zome, Wanneer moet die plastic snijplank in de vuilnisbak? Sterk verhaal Duister Forteiland IJmuiden HOE DAN? Zwevende bollen, bezoekers bevangen door angst, stemmen in de gangen, voetstappen op de trappen en de schim van een Duitse soldaat: wat is er loos op Forteiland IJmuiden? IN DE KEUKEN 'Zolang de snijplank glad is en goed schoon wordt, is hij nog prima' Rondom het eiland Aan het gebruik van plastic snijplan ken in de keuken zitten veel voor delen: ze zijn vaak goedkoop, ze kunnen in de vaatwasser en ze zijn licht. Fijn is ook dat je er geen onder houd aan hebt. Houten planken mogen niet in de vaatwasmachine en moet je ook nog eens regelmatig onderhouden met olie. Glazen snij planken zijn af te raden omdat je messen eerder bot worden op hard materiaal. Jammer genoeg kleven er ook nadelen aan plas tic snijplanken: er ko men na verloop van tijd vaak vlekken op en in de sneden van het mes kunnen bacteriën gaan broeien. Daarom is het verstandig om meerdere planken te gebruiken, adviseert het Voedings centrum. Eentje alleen voor rauw vlees, eentje voor vis en eentje voor groenten. Dat is een han dige manier om kruisbesmetting te voorkomen. In restaurantkeukens zijn daar zelfs regels over: een rode snijplank voor rauw vlees, een blauwe voor vis, een groene voor groenten en fruit, een gele voor gevogelte, een bruine voor gaar vlees en een witte voor kaas en brood. Het is lastig te zeggen wanneer je de plank moet vervangen, zegt een woordvoerder van het Voedingscentrum. „Zolang de plank glad is en makkelijk schoon wordt, is het in principe een goede snijplank. Wanneer je er veel op hebt gesneden en de plank vol diepe groeven zit, kun je beter een nieuwe kopen. In die groeven gaan bacteriën zitten, die lastig weg te krijgen zijn.'' Als de groeven diep zijn, vaak is dat na een jaar, en het moeilijker wordt de snijplank schoon te krijgen, kun je beter een nieuwe kopen. gens zwommen we erheen'', vertelt Tol. „Sommigen gingen aan land, maar ik was bang voor de fortwachter met zijn hond.'' Een latere fortwachter, die hij als gids goed leerde kennen, vertelde Tol over de onverklaarbare ervaringen die hij er had. Een keer was hij 's ochtends vroeg alleen op het fort, toen een lichtgevende bol langzaam op hem afzweefde. Die wilde hem rechts passeren, maar loste op toen hij riep: 'wegwezen hier!' Sommige bezoekers van het fort erva ren gevoelens van onbehagen, merkt Tol tijdens rondleidingen. Een collega-gids was eens een bezoekster kwijt uit de groep die hij rondleidde. Hij trof haar een stuk terug aan, versteend van angst. ,,Ze was enorm geschrokken van iets wat ze had gezien. Wat, wilde ze niet vertellen.'' Zelf heeft hij in de dik twintig jaar die hij op het Forteiland IJmuiden rondloopt nooit iets bovennatuurlijks meege- maakt. „Misschien ben ik er te nuchter voor'', zegt gids Henk Tol (77), een geboren IJmuidenaar die diverse boe ken schreef over het fort in de monding van het Noordzeekanaal. ,,Want anderen hebben hier wel degelijk onverklaarbare dingen ervaren. Waaronder betrouwbare mensen, van wie ik weet dat ze zoiets nooit zouden verzinnen.'' Dat de kwieke Tol nooit iets onverklaar baars heeft meegemaakt op het fort, is trouwens maar ten dele waar. Op som mige van de talloze foto's die hij er in de loop der jaren maakte, zijn merkwaardige lichtverschijnselen te zien - zwevende bolletjes met een fijne structuur. ,,Je ziet ze alleen op foto's van een digitale camera. Misschien is het vocht of zijn het stofdeel tjes. Maar eigenlijk heb ik er geen goede verklaring voor.'' Sinds jaar en dag doen verhalen de ronde over bovennatuurlijke verschijnse len in de krochten van het i9de-eeuwse fort. De verhalen trokken zelfs een televi sieploeg van het nogal hysterische tv-pro- gramma Ghost Hunters International, die er - zonder veel resultaat - naar spoken speurde. Maar ook zonder geestverschij ningen is het behoorlijk spookachtig op het fort, een stelsel van met elkaar verbon den ondergrondse, smalle, bochtige gan gen van drie verdiepingen met een totale lengte van bijna 600 meter. Met tientallen verblijfruimtes voor manschappen, trap pen en liftjes waarmee granaten werden getransporteerd, nisjes en opslagplaatsen voor munitie. Een enorme gewelfde 'bomvrije' geschutsruimte bood de zware kanonnen een vrij schootsveld over de kust voor IJmuiden. Het fort werd gebouwd tussen 1881 en 1888 als onderdeel van de Hollandse kust verdediging en als vooruitgeschoven post van de Stelling van Amsterdam, nadat tien jaar eerder het Noordzeekanaal was ge opend. Aanvankelijk stond het in de dui nen, maar nadat in 1929 een nieuw verbin dingskanaal was gegraven, werd het een eiland. De Duitsers namen er in de Tweede Wereldoorlog hun intrek en bouwden er een aantal betonnen bunkers bij. Maar ge schoten werd er alleen tijdens oefeningen en een bom viel er nimmer. Een ingrij pende restauratie maakte het vervallen fort eind vorige eeuw tot het verborgen cultuurhistorische pareltje dat het nu is. Tegenwoordig is het vooral een evene mentenlocatie en broedgebied voor man telmeeuwen. In tien minuten varen vanaf de pier in IJmuiden varen we ernaartoe. ,,Als jon- En dan is er dat verhaal van zijn collega die zich liet afdalen in de vijf meter diepe waterput om te kijken of op de bodem bijzondere voorwerpen lagen. Tol: ,,In het duister zag hij een Duitse soldaat op zich afkomen, in volle wapenrusting. De sol daat lachte en maakte gebaren waarmee hij hem bedankte.'' Aanvankelijk sprak de gids niet over zijn ervaring, omdat hij zich ervoor schaamde. Maar een paar dagen later ver telde hij zijn verhaal toch. ,,Hij zei toen dat hij ooit op een begraafplaats in Marokko het graf van een gesneuvelde Duitse sol daat had gevonden. Dat had hij gemeld bij de organisatie die Duitse oorlogsdoden herbegraaft. Toen hij een paar jaar later weer in Marokko was, was het Duitse graf verdwenen. Kennelijk was het lichaam van de soldaat overbracht naar een solda- tenkerkhof, waar het rustte tussen zijn kameraden. Volgens hem was die soldaat hem daar in de waterput voor komen be danken.'' Tol denkt het zijne van de verhalen over bovennatuurlijke ervaringen op het Forteiland. Sommige dingen zijn mis schien wel wetenschappelijk te verklaren. Maar afgaande op wat mensen vertellen, zegt hij: ,,Er ^s hier iets.'' Klusjes die maar bleven liggen pak je nu aan. Ellen den Hollander, redacteur koken, over het vervangen van plastic snijplanken. DINSDAG 11 AUGUSTUS 2020 PM Voetstappen op de trap en zwevende bollen MORGEN: Hoe stel ik als zzp'er mijn buffer veilig? PQRTËlLAIÜDjÜr Boven: gids Henk Tol. Onder: de foto met de zwevende bollen. JOHAN NEBBELING In de Tweede Wereldoorlog namen de Duitsers het Forteiland in. FOTO'S JOHAN NEBBELING Forteiland IJmuiden ligt in de monding van het Noordzee kanaal en is alleen per boot te bereiken. Ge regeld zijn er publieksdagen en rondleidin gen: forteiland.nl ganiseert door het havenge bied: ijmuiden- serondvaart.nl. Direct tegen over de steiger, aan het Sluis- plein 5, is vis restaurant Kop van de Haven een aanrader. De boot ver trekt vanaf de aanlegsteiger van de IJmui- dense Rond- vaartmaat schappij, die rondvaarten or- Het is specta culair om de grote zeesche pen in de slui zen in het Noordzeeka naal te zien manoeuvreren. De verhalen zijn te beluisteren via de podcast Sterk Verhaal, te vinden op de site van deze krant, Spotify en Apple Podcast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42