8 NIEUWS Britten willen slot op Kanaal Nederlandse jongeren feesten in bomvolle nachtclubs in Chersonissos alsof er geen corona bestaat. Zaterdag besloot de politie vier van die clubs te sluiten. „Hier feesten is thuis testen.'' Johnson: Open scholen weer VS koploper in besmettingen f h h et is zo fijn, even M niet die 1,5 meter'', I verzucht Char- I lotte Hartog (20) I uit Spakenburg. Samen met vriendin Noa Hartog (geen familie, maar ook 20 en ook uit Spakenburg) zit ze op deze doordeweekse avond op een bankje voor feestcafé Hof van Hol land in het Griekse Chersonissos. Ze wachten tot ze naar binnen kunnen. Na een uur of halftwee controleert de politie niet meer en laat de club meer mensen toe, heb ben ze gehoord. Het zal dan hutje- mutje vol staan. Chersonissos op Kreta is al ja renlang een geliefde feestbestem- ming voor Nederlandse jongeren. Maar ook in 'oh oh Cherso' is het dit jaar door de coronapandemie veel rustiger dan in andere jaren. Toch zijn de clubs in de stad deze avond wél vol, en zorgen ze met hun over de kade schallende mu ziek nog voor wat vertier. Achter de twee vrouwen uit Spakenburg ramt een groepje vrienden om beurten op een boks- bal, om te kijken wie de sterkste is. Daarnaast probeert een jongen vijftig euro te winnen door twee minuten aan een gladde en draai ende rekstok te blijven hangen. Ondanks de luidruchtige aanmoe digingen van zijn lallende vrien den moet hij al na een minuut op geven. „Lachgas, ballonnetje?" vraagt een vrouw met een Grieks accent aan voorbijgangers. Aan af stand houden doet niemand, al draagt bedienend personeel mondkapjes. Friet van Piet Om de hoek bij snackbar Friet van Piet zijn vier jongens intussen be zig een bodempje te leggen van frikadellen en kroketten. Het is hun laatste dag; de volgende och tend vliegen ze terug. Ze vertellen graag hoe het is geweest, maar wil len niet met hun volledige naam in de krant. Inmiddels hebben ze last van Cherso-schaamte. Ze hebben liever niet dat men sen weten dat ze hier een week hebben doorgebracht. ,,We heb ben al een afspraak gemaakt om ons in Nederland meteen te laten testen. Als ik nu geen corona heb, ben ik immuun'', zegt Bart (23) la- chend. ,,We hebben elke avond ge zopen en op elkaar gepropt ge staan in El Paradiso. Omdat er re latief weinig mensen zijn, zoekt iedereen elkaar op en gaan ze bij elkaar op terrassen zitten.'' De ho recagelegenheden legden hun geen strobreed in de weg, zeker niet later op de avond. De vrienden hebben hun vlucht omgeboekt van Schiphol naar Rot terdam, waar ze dichterbij wonen. Hun ouders hoeven hen zo niet te komen ophalen; ze kunnen met de taxi. ,,Ik wil tot ik de testuitslag heb niemand zien'', zegt Jochem (22). ,,Dat moet eigenlijk iedereen doen die in Chersonissos is'', vindt hij. ,,Hier feesten, is thuis testen.'' DSt de clubs in de stad het niet zo nauw nemen met de coronare- gels, werd afgelopen weekend be vestigd door de Griekse autoritei- ten. De Griekse politie meldt vier clubs te hebben gesloten en be boet omdat de regels werden ge schonden: het was te druk en be zoekers hielden geen afstand. Overtredingen Ook zat niet iedereen aan een tafel, zoals wel zou moeten. Dat is sinds afgelopen week verplicht, omdat ook in Griekenland het aantal co ronabesmettingen weer oploopt. ,,Het is nu drukker dan in juli met toeristen, en dus zien we het aan tal overtredingen toenemen'', zegt een woordvoerster van de politie op Kreta. Die heeft versterking ge kregen van het Griekse ministerie van volksgezondheid om op nale ving van de coronaregels te con troleren. De politie wil niet bevestigen of de gedwongen sluiting de vier bij Nederlanders populaire clubs be treft. De uitgaansgelegenheden reageerden gisteren niet op een verzoek om toelichting. Feit is dat ze sinds zaterdagavond gesloten blijven. De vriendinnen Noa en Char lotte treuren er niet zo om. ,,Ach ja, Cherso heeft wel meer te bie den dan alleen maar feesten. Goede stranden en een mooi land schap. En 's avonds gaan we lekker uit eten en pakken we een terrasje. We waren hier wel een beetje op ingesteld.'' En wat als ze terug zijn in Ne derland? ,,Dan ga ik me meteen la ten testen. En ik zal mijn opa's en oma's twee weken niet zien. Ik wil wel mijn verantwoordelijkheid nemen.'' maandag 10 augustus 2020 LONDEN De Britse rege ring heeft oud-marinier Dan O'Mahoney aange steld om illegale migratie via het Kanaal aan te pak ken. Hij moet onder meer nauw gaan samenwerken met Frankrijk. Het aantal migranten dat op bootjes probeert over te steken naar het Verenigd Konink rijk, nam de afgelopen dagen weer flink toe. Er zouden afgelopen donder dag meer dan 200 migran ten zijn aangekomen in En geland. Een dag later ging het naar verluidt om nog eens 130 personen. 'Als ik nu geen corona heb opgelopen, ben ik immuun' Thijs Kettenis Chersonissos Charlotte Hartog en vriendin Noa Hartog. „Even geen 1,5 meter.'' LONDEN De terugkeer van alle scholieren in de schoolbanken is een natio nale prioriteit, schrijft de Britse premier Boris Johnson (foto) in een inge zonden artikel in de krant Mail on Sunday. 'Scholen langer gesloten houden dan strikt noodzakelijk is, is sociaal onaanvaardbaar, economisch onhoudbaar en moreel onverdedigbaar', schrijft Johnson. Volgens een anonieme overheids bron zou Johnson liever winkels, cafés en restau rants laten sluiten dan scholen, bij een toename van coronabesmettingen. WASHINGTON In de Ver enigde Staten is bij meer dan vijf miljoen mensen vastgesteld dat ze besmet zijn geraakt met het coro navirus. Geen enkel land heeft meer besmettingen gemeld, bericht The New York Times. Zeker 161.000 patiënten met het virus zijn overleden. Het aantal nieuwe coronabesmettin gen in de VS piekte op 16 juli. Toen stelden de au toriteiten bij nog eens 75.697 mensen vast dat ze besmet waren. De dodelijk ste dag was 15 april met 2.752 sterfgevallen. Na de VS hebben Brazilië en India de hoogste aantallen coro nabesmettingen gemeld, respectievelijk drie en twee miljoen. Nederlandse jongeren feesten op Chersonissos om even los te komen van de coronamaatregelen. fotos thijs kettenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8