Oppositie roept zichzelf uit tot overwinnaar NIEUWS 13 Bas van Wijk, die zaterdag werd neer geschoten bij een drukbezocht strandje in Amsterdam, is bezweken aan zijn verwondingen. Zijn beste vriend: ,,Hij was voor niemand bang en kwam altijd op voor zijn vrienden.'' De 24-jarige Bas van Wijk werd volgens getuigen zaterdag rond half vijf 's middags geraakt door vijf ko gels, aan de Nieuwe Meer in park Oeverlanden. Dit, ook volgens ge tuigen, nadat hij iets had gezegd te gen iemand die een duur horloge zou hebben willen stelen. Volgens de beste vriend van het slachtoffer vuurde de schutter drie keer. ,,De eerste kogel miste Bas en raakte bijna de voet van een vriend. De tweede kogel boorde zich in het bo venbeen van Bas, de derde in zijn long. Die kogel kwam via de lucht pijp in zijn hartslagader. Daardoor stikte hij in zijn eigen bloed.'' De naam van de spreker publice ren we op zijn verzoek niet. Hij maakte zaterdagmiddag vanwege een verjaardagsfeestje geen deel uit van de groep waarmee Bas op het bewuste strandje was. ,,Ik kreeg het hele verhaal te horen van een vriend die er wél bij was, vlak nadat het was gebeurd. Hij appte me dat ik dringend moest bellen. Toen ik hem even later aan de lijn had, zei hij: 'Ga maar even zitten, want Bas is dood'. Het voelde alsof ik met een zwaard was geraakt.'' Hij zwijgt even, maar herpakt zich snel en vertelt de toedracht zo als die tot hem is gekomen. ,,Bas was met een vriendengroep en aan hang bij het strandje en zag wat gastjes van een jaar of twintig kij ken naar het mooie horloge van een van de jongens in de groep. Omdat die jongen kleiner en minder ge- spierd was dan Bas, zei Bas er iets van. 'Wat komen jullie hier eigen lijk doen? Ga weg', riep hij naar de gastjes. Die verdwenen, maar kwa men even later terug met een oudere gast. Die confronteerde Bas met zijn opmerking en probeerde hem te imponeren. 'Je weet niet wie ik ben', zei hij. Maar Bas liet ODe politie wil in contact komen met getuigen en is op zoek naar beeldmateriaal zich niet bang maken. Even later trok die gast een pistool en begon te schieten.'' Wat er daarna gebeurde, leek vol gens de vriend die erbij was, net een film. ,,De schutter, nota bene in zwembroek en met een hoedje op, keek enkele seconden naar Bas, die zwaargewond op de grond lag. Ver volgens liep hij rustig weg. Om standers begonnen te reanimeren en hulpverleners wisten zijn hart slag terug te krijgen, maar het mocht niet baten.'' Het optreden van zaterdagmiddag typeerde Bas volgens zijn beste vriend. ,,Hij was joviaal, voor niemand bang en kwam altijd op voor zijn vrienden.'' Voortvluchtig De Amsterdamse politie geeft geen commentaar op het verhaal. ,,De- tails over het aantal schoten beho ren tot de daderinformatie'', zegt een woordvoerder. De schutter is voortvluchtig en de politie is nog bezig met het onderzoek. Ze noemt het 'opmerkelijk' dat het incident plaatsvond op een drukbezochte plek op klaarlichte dag en dat de schutter gekleed ging in een zwem broek. De recherche wil graag in contact komen met mensen die voorafgaand of tijdens het incident aanwezig waren. Ook zoekt de po litie beeldmateriaal, zoals selfies of filmpjes. Met de hashtag 'Gerechtigheid voor Bas' roepen twitteraars op zondag te komen demonstreren op de Dam in Amsterdam. Op sociale media wordt een screenshot ge deeld van de kennisgeving van de demonstratie bij de gemeente. Die hoeft de demonstratie niet goed te keuren, maar kan voorschriften op leggen, zoals voldoende afstand houden of het dragen van mond kapjes. Als het te druk dreigt te worden op de Dam, kan er een an dere, ruimere locatie worden aan gewezen, aldus een woordvoerder. ,,We erkennen de verkiezingsuit slag niet. We hebben de echte stemresultaten gezien en dringen erop aan bij degenen die denken dat hun stem is gestolen om niet te zwijgen'', zei Tichanovskaja tij dens een persconferentie gister ochtend in Minsk. Ze zei bereid te zijn tot een gesprek met Loekas- jenko. De tegenkandidaat van de president, die zich opnieuw tot staatshoofd kroonde, riep eerder de politie op geen geweld tegen demonstranten te gebruiken. Haar aanhangers vraagt ze niet te provoceren. Volgens Golos ('stem'), een or ganisatie die in de landen van de voormalige Sovjet-Unie ijvert voor meer democratie, heeft Tichanovskaja zondag inderdaad de verkiezingen gewonnen met ongeveer 70 procent van de stem men. Golos baseert dat op tellin gen in de stemlokalen. De Wit-Russische centrale kiescommissie maakte gisteroch tend evenwel de officiële einduit slag bekend. Volgens die cijfers heeft Loekasjenko ruim 80 pro- Ze hadden gehoopt op een overwinning op basis van eerlijke verkiezingen cent van de stemmen gehaald, en Tichanovskaja bijna 10 procent. Nadat de einduitslag zondag avond was bekendgemaakt, gin gen in heel Wit-Rusland mensen uit protest de straat op. In onder meer de hoofdstad Minsk kwam het tot vechtpartijen tussen beto gers en de politiemacht. Daarbij vielen tientallen gewonden en kwam één man om het leven, waarschijnlijk doordat een arres tatiewagen van de politie op de menigte inreed. Er zijn in het hele land zo'n 3000 arrestaties verricht. Volgens de Wit-Russische poli ticoloog Aleksandr Klaskovski is de situatie in Minsk nu weer rus tig. ,,Maar het is heel lastig infor matie te krijgen. Het internet ligt er al sinds zondagavond uit'', ver telt Klaskovski over de telefoon vanuit de Wit-Russische hoofd stad. De paar onafhankelijke nieuwssites die er nog zijn, ver zorgen hun berichtgeving nu via Telegram, dat via VPN's (Virtual private networks, red) nog wel be schikbaar is. Wat er de komende dagen gaat ge- beuren, vindt Klaskovski lastig te voorspellen. ,,Natuurlijk gelooft niemand de officiële verkiezings uitslag. Er heerst massale onvrede. Er zijn onafhankelijke tellingen geweest in stemlokalen, waaruit bleek dat Tichanovskaja 70 pro cent van de stemmen kreeg. Als je dat vertaalt naar de rest van het land, kun je uitgaan van verkie zingsvervalsing.'' Volgens Klaskovski is Ticha- novski zondagavond niet in het openbaar verschenen om de lont niet nog verder in het kruitvat te steken. Wat de oppositie nu ver der gaat doen, is onduidelijk. Klas- kovski zegt dat het om nieuwe mensen gaat, die nooit eerder in de politiek zaten. ,,Ze hadden ge hoopt op een overwinning op ba sis van eerlijke verkiezingen, maar zijn van een koude kermis thuis gekomen. En tegen het machtsap paraat van de autoriteiten kunnen ze niet op.'' De nieuwe oppositie zal evenals de traditionele tegenstanders van Loekasjenko tegen de 'betonnen muur van dit regime aanlopen', zegt Klaskovski. ,,Dat probleem heeft niet alleen Wit-Rusland, het bestaat wereldwijd. In Venezuela is een opstand (tegen president Nicolas Maduro in 2018, red.) uit eindelijk ook gesmoord. Als een machthebber vastbesloten is aan te blijven, kun je daar als burger moeilijk tegen vechten.'' Het scenario van Oekraïne lijkt de politicoloog niet waarschijn lijk. In die andere voormalige Sov jetrepubliek wist het volk zes jaar geleden president Viktor Janoeko- vitsj na een volksopstand te ver drijven. ,,Oekraïne kende een an dere situatie. Het systeem was minder autoritair, de heersende elite veel verdeelder.'' Hij ziet twee mogelijke scena rio's. Het eerste: dat Loekasjenko in dialoog gaat met de oppositie. ,,Wit-Rusland heeft hervormin gen nodig. Maar daar is Loekas- jenko bang voor, want die kunnen zijn regime verder aantasten.'' Meer waarschijnlijk is optie twee, dat Loekasjenko zijn greep op het land zal versterken. ,,De politie staat breidt zich uit, ontevreden mensen worden harder onder drukt. Maar hoelang dat is vol te houden, blijft de vraag. Een Rus sisch spreekwoord luidt: Op glas kun je niet lang zitten.'' dinsdag 11 augustus 2020 GO Politieonderzoek op de plaats van de schietpartij. foto anp 'Die gast schoot, keek, en liep rustig weg' Caspar Naber Amsterdam De Wit-Russische oppositie kandidate Svetlana Ticha- novskaja heeft zichzelf uitge roepen tot de winnaar van de presidentsverkiezingen van afgelopen zondag. Joost Bosman Moskou/Minsk -Aleksandr Klaskovski, politicoloog Presidentskandidaat Svet lana Tichanovskaja. foto ap 'él&'i'g.-. De Nieuwe Meer in na tuurgebied De Oeverlanden, de ochtend na de schietpartij, waarbij de 24- jarige Bas van Wijk omkwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13