Wat is dat in hemelsnaam voor geluid? Uitstallingen zijn nu verboden in Zierikzee I SCHOUWEN-DUIVELAND 5 ZELDZAME VONDST VOOR ZEELAND ROZE STINKZWAM Camping Eldorado in Burgh-Haam- stede heeft wel héél bijzondere gasten. Naast een caravan, haast niet te zien staan kleine roze stinkzwammen. Het is voor het eerst dat die in de provincie zijn gezien, zegt ecoloog Theo Muuse. Als je niet weet waar ze staan, zou je er zó op trappen. Ook al zijn ze met hun nogal vloekende rood-roze kleur goed te onderscheiden in het gras. Ze zijn namelijk erg klein. En hoewel de naam anders doet ver moeden, valt de stank reuze mee. Pas als je erboven hangt, ruik je iets wat lijkt op een combinatie van zweet en rottend vlees. ,,Een kleine stinkerd", zegt Muuse la chend. De ecoloog bij Staatsbosbeheer heeft al jaren een vaste plaats op de camping. Dus als gasten een bijzonder verschijnsel zien in de natuur, hebben ze 'm gauw gevon den. Erg is dat niet, zegt Muuse. „Boswachter ben je ook als je met vakantie bent." Dus werd hij erbij geroepen en zag al meteen dat het om een roze stinkzwam ging. Van uit één schimmel onder de grond komt die op drie plaatsen boven de grond uit. ,,Dus eigenlijk is het er maar één", legt Muuse uit. ,,Vol- h Volgens de Nationale Databank Flora en Fauna komt die niet voor in Zeeland. Maar nu dus wel gens de Nationale Databank Flora en Fauna komt die niet voor in Zeeland. Maar nu dus wel." Muuse vermoedt dat de wind sporen (zaadjes) heeft meegeno men naar Burgh-Haamstede. Hij weet dat er bij Roosendaal en Gouda ook exemplaren van de roze stinkzwam staan. ,,En op de Veluwe en in de Achterhoek. Het is dan ook niet per se een zeld zame soort. Maar in Zeeland wel." Daar staan de zwammen op voch tige grond, in de schaduw. Alsnog houden ze het niet lang vol met deze temperaturen. ,,Ze gaan heel snel achteruit", zegt Muuse. ,,Deze zijn dinsdag of woensdag ver schrompeld." Terneuzen Politieteam Zeeuws-Vlaanderen plaatste zaterdag op zijn Facebook- pagina een video die door een be woner van de Parelmoerboog in Othene gemaakt is. „Herkent u het geluid?!", schrijft de politie. ,,Al een aantal weken horen bewoners van de wijk Othene in Terneuzen, met name de Parelmoerboog, een vreemd geluid. Dit geluid klinkt meestal in de ochtend rond 10.30 uur. Tot nu toe heeft niemand het geluid kunnen lokaliseren en is ook niet bekend wat het veroor zaakt. Herkent u het geluid of weet u waar het vandaan komt, we ho ren het graag!" Buitenaardsen Alsof het het radiospel van Q-Mu- sic betreft, wagen velen een gok: 'Een apparaat om vogels of katten te verjagen', 'zwiepende kabels', 'een vlucht kauwen', denkt weer een ander. Eentje herkent in het geluid aanvallende buitenaardsen uit het hoorspel War of the Worlds. Krekels of cicaden denken er meerderen, 'iemand die aan het gamen is', 'een echo-effect van een gitaar' wordt er geopperd, terwijl anderen weer denken aan een au tomatisch alarm van een auto of een woning. Maandagochtend lijkt het raad selachtige geluid achterwege te blijven in de Parelmoerboog in Othene. Zowel de krant als de om roep staat met de camera's in de aanslag, klaar om het vast te leg gen. Het tafereel trekt de aandacht van een steppend meisje. Het ge luid in het filmpje heeft ze niet ge hoord. Wel heeft ze een vermoe den wat het kan zijn. ,,Wij hebben een radio die je op kunt draaien. Die heeft een lampje en een alarmknop. Die klinkt precies het zelfde. Heel hard." Tot overlast heeft het geluid in ieder geval niet geleid. Volgens Su san Jansen, woordvoerder van de gemeente Terneuzen zijn er noch bij de gemeente, noch bij de RUD klachten over geluidsoverlast bin nengekomen. ZIERIKZEE Om te voorkomen dat er opstoppingen ontstaan in Zierik- zeese winkelstraten, en dus risico op coronabesmettingen, mogen winkeliers voorlopig geen uitstal lingen op de stoep zetten. De winkeliersvereniging had haar leden al vriende lijk verzocht hier reke ning mee te houden, maar daar werd geen ge- hoor aan gegeven. Van daar dat de burgemeester na overleg met de Veilig heidsregio Zeeland heeft be sloten het winkeliers dan maar op te leggen. Zo kunnen handhavers ook beter hun werk doen, en in het ergste geval zelfs boetes uitdelen. Dat laatste zal niet gauw gebeu ren, sust wethouder Ankie Smit (foto). ,,Maar het moet wel mogelijk zijn, mócht het nodig zijn. Bui tenom de hitte kan het ontzettend druk zijn in Zierikzee. Zeker in de kleine winkelstraatjes, waar we er veel van hebben. Als mensen dan ook nog eens niet kunnen doorlopen door allerhande uitstal lingen, dan kunnen er gevaren ontstaan. Dat willen we voor zijn." De maatregel is ingesteld tot 1 september en geldt voor kleine winkelstraatjes als de Mol, de Dam, de Appelmarkt, de Melkmarkt en de Visstraat. dinsdag 11 augustus 2020 SD Unieke stinkerd in Burgh-Haamstede Michiel Bouwman Burgh-Haamstede •'I T.- De roze stinkzwam ruikt naar rottend vlees. Ecoloog Theo Muuse waagt zich aan de geur. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK - Theo Muuse, boswachter en campinggast De zwam werd ontdekt in het gras naast een caravan op camping Eldorado in Burgh-Haamstede. Honderden reacties zijn er al binnengekomen op wat de lo kale versie van Q-Musics raad- spel Het Geluid lijkt. Terneuzen breekt collectief het hoofd over een geluid dat in de wijk Othene al weken te horen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49