Boekentip zomerhit Grootmeester van de eerste zin De beste twee euro ooit besteed tf> O) ËV 6 Wat gebeurt er allemaal achter de schermen van de grootste biologische webwinkel en bezorgdienst van Zeeland? We lopen een dag mee met Anneke van Hootegem, die het bedrijf samen met haar man runt. ,,Het is elke dag een sport om de logistiek in onze keten in goede banen te leiden." Het begon allemaal met iemand die verkeerd verbonden was, de telefoon die in het holst van de nacht drie keer rinkelde, en de stem aan de andere kant van de lijn die vroeg naar ie mand anders dan hij. Dit is de eerste zin van Broze stad, deel i van de New York Trilogie van Paul Auster. Hij is de grootmeester van de eer ste zin. Hierin klinkt een echo door van de klas sieke detective zoals bijvoorbeeld Raymond Chandler die schreef, maar wel een tikkeltje vervreemdend. Wat Auster goed kan, is span nende boeken schrijven waarin existentiële vragen aan de orde komen. In 1990 kwam hij een lezing geven in Amsterdam en met mijn vriendin, die een afstu deerscriptie schreef over The New York Trilogy, lukte het me een interviewafspraak met hem te maken. In zijn suite in het Sonesta Hotel nam hij alle tijd voor ons. Geamuseerd merkte hij op dat we onze vele vragen zo gedetailleerd hadden uit geschreven. ,,Gewoonlijk hebben journalisten niet meer dan een blaadje met wat trefwoorden bij zich", zei hij. Toen we hem na afloop van het urenlange gesprek vroegen een stapel boeken te signeren, zal hem duidelijk zijn geworden dat we meer fans waren dan journalisten. Maar ik wist een verkorte weergave van het gesprek te verkopen aan De Groene Amsterdammer en zo begon mijn carrière in de journalistiek. Als ik tegenwoordig iemand interview, heb ik van te voren meestal niet meer dan een paar tref woorden op een papiertje gekrabbeld. Nog steeds koop ik elk nieuw boek van Auster zodra het verschijnt. Vrijwel nooit stelt hij teleur. De platenspeler kreeg een prominente plek in huis, in de zomer van 2010. Ik had het hele oeuvre van The Beatles bij elkaar verzameld en was hongerig naar meer 'nieuwe oude muziek'. Ik groeide op met cassettebandjes en cd's (mijn bouwjaar is 1986) en was inmiddels sta pelverliefd geworden op die zwarte langspeel platen met beduimelde hoezen. Op de Mei- markt in Tilburg pakte mijn vriend lukraak een lp uit een bak. Twee euro voor de gelijknamige de buutplaat van Crosby, Stills Nash uit 1969. Iets trok ons aan in die langharige, in jeans ge stoken folkrockers op de hoes. Elk nummer bleek een openbaring. Van liedje 2, kant A werd ik iedere dag vrolijk: het aanstekelijke en zomerse Marrakesh Express. De plaat resul teerde in een verzamelwoede. We ontdekten het legendarische album Déja Vu met Neil Young erbij (1970), zochten naar eerder werk van de bandleden, soloplaten en samenwer kingen die weer leidden tot andere fantasti sche zijsporen zoals Joni Mitchell. Allemaal begonnen bij de beste twee euro ooit besteed. Nee, het is geen sportschool als we bij De Grote Verleiding binnenstap pen. Anneke van Hootegem en haar medewerkers starten altijd met een kleine work-out. Sporten doen ze ei genlijk de hele dag, bij het vullen van de boodschappenmanden. Rekken, strekken, buigen, duwen, het hele scala aan bewegingsoefeningen komt voorbij. Ook worden er de nodige af standen in het magazijn en de schuur afgelegd. „Tienduizend stappen op een dag is niks." Toch is die opwar ming nodig. ,,Omdat we in gekoelde ruimtes werken." Na een minuut of wat zijn de spieren los. Anneke houdt zich bezig met het brood. Midden in de nacht is het ge leverd, door de in het Brabantse Waspik gevestigde Bakkerij Zonne- maire. ,,Ze hebben hun eigen sleutel en zetten het netjes binnen." De me dewerkers Jeroen en Steffan pakken de boodschappen in, voor de bestel- route over Walcheren die om 11.00 uur vertrekt. De Grote Verleiding is klein begonnen, met een paar krop pen sla van telers uit de regio. ,,Ze moesten lachen als ze ons zagen aan komen." Bijna 15 jaar later is het be drijf uitgegroeid tot de grootste bio supermarkt on line in de provincie. Naar schatting 1800 verschillende ar tikelen zitten er in het assortiment. Dat groeimodel heeft ook met de ver anderde marktomstandigheden te maken. ,,In onze begintijd waren bi ologische producten een nichemarkt. Van een heleboel producten was er zelfs geen biologische variant. On dertussen kun je ook in de super markt biologische producten kopen. De consument vindt gezonde voe ding steeds belangrijker. Om je te on derscheiden heb je een compleet as sortiment nodig." Even een bak koffie met het team en op naar Peet de Krom in Bergen op Zoom, een van de toeleveranciers van het bedrijf. De Krom is trouwens ook klant. Anneke laadt Zeeuwse pa prika's in, zeekraal en lamsoor van de schorren, tomaten en bloemkool. Voor De Krom is het een mooie aan vulling voor de boerenmarkt die hij elke zaterdag op zijn bedrijf organi seert. Omgekeerd zal Anneke boon tjes, prei en snijbiet mee terug ne men. ,,We hebben een soort uitwisse lingsproject." Een onverhard wegje voert naar De Kromme Lepel, zoals deze bijzondere plek in het buitenge bied bij Halsteren heet. De banden met De Krom zijn duurzaam, in elk opzicht. ,,Hij is een van de telers van het eerste uur." De Krom hanteert de biologisch-dynamische principes op zijn tuinderij. Veganistisch is hij ook. ,,Geen dierlijke meststoffen." Anneke neemt een kijkje bij de diverse soor ten sla. ,,Om te weten wat we de klant volgende week kunnen aanbieden." Het toeristenverkeer richting kust komt op gang. Corona zorgde bij De Grote Verleiding voor een flinke toe name van het aantal klanten. Even was zelfs een klantenstop nodig. ,,We konden de vraag gewoon niet aan." Het probleem loste zichzelf op. De re serve-chauffeur raakte zijn vaste baan kwijt door het virus en een andere medewerker verloor uren in de ho reca, zodat ze plots alle tijd had om bij te springen in De Grote Verleiding. ,,Alles viel voor ons perfect in elkaar." Anneke heeft altijd personeelswerk gedaan. Bij DOS Bouw ooit, de com binatie van bedrijven die betrokken waren bij de Deltawerken. Later ook bij het waterschap, de politie en de gemeente Veere. Het bedrijf biedt werk aan twee chauffeurs, drie in pakkers, twee medewerkers die de kratten wassen en op de achtergrond een programmeur. ,,Voor een web winkel een onmisbare schakel." De website wordt vernieuwd, met een meer hedendaagse look en meer ge bruikersgemak. Ook is straks meer productinformatie op de site te lezen. En alle telers in de regio krijgen een gezicht. ,,Klanten willen weten waar hun groente en fruit vandaan komt." Terug op De Grote Verleiding is er voor Anneke meteen werk aan de winkel. Ze heeft vanochtend vroeg al de partij broccoli afgekeurd. Oorzaak: het warme weer." Voor de ontvangers ,i I, _2f Klanten willen weten waar hun groente en fruit vandaan komt dinsdag 11 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Ernst Jan Rozendaal elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Sophie Stockman kiest een zomerhit uit. Bij de biosuper begint de dag met work-out GO Ben van den Aarssen Kruiningen 06.00: starten met een work-out 06.15 uur: inpakken 7.30: naar de teler 75 <u ■u 09.15 uur: terug naar Zeeland 10.00 uur: effectief rijden Pr; Li fl Xt 0S Anneke van Hoot egem met een krat bi ologisch geteelde to maten. Achter haar leverancier Henk Ver- hage van Kwekerij de Noordhoek. Anneke heeft net het brood ingepakt. Wim Slingerland brengt de producten met de bus aan huis Steffan van Houte maakt een be stelling gereed. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN -Anneke van Hootegem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34