Tweede Vlissingse bier zelfs naar 'Vlissingen-Noord' geëxporteerd Inwoner, ondernemer en toerist weten coronateam Veere te vinden Bijna 9000 euro binnen voor nieuwe inboedel Nico 5 Aantal bijstandsgerechtigden De meest recente cijfers van Orio nis Walcheren (sociale dienst) la ten zien dat de sinds half maart steil stijgende lijn van het aantal mensen met een bijstandsuitke ring sinds juni weer daalt. De groei hield uiteraard verband met de co ronacrisis, waardoor mensen hun baan verloren en bijstandsgerech tigden geen werk konden vinden. ,,Veel mensen verloren door corona hun werk, maar veel mensen be hielden ook hun baan, dankzij de steunmaatregelen van de overheid. Die steun is ook nog eens verlengd, maar we moeten er rekening mee Mensen moeten in de bijstand niet hun vaardigheid verliezen houden dat als die stopt, in oktober alsnog mensen ontslagen worden. Die zullen eerst in de ww komen, maar uiteindelijk ook in de bij stand", voorspelt Dingemanse, controller bij Orionis Walcheren (sociale dienst). De huidige daling omschrijft hij daarom als 'stilte voor de storm'. ,,Eind dit jaar en begin volgend jaar krijgen we een golf met grote aan- tallen nieuwe bijstandsgerechtig den. We gaan ervan uit dat de twee zwarte scenario's van het Centraal Plan Bureau zullen uitkomen." Een groei met 750 tot duizend nieuwe mensen in de bijstand is het vooruitzicht voor eind 2021, schetst Dingemanse. Als dat uit komt, krijgen in Middelburg, Veere en Vlissingen vierduizend mensen een bijstandsuitkering. Begin dit jaar zaten op Walche ren 2902 mensen in de bijstand. Orionis sprak met de gemeenten af te streven naar een daling naar 2872 mensen eind dit jaar. Na een veel belovend begin maakte corona een eind aan de goede bedoelingen. Het aantal cliënten steeg hard, tot een piek in juni van net boven de drieduizend mensen. Per 31 juli krijgen 3001 Walchenaren een bij standsuitkering. Doordat horeca en toerisme weer open konden, lukte het Orio nis ook weer om net als elk jaar een flink aantal mensen vanuit de bij stand aan werk te helpen. Al blijft Dingemanse ook daarover voor zichtig. „Inderdaad, de horeca trekt aan en ook in de schoonmaak branche groeit de vraag naar men sen, maar we plaatsen nog altijd maar veertig procent van wat we vorig jaar deden. De uitstroom naar werk bedraagt 140 mensen, terwijl dat er vorig jaar 250 waren." Als er in die te verwachten tweede golf door faillissementen en ontslagen weer veel mensen bij komen in de bijstand, zal het ook niet meevallen die mensen snel aan werk te helpen. „Tegelijkertijd moeten we ervoor zorgen dat die mensen hun vaardigheden niet verliezen", zegt Dingemanse. ,,We zullen dan meer moeten doen aan participatie in bijvoorbeeld vrij willigerswerk." Claudia Sondervan Vlissingen Maurice Olree, met Brian van El- sen de man achter de drie bieren van Vlissingen 700, feliciteert de brouwers. ,,Leuk initiatief. Wezen poel kwam een jaar geleden naar ons toe om te praten over onze aanpak. Er zijn al zo veel bieren, er kan nog best één bij", vindt hij. Het nieuwe bier is gisteren ver spreid over diverse horecazaken en winkels. Café The Wicked en bras serie BLVD schenken het bier (9%) op tap. Op fles is het te vinden in De Zeewinkel en Ray's Boutique en bij een flink aantal cafés en res taurants, alsmede wat zaken te 'Vlissingen-noord', zoals de brou wers Middelburg aanduiden: bij Hoplala, Spar City Middelburg en Sjakie's Zeeuwse Cadeauwin kel. Fruitige afdronk De brouwerij in oprichting Co öperatie Vlissings Bier levert als eerste brouwsel een 'moutig, bitter bier met een fruitige afdronk', al dus Wezenpoel. Jaap van Boven, die sinds februari een bierkast met Zeeuwse bieren in zijn Ray's Bou tique heeft, vindt het een 'pittig biertje'. ,,Eentje om langzaam te drinken. Ik vind het leuk als men sen een bijzonder bier uit Vlissin- gen mee kunnen nemen. Hoe ob scuurder hoe beter. Ik heb ook het bier van Sjak Zwier." De Vlissingse gitaarbouwer verbond zijn naam aan een bier gebrouwen met Zeeuwse stroop en zeewier. Vlissingen 700 bleef met de Ik vind het leuk als mensen een bijzonder bier uit Vlissingen mee kunnen nemen blonde, donkere en tripelbieren tot nu binnen de Vlissingse gren zen, maar dat verandert over een maand: in het vijfde bestaansjaar voert het blonde bier een speciaal Film by the Sea-etiket. Als festival bier zal het op de diverse locaties met filmvertoningen te koop zijn. De gemeente stelde in maart een speciaal team samen om in te kun nen spelen op de coronacrisis. Het is een groep van maximaal veertien ambtenaren en bestuurders die overleggen wat er gedaan moet worden en vragen beantwoorden. Alle disciplines zijn binnen dat team vertegenwoordigd, van ruim telijke ordening en recreatie tot handhaving en communicatie. Meer dan de helft van de vragen gaat over economie, zo blijkt uit een overzicht van de gemeente over de maand juni. Van het mogen uit breiden van de terrassen, kwijt schelding van de precariobelasting tot toestemming om in de winter de eigen minicamping open te stel len voor gasten. Ook kwamen er de nodige vragen binnen over het door mogen laten gaan van evenemen ten en markten. Dat mag niet om- dat de gemeente vindt dat het in de verschillende dorpen en stadjes al druk genoeg is. Om het de inwoners en onderne mers zo simpel mogelijk te maken is er een speciaal e-mailadres aan gemaakt, corona@veere.nl, waar ie dereen terecht kan met zijn of haar vragen. Uit het verslag van het team blijkt dat ook toeristen dat mail adres gebruiken voor het stellen van hun vragen. Via dat mailadres krijgt het team ook de nodige op merkingen van inwoners die zich afvragen of het 'veilig is om buiten te zijn en wij zen erop dat vele men sen de 1,5 meter afstand niet respec teren'. VLISSINGEN Er is al bijna 9000 euro bij elkaar gebracht om bekende Vlissinger Nico 'Nicolientje' Louwerse aan nieuwe huisraad te helpen. Nico (68) verloor 30 juli zijn appartement, zijn huisdieren en zijn hele hebben en hou wen bij de brand en explosie aan de Hogeweg in Vlissingen die zijn onderbuurman René de Bijl (64) het leven kostte. Nico's hulpverleners Patricia Dikmans en Willem Dinge- manse begonnen een inzamel- actie om Nico nieuwe huisraad te geven zodra woningcorpo ratie L'Escaut een andere wo- ning voor hem heeft. Behalve geld bieden mensen ook pan nen, meubels en zelfs twee vo geltjes aan via de site van Do- neeractie.nl. Nico is er beduusd van, vertelt budgetbeheerder Willem Din- gemanse. ,,Hij vindt het heel bijzonder. Hij kan niet begrij pen waarom zo veel mensen dit voor hem doen." Dinge- manse vraagt de gulle gevers even te wachten tot Nico weet waar hij terechtkomt. ,,Ik heb geen opslag. Nico wil graag een simpel ingericht huis." Over de vogeltjes is er contact met Patricia Dikmans. dinsdag 11 augustus 2020 De grote klap moet nog komen De explosieve groei van het aantal Walchenaren in de bij stand door de coronacrisis lijkt tot staan gebracht. Maar reden voor optimisme is misplaatst. Peter Dingemanse van Orionis Walcheren waarschuwt: ,,De echte golf moet nog komen." Maurits Sep Vlissingen -Peter Dingemanse, Orionis Het tweede eigen bier van de havenstad heet eenvoudig 'Vlis sings Bier'. Bij de vijfde verjaar dag van het eerste Vlissingse bier sinds mensenheugenis, Vlissingen 700, gaven brouwers Marco Weezepoel, Bill Stegers en Arnold van Manen Vlissingen een tweede eigen tripel. -Jaap van Boven, Ray's Boutique Het coronateam van de ge meente Veere krijgt honderden vragen van inwoners, onderne mers en toeristen te verwerken. In de maanden mei en juni ging het welgeteld om 1984 vragen waarvan er begin juli 1956 waren afgehandeld. Vooral de laatste week van mei werd het team geconfronteerd met een stortvloed aan vragen. Emile Calon Domburg Jaap (links) en zoon Vincent van Boven hebben de nieuwe tripel van Vlissings Bier in hun winkel Ray's Boutique op de plank staan. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33