert z'n o. cc HOE DAN? LU O LU O LU O Zwevende bollen, bezoekers bevangen door angst, stemmen in de gangen, voetstappen op de trappen en de schim van een Duitse soldaat: wat is er loos op Forteiland IJmuiden? IN DE KEUKEN Aan het gebruik van plastic snijplan ken in de keuken zitten veel voor delen: ze zijn vaak goedkoop, ze kunnen in de vaatwasser en ze zijn licht. Fijn is ook dat je er geen onder houd aan hebt. Houten planken mogen niet in de vaatwasmachine en moet je ook nog eens regelmatig onderhouden met olie. Glazen snij planken zijn af te raden omdat je messen eerder bot worden op hard materiaal. er ook nadelen aan plas tic snijplanken: er ko men na verloop van tijd vaak vlekken op en in de sneden van het mes 'Zolang de snijplank glad is en goed schoon Wordt iS hij broeien. Daarom is het j verstandig om meerdere nog prima' planken adviseert het Voedings centrum. Eentje alleen voor rauw vlees, eentje voor vis en eentje voor groenten. Dat is een han dige manier om kruisbesmetting te voorkomen. In restaurantkeukens zijn daar zelfs regels over: een rode snijplank voor rauw vlees, een blauwe voor vis, een groene voor groenten en fruit, een gele voor gevogelte, een bruine voor gaar vlees en een witte voor kaas en brood. Het is lastig te zeggen wanneer je de plank moet vervangen, zegt een woordvoerder van het Voedingscentrum. „Zolang de plank glad is en makkelijk schoon wordt, is het in principe een goede snijplank. Wanneer je er veel op hebt gesneden en de plank vol diepe groeven zit, kun je beter een nieuwe kopen. In die groeven gaan bacteriën zitten, die lastig weg te krijgen zijn.'' Als de groeven diep zijn, vaak is dat na een jaar, en het moeilijker wordt de snijplank schoon te krijgen, kun je beter een nieuwe kopen. co z LU ^2 LU CC CC co co O LU CD O O O elf heeft hij in de dik twintig jaar die hij op het Forteiland IJmuiden rondloopt nooit iets bovennatuurlijks meege maakt. „Misschien ben ik er te nuchter voor'', zegt gids Henk Tol (77), een geboren IJmuidenaar die diverse boeken schreef over het fort in de mon ding van het Noordzeekanaal. ,,Want an deren hebben hier wel degelijk onver klaarbare dingen ervaren. Waaronder be trouwbare mensen van wie ik weet dat ze zoiets nooit zouden verzinnen.'' Dat de kwieke Tol - je geeft hem mak kelijk twintig jaar jonger - nooit iets on verklaarbaars heeft meegemaakt op het fort, is trouwens maar ten dele waar. Op sommige van de talloze foto's die hij er in de loop der jaren maakte zijn merkwaar dige lichtverschijnselen te zien - zwe vende bolletjes met een fijne structuur. ,,Je ziet ze alleen op foto's van een digitale camera. Misschien is het vocht of zijn het stofdeeltj es. Maar eigenlij k heb ik er geen goede verklaring voor.'' Ghost hunters Sinds jaar en dag doen verhalen de ronde over bovennatuurlijke verschijnselen in de krochten van het i9de-eeuwse fort. De verhalen trokken zelfs een televisieploeg van het nogal hysterische tv-programma Ghost Hunters International, die er - zon der veel resultaat - naar spoken speurde. Maar ook zonder geestverschijningen is het behoorlijk spookachtig op het fort, een stelsel van met elkaar verbonden on dergrondse, smalle, bochtige gangen van drie verdiepingen met een totale lengte van bijna 600 meter. Met tientallen ver- ff A Boven: gids Henk Tol. Onder: de foto met de zwevende bollen. blijfruimtes voor manschappen, trappen en liftjes waarmee granaten werden ge transporteerd, nisjes, werkruimtes en opslagplaatsen voor munitie. Een enorme gewelfde 'bomvrije' geschuts- ruimte bood de zware kanonnen een vrij schootsveld over de kust voor IJmuiden. Het fort werd gebouwd tussen 1881 en 1888 als onderdeel van de Hollandse kustverdediging en als vooruitgescho ven post van de Stelling van Amsterdam, nadat tien jaar eerder het Noordzeeka naal was geopend. Aanvankelijk stond het in de duinen, maar nadat in 1929 een nieuw verbindingskanaal was gegraven, werd het een eiland. De Duitsers namen er in de Tweede Wereldoorlog hun intrek en bouwden er een aantal betonnen bunkers bij. Maar geschoten werd er alleen tijdens oefe ningen en een bom viel er nimmer. Een ingrijpende restauratie maakte het vervallen fort eind vorige eeuw tot het verborgen cultuurhistorische pareltje dat het nu is. Tegenwoordig is het vooral een evenementenlocatie en broedgebied voor mantelmeeuwen. Wegwezen Met een bootje met directeur Rick Slab bers aan het roer vaar ik er met Tol in tien minuten vanaf de pier in IJmuiden naar toe. ,,Als jongens zwommen we erheen'', vertelt Tol. „Sommigen gingen aan land, maar ik was bang voor de fortwachter met zijn hond.'' Een latere fortwachter, die hij als gids goed leerde kennen, vertelde Tol over de onverklaarbare ervaringen die hij er had. Een keer was hij 's ochtends vroeg alleen op het fort, toen een lichtgevende bol langzaam op hem afzweefde. Die wilde hem rechts passeren, maar loste op toen hij riep: 'wegwezen hier!' Dezelfde fortwachter maakte ook ge wag van voetstappen op de trappen en stemmen in de gangen. ,,Hij kon nooit verstaan wat ze zeiden. Als hij ging kij ken, was er niets te zien en even later ver stomden de geluiden weer." Versteend Sommige bezoekers van het fort ervaren gevoelens van onbehagen, merkt Tol tij dens rondleidingen. ,,Een mevrouw ver telde dat ze zich heel onprettig voelde op een bepaalde plek. Toen we verder liepen, verdween dat gevoel weer.'' Een andere gids was eens een bezoekster kwijt uit de groep die hij rondleidde. Hij trof haar een stuk terug aan, versteend van angst. ,,Ze was enorm geschrokken van iets wat ze had gezien. Wat dat was, wilde ze niet vertellen.'' Waar eet je een ambachtelijk ijsje? Route tomtom Klusjes die maar bleven liggen pak je nu aan. Ellen den Hollander, redacteur koken, over het vervangen van plastic snijplanken. Jammer genoeg kleven DINSDAG 11 AUGUSTUS 2020 VL OÖ MORGEN: Hoe stel ik als zzp'er mijn buffer veilig? Voetstappen op de trap en zwevende bollen JOHAN NEBBELING I I feil .....a Op deze kaart l vind je meer dan 250 ijssalons. A BRON: AMBACHTELIJK IJSCENTRUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53