LINDA AKKERMANS Rellen in Wit-Rusland na 'winst' voor Loekasjenko kijk, klik, klaar DE LEUKSTE PRODUCTEN VOOR DE SCHERPSTE PRIJS Meer zomerse producten vind je op: kijkshop.nl 7 Column Er zijn veel dingen die je op een feestje beter niet kunt zeggen en een daarvan is dat je mana ger in de zorg bent. Want bah! Zorgmanagers doen niets anders dan vanachter hun bu reau de collega's op de vloer com manderen dat ze nóg harder moeten werken. Of berekenen hoe er nóg meer bezuinigd kan worden. Ze ver delen de rotdiensten, terwijl ze zelf met de feestdagen dus wél altijd vrij zijn, hè! Er klopt natuurlijk geen bal van bo venstaande bewering. Het aantal zorgmanagers loopt al jaren terug. Waar de gemiddelde leidingge vende in dit land tien man on der zich heeft, is dat in de zorg het dubbele. Dikbetaald? De mensen in de raden van bestuur wél ja, maar de meeste mana gers hebben echt geen keihoog salaris. Maar hun imagoprobleem is hardnekkig en daarom was het 'nieuws' dat alléén leidinggevenden van het Zaans Medisch Centrum een zorgbo- nus hebben gekregen koren op de molen van velen. Onterecht. Alleen dat woord bonus al, terwijl het gewoon ging om een vergoeding voor al die extra uren die óók zij hebben gemaakt tijdens co rona. Hoort bij hun functie? Tuurlijk, maar het liep nu wel erg de spuigaten uit. En ik weet niet hoe het met u zit, maar als ik wekenlang overwerk, zeg ik op een gegeven moment óók tegen mijn baas dat ik gekke Henkie niet ben. De boze verpleegkundigen heb ben hun overuren trouwens ook uitbetaald gekregen. Is er dan niks om kwaad over te zijn? Jawel, hoor. In Zaandam wist de ondernemingsraad van niks. Niet handig. Het is óók frustrerend dat de beloofde zorgbonus van ïooo euro nog steeds voor veel on duidelijkheid zorgt. De sector vecht al jaren voor een beter salaris en de bureaucratie is gekmakend. Dat is de politiek alle maal aan te rekenen. Maar blijkbaar is het veel makkelijker om populistische teksten over zorgmanagers te roepen. Volgens de eerste officiële exit polls kreeg hij 82 procent van de stemmen. Loekasjenko's belang rijkste rivaal, Svetlana Ticha- novskaja, zou volgens de peilin gen op nog geen 7 procent zijn blijven steken. Gezien haar po pulariteit de afgelopen weken, zijn de uitslagen absurd en moet er sprake zijn van massale fraude. Volgens de nieuwssite Tut.by was de opkomst in Minsk meer dan 100 procent. Bij het ter perse gaan van deze krant had Tichanovskaja nog geen reactie gegeven. Overal in het land volgden gisteravond ar restaties van burgers die hun on genoegen uitten over de verkie zingsuitslag. Ook grendelde de politie in verschillende steden centrale pleinen af. De toegangs wegen naar de hoofdstad Minsk zijn op slot gegaan. Ook zijn le gervoertuigen de stad in getrok ken. Veel (buitenlandse) nieuwssites in Wit-Rusland zijn geblokkeerd. De onafhankelijke Poolse zender in Wit-Rusland Belsat TV, meldde dat gister avond in het centrum van Minsk zo'n duizend betogers slaags raakten met de politie. Een video van Tut.by toont hoe burgers op een andere lokatie de aanval openen op een groepje agenten, die eerst zelf burgers in elkaar sloegen. Golf van arrestaties De laatste stemdag van de presi dentsverkiezingen ging gepaard met een golf van arrestaties van oppositieleden. De aanloop naar de stembusgang was al tumultu eus. Massademonstraties, rellen, arrestaties en uit- en opsluiting van oppositiekandidaten, alles haalde Loekasjenko uit de kast om aan de macht te blijven. Tichanovskaja deed zaterdag avond in een videoboodschap een beroep op politie en leger de kant van het volk te kiezen. Loe- kasjenko waarschuwde afgelo pen week al, dat niet-toegestane demonstraties na de verkiezin gen hard uiteengeslagen zullen worden. Volgens 'Verkiezingen Wit-Rusland Minsk' zijn er evenwel signalen dat politie en leger de kant van de oppositie zullen kiezen. De verkiezingscampagne in Wit-Rusland werden al maan den ontsierd door incidenten. Oppositiekandidaat Sergej Ti- chanovski werd gevangen gezet, evenals oud-bankdirecteur Vik tor Babarika, die ook een gooi naar de presidentszetel wilde doen. IT-ondernemer Valerie Tsepkalo verliet Wit-Rusland, uit angst het zelfde lot als van de andere kandidaten te ondergaan. De echtgenoten van de drie kan didaten sloegen vervolgens de handen ineen om het tegen Loe- kasjenko op te nemen. De Wit-Russische leider heeft zijn tegenstanders er voortdu rend van beticht 'marionetten van Moskou' te zijn. Hij stelt dat Rusland uit is op inlijving van Wit-Rusland en dat dat niet ge beurt als Loekasjenko zelf de touwtjes in handen houdt. Cecotec Forcesilence 890 torenventilator JBL Tuner 2 Wit Honeywell HSF1630E4 ventilator Apple AirPods Pro Draadloze Oplaadcase maxima e sti te 90° osei atie Honeywell luchtkoeler Honeywell MN10CES airconditioner Cecotec ForceChma 7050 airconditioner PocketBook Touch Lux 5 InkBlack 3 snelheden 8 GB intern geheugen 10.000 BTU 7.000 BTU maandag 10 augustus 2020 GO Overal in Wit-Rusland zijn gis teravond ongeregeldheden uitgebroken, nadat bekend werd dat Aleksandr Loekas jenko president blijft. Joost Bosman Moskou/Minsk Aleksandr Loekasjenko. FOTO AP van 95.09 van 259t- Touch Lux 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7