Kwaliteit blijft gegarandeerd NIEUWS 3 ZUINIG WATER puur om dat je slimmer met je drinkwater omgaat.'' Hoewel De Jutberg eigen bron nen heeft waar water vandaan komt, is het ook daar belangrijk zuinig te zijn, bevestigt een mede werkster. Om te vermijden dat kinderen op allerlei verschillende plekken op de camping waterbal lonnen vullen, zorgt het animatie team volgens haar bijvoorbeeld voor voldoende exemplaren op een centrale plek. ,,Zij moet wel kunnen afkoelen'', zegt de 40-jarige Dianne Kruis over haar hondje Shantie, dat een eigen zwembadje heeft. Precies er naast staat een wat grotere uitvoe ring om zelf in te zitten. ,,Weet je wat het is? Zwemmen in het grote zwembad van de camping doe je ook niet in coronatijd.'' Het water in hun eigen opblaasbad gaat zeker vier dagen mee, vult haar man Ben aan. ,,We letten echt wel op. We douchen sowieso niet te lang.'' Datzelfde geldt voor de 68-jarige Cor Demeijer, die even verderop een zandweg besproeit. ,,Ik zou Schaamte heb ik pas als ik een bekeuring aan m'n reet heb zelf een dag lang niet douchen, maar dat vindt mijn vrouw niet goed'', grapt hij. En het water op dat zandpad dan? ,,Als wagens hier langsrijden, is het stof happen. Zit je dan tijdens het eten met je kar- bonaadje of je stukje vleesHet zwembad voor zijn 5-jarige klein zoon vult hij dan wel weer bewust met een klein laagje water voor een duur van drie dagen, zegt hij. ,,Schaamte heb ik pas als ik een be keuring aan m'n reet heb.'' Opvallend groen Net als het gras voor de caravan van Demeijer zijn de meeste ga zons in de nabijgelegen nieuw bouwwijk Hof van Soeren geel van kleur vanwege een gebrek aan nat tigheid. De meeste, want sommige liggen er met temperaturen van boven de 30 graden zonder regen opvallend groen bij. Achter een van de schuttingen staat een groot plastic zwembad met metalen ondersteuning, tuin slangen slingeren langs de voorge vel. Ook buurtbewoner Mark Zil- vold (34) heeft een tuinslang uit gerold om het bescheiden zwem bad achter zijn huis, met een door snede van zo'n twee meter, te vul len. ,,Dit is de eerste keer dat dit gebeurt sinds een week'', laat hij weten. Het gras voor en achter zijn huis sproeit hij naar eigen zeggen dan weer niet. Sproeischaamte? Nee, zegt hij. ,,Water is er alleen niet oneindig.'' VIER VRAGEN Om te voorkomen dat de dagelijkse voorraad drinkwater te beperkt wordt, roepen drinkwater bedrijven op te stoppen met sproeien en het vullen van zwembaden. Krijgen we al last van sproeischaamte? In de afgelopen dagen merkten Nederlandse drinkwaterbedrijven dat een recordhoeveelheid aan drinkwater werd gebruikt. Bij Vi- tens, een van de grootste drinkwa terbedrijven van het land dat 5,8 miljoen huishoudens in Midden- en Oost-Nederland bedient, lag het verbruik op sommige momen ten 70 procent hoger dan normaal. Dat veel Nederlanders vanwege de coronacrisis thuis zitten of in eigen land op vakantie gaan, wordt samen met de hitte als een van de voornaamste redenen gezien. Het belangrijkste gevolg is dat de voor raden van Vitens op piekmomen ten als de ochtend en de avond overbelast raken, waardoor de wa terdruk kan worden verminderd. Om dat laatste te voorkomen, deed het bedrijf zaterdagmiddag een dringende oproep geen zwembaden meer te vullen en te stoppen met sproeien. ,,Daar werd zeker gehoor aan gegeven'', stelt een woordvoerder van Vitens. Het waterverbruik zou zaterdagavond zichtbaar lager liggen dan een dag eerder. Hortensia's, fuchsia's, gerani ums. En dan heb je nog niet eens alle plantensoorten die er deze maandagmiddag fleurig bijhangen rond de staplaats van Ruud en Olga Beutick op Vakantiedorp De Jutberg in Laag-Soeren. Het kan niet anders dat hier flink wordt ge sproeid, zou je zeggen. Maar volgens de 75-jarige Am sterdammer en zijn vrouw is niets minder waar. Samen met de buren gebruiken ze het water uit een klein blauwkleurig opblaasbad voor de planten. Vorige week op gezet voor de kleinkinderen, maar die zijn inmiddels vertrokken, klinkt het. ,,Net als met corona draag je verantwoordelijkheid voor elkaar'', zegt buurman Johan van der Kamp. Sproeischaamte Krijgen we na vliegschaamte nu last van sproeischaamte? ,,Je ziet wel dat er discussie ontstaat. Wij noemen het ook geen sproei- schaamte. Het gaat er gewoon Het zwembad voor zijn 5-jarige kleinzoon vult Cor Demeijer bewust met een klein laagje water voor drie dagen. foto gerard burgers dinsdag 11 augustus 2020 'Sproeischaamte? maar water is niet oneindig' - Cor Demeijer, campinggast vakantiedorp De Jutberg Nog nooit werd volgens de Nederlandse drinkwaterbe drijven zoveel water verbruikt als in de voorbije dagen. Vijf vragen voor woordvoerder Cornelis Vlot van drinkwater bedrijf Vitens. Kans ons drinkwater opraken? „Drinkwater raakt niet op, want we zijn onderdeel van een circu lair systeem. Dat hele idee van op, is een waanidee. Waar het om gaat, is dat zoet water in z'n geheel steeds schaarser wordt: door weersextremen, bevol kingsgroei en economische groei door de jaren heen. Drinkwaterbedrijven zijn niet de enige die gebruikmaken van het watersysteem. Dat doen ook de natuur, de industrie en de boeren." Waarom dan wel telkens de op roep te stoppen met sproeien en het vullen van zwembaden? ,,We hadden het net even over de bron; het water dat we uit de natuur halen met z'n allen. Waar we het nu over hebben, is de vraag: waar zijn we met onze voorraden toe in staat? Grond water oppompen en zuiveren is deel één, deel twee is het vullen van de reservoirs en dat is een continu proces. Vooral 's nachts kunnen we goed bijvullen. Maar als je door we door dag heen enorm gebruikspieken hebt, kan het zijn dat Vitens de beschik bare voorraad moet spreiden. In een ultiem geval doen we dat door de waterdruk te verlagen. Dan komt er minder water uit de kraan en kunnen we langer doen met de beschikbare voorraad.'' Hoe groot is de kans dat de druk wordt verlaagd? ,,Met deze hete dagen en het verbruik dat we nu zien, hebben we de hulp van klanten nodig om te voorkomen dat we de druk moeten verlagen. Ik ga niet aan kansberekening doen, maar we zijn tot nu toe goed in staat om mensen van water te voorzien met een normale druk.'' Wat merk ik ervan als de druk onverhoopt toch lager wordt? De kwaliteit blijft gegaran deerd. Bij het verlagen van de druk, komt er nog steeds drink water uit de kraan. En als de druk wordt verlaagd, is het van tijdelijke aard.'' Lars Barendregt Laag-Soeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3