Sint-Bavodijk: alle dagen kermis II Zomerbazarke voor de Delta Ride in verzengende hitte Bezuiniging Dow: weinig gevolgen in Terneuzen 5 NIEUWVLIET TOERISME GEËXPLODEERD, WEGEN NOG HETZELFDE TERNEUZEN De aankondiging van het Amerikaanse chemie concern Dow eind juli dat we reldwijd zes procent moet wor den bespaard op de personeels kosten, zal beperkte gevolgen hebben voor de Dow-vestiging in Terneuzen. Dat verwacht voorzitter Marc Obrie van de on dernemingsraad van Dow Bene lux. Inzicht in wat er precies gaat gebeuren, heeft Obrie nog niet. Uit besprekingen met de directie van Dow Terneuzen heeft hij be grepen dat eind september de plannen gereed moeten zijn. In Terneuzen werken op de site, met in totaal zeventien fabrie ken, zo'n 2400 mensen. Dat zes procent moet worden bespaard op de personeelskosten, betekent niet dat ook dat percentage ba nen zal verdwijnen. Dat is afhan kelijk van de loonkosten van de genen die afvloeien. Het banen verlies zal neerkomen op zo'n vier procent, schat Obrie nu in. Fatsoenlijk Als de plannen bekend zijn, zal de ondernemingsraad met de directie in overleg treden over een sociaal plan. Het laatste is van 2014. Het is altijd gelukt tot fatsoenlijke regelingen te ko men, aldus Obrie. De uitvoering is in de loop van 2021 voorzien. Dé reden voor Dow wereld wijd om te besparen is de coro nacrisis. De chemiesector is door de overheid bestempeld als vitale bedrijfstak, onder meer met het oog op de productie van beschermingsmiddelen. De vraag daarnaar is sterk gestegen, maar leveringen aan de autoin dustrie zijn gekelderd. De bezetting op productieaf delingen van veel chemiecon cerns is afgeschaald vanwege de uitbraak van het coronavirus en niet noodzakelijke projecten zijn uitgesteld, wat vooral gevol gen heeft voor personeel van onderaannemers, contractors. Dat is ook bij Dow Terneuzen het geval. Wel flink willen profiteren van het groeiende toerisme aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust, maar nauwelijks investeren in betere wegen. Dat kan niet langer zo, vindt Rini Fenijn uit Nieuwvliet. ini groeide op in Nieuwvliet. Zijn ou ders runden een win kel in vooral antiqui teiten aan de Sint-Ba- vodijk. Hij nam de zaak jaren gele den over en woont er ook naast. Met veel plezier. Zonder vakantie gangers zou hij niet kunnen. ,,Ze zijn hartstikke welkom." Toch knaagt er iets, al heel lang. ,,De West-Zeeuws-Vlaamse kust is veranderd. Veel stacaravans zijn door bungalows vervangen en er zijn bungalowparken bijgekomen. Met grote gevolgen voor het ver keer. Stacaravanhouders komen meestal uit de buurt, uit Terneu- zen, Hulst en omgeving, en blijven vaak weken. Bungalowhuurders wisselen steeds. Ze komen ook met meer auto's, gaan vaker op stap." Wurmen Al die - let wel - graag geziene gas ten moesten zich dertig, veertig jaar geleden over de smalle Sint- Bavodijk wurmen, én dat moeten ze nog steeds. ,,Kom maar eens kij ken hoe dat gaat", nodigt Rini uit. ,,Zaterdagochtend is daar een prima tijdstip voor." Ook Rini's broer Johnny is er. Hij is op de scooter uit Oostburg gekomen om 'te genieten' van de verkeerstaferelen voor de deur van zijn broers winkel. ,,Hier valt altijd wat te beleven." Een ambulance komt met loei- ende sirene aanrijden richting kust. Een auto schiet snel aan de kant. Zonder oponthoud kan de ziekenwagen doorcrossen. Een half uur eerder was dat onmogelijk Veel ongelukken gebeuren hier niet, maar het is gewoon te druk, veel te druk geweest. Auto's met dikke cara vans erachter zorgden voor een opstopping. Tegenliggers moesten aan de kant op de smalle dijk. ,,Vo- rige week zaterdag reden er ver schillende over het fietspad", ver- telt Rini, ,,die hadden haast." Opeens springt hij van zijn stoel. Een automobilist durft de weg niet op te rijden vanaf de mini-camping naast zijn winkel. Als een volleerd verkeersbrigadier helpt hij de bestuurder de dijk op door auto's tegen te houden. ,,Mensen hebben daar begrip voor. Veel ongelukken gebeuren hier ook niet, maar het is gewoon te druk, veel te druk." Duinboulevard Met het (nog) aantrekkelijker ma ken van Nieuwvliet-Bad, onder meer door te investeren in een duinboulevard, en met de komst van een 'laatste' nieuw va kantiepark in de Lampzinspolder zal de situatie op z'n zachtst ge zegd niet verbeteren, voorspelt Rini. ,,En wat ik dus niet begrijp, is dat de gemeente Sluis niet harder heeft onderhandeld met bijvoor beeld Roompot en Landal om geld te krijgen voor een betere wegen structuur. Dat daaraan geen voor rang is gegeven, en nu wel aan een duinboulevard, is jammer." In september wordt wellicht duidelijk welke koers Sluis wil va ren om het kustverkeer in Nieuw- vliet beter te regelen. Dé enige op lossing is volgens Rini een rand weg aan de oost- of westkant van het dorp. Hoe dringend die nodig is, blijkt nog eens als een land bouwtrekker met moeite de Sint- Bavodijk passeert en het verkeer voor langere tijd ophoudt. ,,Sluise raadsleden zouden dat eens moe ten zien. Niet één is ooit bij mij ge weest." voor de volgende zomerbazarkes komende zaterdagen tot in sep tember", vertelt André na afloop. Stenig De verzengende hitte, die zeker voelbaar is in de nogal stenige Bo- menbuurt, heeft het actie-echt paar doen besluiten zaterdag eer der te stoppen. Een wijs besluit. André: ,,In de voormiddag was het leuk druk, in de middag was het ronduit stil, maar we zijn heel te vreden." En de opbrengst? André lacht geheimzinnig. ,,Als we alle zomerbazarkes en andere acties achter de rug hebben, komen we daarmee, bij de Delta Ride volgend jaar." Die is gepland op zaterdag 12 juni. Terneuzen Om al te veel contacten te vermij den gaan ze niet van deur tot deur. Als alternatief voor hun 'aloude' inzamelingsactie houden ze deze zomer 'bazarkes' in en rond hun huis aan de Pijnboom straat 43 in Terneuzen. Zaterdag hielden ze alweer de derde editie. Voor wie in de Terneuzense Bo- menbuurt niet zo bekend is, moet gewoonlijk aardig zoeken naar Pie ters' huisadres, maar zaterdagoch tend kost dat veel minder moeite. De meterslange schutting van Li lian en André is kleurrijk versierd met door Duo Fantastieke (An neke en Dirk) gehaakte spreien en kleden, bestemd voor de verkoop voor KWF. Tot in september De temperatuur is niet naar om dat soort spullen te kopen, maar er is meer, veel boeken over Terneuzen bijvoorbeeld. Die lopen goed. ,,En we hebben ook van alles gekregen maandag 10 augustus 2020 Harmen van der Werf Nieuwvliet Rini Fenijn treedt geregeld op als verkeersbrigadier om gasten uit de naast zijn winkel gelegen mini- camping de (te) drukke Sint-Bavodijk in Nieuwvliet op te helpen. ,,Al jaren speelt dit en er gebeurt niks." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Rini Fenijn, winkelier Lilian en André Pieters bevestigen voor hun KWF-zomerbazarke geschonken gehaakte kleden en spreien aan de schutting rond hun tuin in de Terneuzense Bomenbuurt. foto camile schelstraete Al jaren zijn ze gewend zowat heel Zeeuws-Vlaanderen af te fietsen en van deur tot deur geld op te halen voor KWF Kankerbe strijding, als bijdrage aan de Delta Ride for the Roses. Voor André en Lilian Pieters uit Ter- neuzen is ook dit seizoen van wege het coronavirus anders dan anders. Harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50