Tempo maken met uitbreiding capaciteit intensive cares BEVELANDEN EN THOLEN 5 ANDREA EN NERISSA OMSCHOLEN TOT IC-VERPLEEGKUNDIGE Nerissa Menheere wist het meteen. Al na de eerste dag meedraaien tijdens corona op de intensive care-afdeling van Bravis ziekenhuis, schreef de chirurgie- verpleegkundige een sollicitatiebrief. Dat ze graag opgeleid wil worden tot volwaardige IC-verpleegkundige. ,,Dit werk voelt als een warm bad. Het is nog mooier dan ik dacht." In oktober is het zover. Men heere en Andrea Stolk -alle bei 30 jaar en woonachtig in Tholen- stromen door naar de 21 maanden durende op leiding tot IC-verpleegkundige. Een traject van leren en werken aan thuisfront Bravis en het Al- beda Zorgcollege in Rotterdam. De coronacrisis gaf de doorslag. ,,Ik was blij dat ik kon helpen op de IC. Vanwege het virus gingen ge plande operaties niet door. Dan heb je als verpleegkundige voor die afdeling ineens weinig te doen", aldus Menheere, die sinds haar negentiende in Bravis zieken huis werkt. Menheere en Stolk werden ge raakt door de manier van samen werken op de IC. ,,Het is een uit zonderlijk hecht team. Dat moet ook wel, want je bent overgeleverd aan elkaar. Het gaat om leven en dood. Strijdlust is heel belangrijk; tegelijkertijd is er die voelbare rust. Zelfs toen de IC vol lag met Covid-patiënten, kon je een speld horen vallen. Het was er muisstil, je hoorde alleen de piepjes van de alarmen", zegt Menheere. Stolk -die voor corona op de af deling geriatrie werkte- noemt het samenspel tussen artsen en ver pleegkundigen op de IC 'heel in drukwekkend'. ,,De artsen vragen de verpleegkundigen nadrukkelijk om advies. Ze staan op gelijke voet met elkaar. Dat had ik niet zo ver wacht." Die onderlinge samenwerking tegen het decor van medische stress is volgens IC-manager An- nelies Koeken typerend voor de af deling. ,,Artsen hebben een klini sche blik. Ze zijn gefocust op data, op feitelijke gegevens. Uitslagen, metingen. IC-verpleegkundigen staan juist heel dicht bij de patiënt. Zien hoe die reageert, hoe situaties op het oog veranderen. Ze hebben elkaars expertise keihard nodig." Bij Stolk sluimerde een moge- lijke overstap naar de intensive care al een tijdje. Toen het virus zorgde voor een toestroom van co ronapatiënten naar het ziekenhuis en verpleegkundigen gevraagd werd om ondersteuning te bieden op de IC, greep Stolk haar kans. ,,Het werk op de IC is veel om vattender dan wat ik gewend was. Daar wil ik mee verder. In de afge lopen maanden heb ik meege draaid bij het gereedmaken van medicatie en infusen. Geholpen Zelfs toen de IC vol lag met Covid- patiënten, kon je een speld horen vallen. Je hoorde alleen de piepjes van de alarmen ook bij het omdraaien van Covid- patiënten. Om de vier uur moest het hoofd van de patiënt worden gedraaid. Daar waren we met vier collega's mee bezig. Precisiewerk. Mensen liggen aan de beademing, dus je moet heel goed opletten." De corona-maanden waren zwaar en intensief, erkennen Koe ken en de twee verpleegkundigen. Toch kijken ze er met een voldaan gevoel op terug. ,,Geen enkele IC- medewerker in Bravis is zelf ziek geworden. Gelukkig is ook het aantal overlijdens van corona pa tiënten heel beperkt gebleven. Dat laatste is ook belangrijk voor de sfeer op een afdeling." ,,Het was soms kantje boord. Pa tiënten bij wie het lang onzeker was of ze het zouden redden. Als je meemaakt dat ze na weken ge lukkig toch door het oog van de naald kruipen, geeft dat ook de medewerkers een geweldig goed gevoel. Ik herinner me dat één van onze patiënten erg hield van de muziek van André Rieu. Toen ik op een gegeven moment die klan ken bij zijn bed hoorde, wist ik dat het goed kwam. Zoiets vergeet je nooit", aldus Koeken. Rust Menheere maakte een overlijden van nabij mee. Dat maakte veel in druk. Tegelijkertijd is het bieden van stervensbegeleiding een on vermijdelijk onderdeel van het werk op een IC. ,,We kunnen he laas niet iedereen redden. Maar je kunt de patiënt en zijn dierbaren wel tot het laatste moment de on dersteuning geven die nodig is. De wetenschap en het gevoel dat we al het mogelijke voor de patiënt gedaan hebben, geeft uiteindelijk ook rust. We zijn professionals, omgaan met de dood, hoort daar bij", weet Menheere. Ze voelt zich op de intensive care als een vis in het water. Op haar vijftiende wist Menheere al dat ze in de verpleging wilde. ,,Het zat er al vroeg in. Ik keek als vierja rig meisje al graag naar operaties op televisie." De nieuwe toekomst van de twee Thoolse verpleegkundigen ligt op de IC. Ze hebben er genoeg energie voor, ondanks corona. ,,Het is echt niet zo dat we zo over belast zijn dat mensen bang moe ten zijn om naar het ziekenhuis te komen", wil Stolk gezegd hebben. Bravis ziekenhuis is blij met die aanwas. In de komende jaren wordt extra geïnvesteerd in het opleiden van IC-verpleegkundi- gen. Dat was vóór corona al nodig om personeelstekorten weg te werken, maar in de huidige crisis des te meer. Het extra aantrekken van jong gediplomeerden en het verder op leiden van twintigers en dertigers werkt voor het ziekenhuis heel verfrissend, vindt Koeken. ,,Er waait duidelijk een nieuwe wind door de organisatie. We hebben veel uitstroom door pensionering. Maar we hebben onder de mede werkers ook weer huwelijken en kraamfeesten te vieren. Dat biedt letterlijk en figuurlijk toekomst." dinsdag 11 augustus 2020 BE 'Het gaat om leven en dood' Franka van der Rijt Tholen -Nerissa Menheere (30) - Door corona zijn de al jaren groeiende te korten aan gespecia liseerde verpleeg kundigen verder op gelopen. - Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) gaat uit van 1700 IC- bedden bij een tweede golf. Huidige capaciteit is 1150. Er zijn zeker 1400 tot 2400 extra IC-ver- pleegkundigen nodig. - Bravis heeft recent 20 extra fte's aan 'gewone' verpleeg kundigen aangeno men. Bravis wil jaar lijks zo'n 12 verpleeg kundigen opleiden tot IC-krachten; er zijn 50 fte's aan IC- verpleegkundigen. Ook Amphia Breda (100 fte IC-verpleeg- kundigen) leidt extra op. - Tijdens corona werd het aantal IC- bedden in Bravis tij delijk opgehoogd van 15 naar 30. In het op- schalingsplan wordt uitgegaan van struc turele uitbreiding van 15 naar 18. - Amphia telt 24 IC- bedden en kan op- schalen naar 30. Vanaf 1 oktober wil Amphia 38 IC-bed- den beschikbaar hebben. Verpleegkundigen Andrea Stolk (l) en Nerissa Menheere starten in oktober in Bravis ziekenhuis met de opleiding tot volwaardige IC-ver pleegkundige. Tijdens corona sprongen ze al bij op de IC-afdeling. foto peter van trijen/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50