22 Paardensport, ook Nederlands besten voelen de coronacrisis De topruiters worden een jaar voor de Spelen sportief én financieel hard geraakt. Het gebrek aan wedstrijden is slecht voor de ontwikkeling van de paarden en dus staan ook de verdiensten onder druk. Turncoach Louter doet stap opzij Visser aan de start in Turku Morikawa klopt complete top e gebalde vuist van bonds coach Rob Ehrens raakt de houten om heining om de Limburgse springpiste. ,,Ik heb het geluk'', zegt hij, voordat hij besluit zijn op merking snel af te kloppen en voorzichtiger te herpakken: „Als het doorgaat, zijn er deze maand nog twee landenwedstrijden.'' De maand erna is er nog een wed strijd, vertelt hij, en vervolgens lijkt het buitenseizoen alweer voorbij. Voor topruiters, die hun geld verdienen met wedstrijden en normaal gesproken gemiddeld vier dagen per week van huis zijn voor een concours, is het wed strijdaanbod dit jaar uiterst karig. Maar in Kronenberg werd afge lopen weekeinde weer op het hoogste niveau gereden. Op een toernooi dat binnen vijf weken uit de grond was gestampt, werd - met livestream en zonder publiek - door de springruiters gestreden om de nationale titel. Vaak is er voor het NK minimaal één afzeg ging, deze keer kwamen alle top- ruiters op het evenement af. Ehrens: ,,Men wil zich toch wel graag met elkaar meten.'' Bij Je roen Dubbeldam, de uiteindelijke nummer 3 van het NK, was er so wieso geen twijfel: ,,Het is alom bekend dat ik fan ben van kampi oenschappen, wat voor kampioen schap het ook is. Nationaal of in ternationaal, ik ben fan en probeer altijd mijn beste beentje voor te zetten.'' Belangrijk meetmoment Bij een NK draait het om de titel - die ging zondag naar Marc Hout zager met Dante - maar doorgaans gaat het om meer voor de bonds coach. Het toernooi is een belang rijk meetmoment. Daar kijkt Ehrens normaal gesproken rond eind april hoe Nederlands beste ruiters ervoor staan en bepaalt hij zijn selectie voor internationale wedstrijden. ,,Maar ja, nu is alles anders. Ik kan ze niet inzetten voor een kampioenschap, dat heb ben we dit jaar niet meer. De fi nale van de Nations Cup is ook net afgelast, dus ja, dan moet je het ne men zoals het is. De ruiters zijn wel blij dat ze weer kunnen rijden. ,,Het moeilijke is wel: we kun nen niet echt plannen. We weten niet of in september alles kan. Het enige wat wij nu kunnen, wat de ruiters kunnen, is hun paarden 'fit to compete' houden. Niet overtrai- nen, maar fit en fris, zodat als er straks wel weer wat gaat gebeuren, je er weer staat.'' Maar Ehrens telt zijn zegenin gen. Hij belde de afgelopen door corona beheerste maanden regel matig met zijn ruiters. Om te ho ren hoe ze ervoor staan, maar ook om te horen wat het afgelasten van wedstrijden doet voor de sport die bekendstaat als elitesport. ,,Het is natuurlijk een heel mooie sport, maar ook een ouderwets inten sieve en heel dure sport. We horen dat vaak in de wandelgangen: 'ze verdienen allemaal zoveel geld en paarden worden voor zulke hoge prijzen verkocht', maar als je niet achter de schermen kunt kijken, weet je ook niet hoe hoog het kos tenplaatje is.'' De paardensport draait ook om handel en investeren in hoop op een uiteindelijk toppaard. En die hoop wordt weer getoond op be langrijke wedstrijden. Ehrens: ,,Van de vier heel jonge goede paarden hoop je dat er misschien uiteindelijk ééntje een beetje ver der komt. Dat is wat mensen niet zien: die investering, die voorge schiedenis, alles achter de scher men wat eraan voorafgaat.'' Inkomsten ,,Het is sowieso een moeilijk jaar geweest voor de ruiters'', vervolgt Ehrens. ,,Bijna heel de zomer is in duigen gevallen, ja, dan is er qua inkomsten niks, terwijl de kosten gewoon doorgaan. De ruiters zijn goede ondernemers, ze raken niet zomaar in de problemen, maar het is wel een zorg. Ik ben blij dat er toch iets aan de gang is nu.'' En eigenlijk komt het uitstellen van de Olympische Spelen de bondscoach juist goed uit. Na ex treem goede jaren, met Europese titels en wereldtitels, viel het in ternationale succes op de belang rijkste titeltoernooien de afgelo pen jaren tegen. Topruiters be schikken niet automatisch altijd over toppaarden. ,,Dit was een moeilijk jaar geworden voor ons. Kijk, mensen bij elkaar zetten kun je altijd wel, maar de paarden za ten nog niet in de flow. Ik denk dat er nu met de extra tijd die we krij gen nieuwe deuren zijn geopend. Ik heb een beetje extra adem ge kregen.'' dinsdag 11 augustus 2020 GO Jeroen Dubbeldam in actie op het NK in Kronenberg. foto anp 'Dit is een zwaar jaar geweest voor ruiters' Lisette van der Geest Kronenberg TURNEN Coach Frank Louter van TON Almelo is de derde clubtrainer die vanwege onafhankelijk on derzoek naar misstanden in het vrouwenturnen een stap opzij doet. Eerder deden Wolther Kooistra (TURNZ Amsterdam Gym nastics) en Nico Zijp (Flik Flak) dat al. Zij geven ge hoor aan het verzoek van de bond hun activiteiten te staken. De KNGU besloot eind juli het topsportpro gramma stil te leggen na getuigenissen van oud turnsters die spraken van slaan, schoppen, kleineren en pesten door coaches. De bondstrainers Vincent Wevers en Gerben Wiersma werden daarbij genoemd en zijn door de bond op non-actief ge steld. KNGU-directeur Mark Meijer voerde recent gesprekken met de vier clubs waar coaches turn sters trainen die deel uit maken van de Nederlandse topsportselectie. ATLETIEK Nadine Visser (25, foto) loopt vandaag haar eerste wedstrijd bui ten Nederland op de 100 meter horden sinds de co ronabreak. De nummer zes van het laatste WK en re gerend Europees kampi oene indoor op de 60 meter horden start op de Paavo Nurmi Games in het Finse Turku. Visser liep vo rige maand bij de testwed strijd op Papendal 12.90. GOLF Collin Morikawa heeft bij zijn tweede deel name aan een major met een de zege gegrepen. De 23-jarige Amerikaan schreef het US PGA Cham pionship op zijn naam. Hij noteerde op Harding Park in San Francisco een vierde en laatste ronde van 64 slagen (6 onder par) en troefde daarmee de com plete wereldtop af. Joost Luiten eindigde op de 51ste plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22