Liengs d'andere kant naor 'uus 8 ZEELAND SMOG HEL VOOR LONGPATIËNT Even op de fiets een boodschap halen in de supermarkt? Vergeet het maar. Door de smog die boven Zeeland hangt, moet de 75- jarige longpatiënt Flip Homburg uit Goes zich gedeisd houden. „Bij de geringste inspanning ben ik buiten adem." Streektaal Frank Balkenende Goes Sinds vorige week donder dag geldt een smogalarm in Zeeland. Homburg, die lijdt aan de vrij zeldzame longziekte bronchiëctasieën waar voor hij permanent antibiotica moet gebruiken, heeft daar be hoorlijk last van. Hij is niet de enige. Zeeland telt ruim 25.000 mensen met een longaandoening. Dat varieert van astma tot de chro nische longziekte COPD waarvan de provincie 15.000 patiënten telt. Deze zomersmog ontstaat op zonnige en hete dagen bij een zuidoostelijke wind. Vervuilende stoffen die de wind meevoert, worden dan omgezet in ozon. Bij 180 microgram ozon per kubieke lucht krijgt ieder mens er last van, zegt Joost Wesseling, deskundige luchtkwaliteit bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). ,,We hebben zaterdag zelfs een piek van 240 microgram ozon per kubieke meter gehad. Op gezonde mensen heeft dat al een groot effect. Kun je nagaan wat dat betekent voor mensen met lucht wegaandoeningen." Luchtvochtigheid Door de 'vuile' lucht is Homburg heel snel buiten adem. Hij houdt zijn conditie op peil met fy- sio-sport, maar die training moet hij tijdens een smogperiode stop zetten. „Donderdag ben ik de sporthal uit gevlucht. Het was me te heet en ook de hoge luchtvoch tigheid speelt me parten. Zelfs op de fiets, en dan praat ik over een elektrische fiets, even naar de su permarkt rijden kan ik nu even niet. Ik pak dan noodgedwongen de auto." Homburg heeft geen andere keus dan zich rustighouden. ,,Ik moet gewoon zo min mogelijk in spannen. Ik rij nu tussen de mid dag als vrijwilliger nog even met een busje voor revalidatiepatiën- ten. Voor de rest blijf ik binnen en ga vaker op bed liggen. Ja, deze ziekte beperkt je al enorm en nog meer tijdens een smogfase." Dat gaat ook ten koste van soci ale contacten, al is Homburg daar tegen zijn natuur sinds de corona- uitbraak voorzichtig mee. Hij is Donderdag ben ik de sporthal uit gevlucht. Het was me te heet door zijn ziekte immers extra kwetsbaar. Aan de andere kant is hij graag onder de mensen. In maart schreef hij voor het Long fonds een persoonlijk verhaal: ,,Als we de maatregelen goed opvolgen, dan betekent dat dat we met z'n al len zoveel mogelijk thuiszitten. Ik moet eerlijk bekennen dat ik dat best lastig vind. Ik ben namelijk graag druk in de weer en ik laat me niet zomaar opsluiten." Groter fenomeen Naast corona is er nu de smog. Homburg hoopt dat die snel voor bij is. Verhuizen biedt geen soe laas. Volgens RIVM-deskundige Wesseling is de luchtkwaliteit in Zeeland gemiddeld beter dan in omringende provincies. Alleen Noord-Nederland scoort beter. ,,De smog die nu boven de provin cie hangt, is onderdeel van een veel groter smogfenomeen. Boven een groot deel van de kust van West-Europa is er nu smog die met een zuidoosten wind vanuit Zuidoost-Europa wordt aange voerd. Wel is het zo dat de zuide lijke helft vaker smog krijgt dan de noordelijk helft van Nederland." Dao stao je dan, mee je goe ge drag," docht ik bie m'n eihen, een paor weken geleejen. Nao de middag was 'k d'r mee de fiets op uutgetrokken en 'k was 'n klein uurtje onderweg, da m'n band begon leeg te lóópen. Midden in de polder. Noe was dat gêên probleem gewist, as 'k m'n bandenplaksel 'ao meegeno men. Je weet het wel, zó'n róói blikken dóósje, mee selutie, lapjes en 'n paor bandenlichters. Da ligt altied in de rechtse schuve onder d'n anrecht. Mao 'k was 't 'êlemaol vergeten. 't Was om- merst al jaoren geleejen dan 'k een platte band had 'ao. 'k Kan de tied nie opnoemen. En dan wor je wat slordi ger om al die spulletjes mee te nemen. Da róóie dóósje kocht ik jaoren ge leejen op de Markt in Goes. Tussen de kraomen stoeng nog een mannetje mee al van die spulletjes die je kan ge- bruken, as je gaot fietsen. "Zó'n dóósje," docht ik, "da's altied makke lijk as je 's een platte band 'eit." En voor 'n paor euro was 'k kóópman. Al- tied nam ik het mee, mao vandaoge nie. Oh, jao. En in Goes kocht ik ook bie de mannetje nog een vurkensprei- der. Altied makkelijk as je 's 'n nieuwe band op j'n achterwiel moet leggen. "Kiek," docht ik, "noe bin 'k gespan nen." 'n Tevreejen klant. Gelukkig 'aon dien middag 'n fiets- pompje mee. Dat viel nie tegen. 't Was maor 'n klein gaotje, maor toch ee. Je bin dan toch wat gespannen om te kieken 'oe lank de lucht in die kapotte band bluuf zitten. Zou 't tien menu ten ziin? Of 'n kwartier. En ik besloot het toch mao te waogen om rap naor 'uus te fietsen. Mao da viel tegen. Naor 'n paor menuten begon 'k de vellieng weer al te voelen. Boenkse, boenkse boenkse. Nog 's pompen en nog 's. Toen kwam 'k op 't idee naor een cam- pieng te lóópen. De vlagge 'ieng buten gezellig te wapperen an 't begin van de menne. "Kiek," docht 'k, "op zó'n boe- rencampieng, daor binnen ze goed in gespannen. Daor kunnen ze me zeker an bandenplaksel 'elpen." En dao zat ik nie naost. De vrouwe mee d'r doch ter kwaomen nao buten, toen 'k "Vol lek" 'ao geroepen. Naor wat zoeken en kieken, kwam 't plakspul voo d'n dag en binst an 'k m'n band plakkende, kwaomen d'r twi katjes kieken wat d'r gaonde was. Vooral dien griezen was 'n deugniet. Die draoiende alsmao rond me en die krauwende zelfs nog 's an m'n broekspupe. Je kon dudelijk zien dat die 't nao 'n zin 'ao. Allicht verwènd deur al die campienggasten. Jao, ook binnen 't mao bêêsten, dat 'èn ze vlug in de smiezen. En zeker deze katjes van campieng "De Schelde- hoeve" onder d'Oófplaote. De vrouwe verkocht ook èèrpels en mee 'n zakje op m'n begaogedraoger reej ik even la- oter de mènne uut. Den diek op. En wie liep t'r nog 'n 'êêl stik mee? Juust, da grieze katje. 'k Bin trouwens wel langst een andere kant naor 'uus ge- reejen. Nie mêêr langst die plekke wao m'n band leeg begon te lopen. Nie dan 'k zó biegelóvig bin, mao toch ee. Je moet 't nie opzoeken. dinsdag 11 augustus 2020 'Bij geringste inspanning buiten adem' -Flip Homburg In Zeeland wordt de luchtkwali teit gemeten bij stations in Phi lippine en Zierikzee. Actuele in formatie is te vinden op Lucht- meetnet.nl. Op de website van het Longfonds kan iedereen door zijn postcode in te tikken zien hoe (on)gezond de lucht op zijn adres is. Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Longpatiënt Flip Homburg uit Goes moet zich door de zware smog in Zeeland gedeisd houden. Dat betekentbinnen blijven en uitrusten, FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36