Waarom Juventus in Andrea Pirlo de grote verlosser ziet weg naar de CL-groepsfase 21 die de ploeg mogelijk Tour-winst kan bezorgen dinsdag 11 augustus 2020 verlaten allebei de ploeg. Volgens verschillende betrokkenen omdat ze zélfwegwilden, volgens de ploeg omdat ze geen nieuw aanbod kre gen. Hoe dan ook: hun vertrek schept meer sportieve en financiële ruimte voor Bardet. Al zal hij bergop meer steun kunnen gebrui ken dan er nu aanwezig is in de ploeg. Ploegleider Iwan Spekenbrink is hoe dan ook zeer in zijn sas met de komst van Bardet. ,,We zijn erg ver heugd dat Romain ons team komt versterken. Hij is een geweldige renner met veel mogelijkheden, veelzijdige kwaliteiten en een zeer respectabel palmares. Zijn komst betekent een enorme impuls en sti mulans voor onze ploeg." De overgang van Bardet is op merkelijk: het is vrij zeldzaam dat Franse kopmannen hun Franse ploeg inruilen voor een team van over de grens, niet in de laatste plaats omdat ze in eigen land goud geld verdienen. Maar Bardet zat bij AG2R, dat gisteren bekendmaakte Greg Van Avermeat te hebben vast gelegd, op een dood spoor. Franse natie Hij rijdt al sinds mensenheugenis voor de ploeg en snakt naar een nieuwe omgeving met nieuwe trai ningsmethoden, nieuwe inzichten en nieuwe mensen. De afgelopen jaren blonk hij incidenteel uit (zo werd hij derde op het WK in 2018), maar haalde hij niet meer het ni veau van de seizoenen waarin hij uitblonk in de Tour (2de in 2016, 3de in 2017). Hij leek soms ten onder te gaan aan de druk: een Franse kop- man in een Franse ploeg waarvan de hele Franse natie verwachtte dat hij de Tour de France zou winnen. Die druk liep zo hoog op dat hij zich zelfs afvroeg of hij niet beter de Giro kon rijden. Spekenbrink en Bardet hebben voor 2021 nog geen specifieke doe len aangewezen. ,,Dat me die mo gelijkheid is geboden vind ik fijn", zegt Bardet. ,,Ik ga me eerst focus sen op de basis, hard én toegewijd aan de slag en daarna bepalen we waar we op gaan inzetten." Of Bardet weer op het niveau komt dat hij een grote ronde kan winnen is nog de vraag. Het wiel rennen is de afgelopen jaren veran derd door de komst van een talent volle generatie jongeren. Maar Bar- det is pas 29 jaar. In theorie is hij in de kracht van zijn leven. Zijn aanstelling als hoofdcoach kwam zaterdag uit de lucht val len - en op enige ervaring in het trainersvak kun je Andrea Pirlo niet betrappen. Waarom legde Juventus zijn lot in han den van de oud-voetballer? Sjoerd Mossou Rotterdam/Turijn Voorzitter Andrea Agnelli be schouwt Juventus graag als een, om het in zijn eigen vocabulaire te beschrijven: 'lifestyle'. Een sym bool van stijl, klasse en elegantie. Een instituut van perfectie, waar alles volledig is ingericht op het hoogst haalbare: succes. Op win nen. In dat licht is Andrea Pirlo de meest logische aanstelling die je maar bedenken kunt. Zag hem zitten bij zijn presentatie vorige week in Turijn, toen nog als be oogd trainer van Juventus onder 23 jaar. Strak in een kostuum van modehuis Trussardi keek Pirlo de zaal in, het moderne clubem bleem met de 'J' fier op de borst. Het contrast met Maurizio Sarri kon haast niet groter bovendien, de kettingrokende druktemaker in zijn ordinaire trainingspak, kort daarvoor ontslagen na de Cham pions League-uitschakeling tegen Olympique Lyon. Sarri werd groot in Napels, de rauwe volksstad van het zuiden. In Turijn tellen status en stijl veel zwaarder. Maar wat was precies de voet balfilosofie achter deze benoe ming? Hoe bestond het dat een man die een week eerder nog werd gepresenteerd als beloften- coach - en die zich haast nederig schikte in een rol als jonge trainer in opleiding - nu plots de baas werd van één van de grootste clubs ter wereld? Op basis waar van precies? Het is onmogelijk om het ene - voetbal - bij Juventus geheel los te koppelen van al het andere. In het Italiaanse voetbal zijn politiek, imago en cultuur onherroepelijk met het voetbal vervlochten. Maar Andrea Pirlo. foto bsr agency om toch enigszins bij het spel te blijven: Pirlo moet eerst de man worden die de kleedkamer her overt en herschikt. Onomstreden Zoals Zinedine Zidane er bij Real Madrid in slaagde om alle super sterren in een handomdraai voor zich te winnen, zo heeft Pirlo die status in Turijn: een onomstreden, kalme clubman met een natuur lijk charisma, gezegend met de status van een wereldkampioen bovendien. Volgens insiders ging het juist daar mis met Sarri. De bezeten controlfreak verloor stil aan het draagvlak bij de grote ster ren, Cristiano Ronaldo incluis. Om de verouderde selectie van Ju- ventus grondig te renoveren in de komende jaren, had Sarri domweg de status niet, niet bij de achter ban en niet bij zijn spelers zelf. De voormalig bankmedewerker sprak vaak letterlijk alsof hij in zijn eigen droom was beland, alsof werken bij Juventus een voorrecht was, en het winnen van de lands titel iets ongekends. Het past niet bij de statuur van Juventus, zo oordeelden Agnelli en technisch directeur Fabio Paratici. Met Pirlo is een man aan boord die de lat ho ger legt. Iemand die weet hoe het is om de Champions League te winnen - en die feilloos inziet wat daarbij komt kijken. Jong AZ en kwam er in Alkmaar verder niet aan te pas. Bij Plzen maakte hij vorig seizoen als invaller de nodige minuten. Dat AZ eind augustus in de voor ronde van de Champions League begint en niet in het hoofdtoernooi, werd in feite pas de avond voor de loting bekend. De UEFA kondigde Het belang van AZ heeft altijd vooropgestaan. We leggen ons er bij neer. - AZ-directeur Robert Eenhoorn toen op de website aan dat AZ en dus niet Ajax in de kokertjes zou gaan. Bezwaar De Alkmaarders hadden al enige tijd geleden bij de UEFA bezwaar gemaakt tegen de beslissing van de KNVB om het ticket voor het hoofdtoernooi van de Champions League toe te kennen aan Ajax. De club hoorde vervolgens niks uit Zwitserland. Niet netjes wellicht, al hadden ze in Alkmaar inmiddels ook niet meer gerekend op positief antwoord. Vorige maand kondigde de juri disch adviseur van de club nog aan dat een gang naar het CAS zou vol gen, maar daar ziet AZ nu toch vanaf. ,,Het belang van AZ heeft al tijd vooropgestaan", reageert alge meen directeur Robert Eenhoorn in een verklaring. ,,We leggen ons er nu bij neer." Voor zover trainer Arne Slot dat nog niet had gedaan, kan hij zich nu helemaal richten op het duel met Plzen, de eerste belangrijke wed strijd van een Nederlandse club in het nieuwe seizoen. AZ verloor in de voorbereiding al een paar keer, maar versloeg afgelopen weekeinde wel Lille met 2-1. Komende zater dag volgt met AS Monaco een an dere Franse topclub als tegenstan der, om zo perfect voorbereid te zijn op de tegenstander uit Tsje chië, die in één enkele wedstrijd be dwongen moet worden. AZ-oefenmeester Arne Slot kan zijn ploeg gaan voorbereiden op de clash met Plzen. foto bsr agency GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21