II Minder druk maar wel gezellige rommelroute 5 Vragen over ventilatie op scholen MUSEUM IN CORONATIJD DRUKTE VOOR VRIJWILLIGERS Met in de ene hand een spuitbus ontsmettingsmiddel en in de andere hand een doek loopt vrijwilliger Hubert Moerman door het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Het is tijd om alle touchscreens in het museum een poetsbeurt te geven. Museumvrijwilliger in coronatijd bete kent extra werk. Neem de registratie van de bezoekers. Officieel moet het pas vanaf van daag maar in Nieuwdorp zijn ze nu al begonnen met het noteren van de contactgegevens. Naam en telefoonnummer opschrijven voor het geval dat iemand besmet blijkt te zijn. De vrijwilligers doen het allemaal met een lach. Alles om te voorkomen dat ze weer dicht moe- ten,,Die tien weken dicht hebben er in gehakt hoor", zegt Moerman. De meer dan 100 vrijwilligers za gen elkaar niet meer. De zater dagse bitterballen werden niet meer gebakken. En nu het mu seum weer open is, hebben ze ex tra taken om de coronaregels na te leven. Spijlen Hubert Moerman kijkt naar een paar bezoekers die de trap op lo pen. ,,Die leuning moet zo even schoon. En ook de spijlen." Hij wijst op een klein jongetje die naar boven klimt met zijn handjes aan de spijlen.Hij somt op: tafel tjes in het restaurant schoonma ken zodra iemand vertrekt. De touchscreens in het museum heel vaak afnemen. Het toilet extra poetsen. De trapleuningen regel matig meenemen en de dienbla den in het restaurant na gebruik niet afnemen met een doekje, maar de vaatwasser in. Allemaal kleine dingen misschien, maar het betekent wel extra druk want het normale werk, zoals rondleidin gen geven, gaat ook door. Voor het museum weer open kon, heeft een kleine groep vrij willigers ook bergen werk verzet. Op de knieën en met een stok van anderhalve meter als maat hebben ze groene voetstappen op de vloer geplakt om een veilige route door het hele museum uit te zetten. Ie der groen voetje ligt op anderhalve meter van de volgende, om duide- We hoeven geen politieagentje te spelen, waar we eerst wel bang voor waren lijk te maken wat een veilige af stand is. Ook bij alle vitrines, ob jecten en schermen zijn vakken. ,,Als de bezoekers net bij de ont vangst en het inleidende praatje vandaan komen letten ze er heel erg op, maar verderop wordt het toch lastiger", zegt Moerman. ,,Dat doen mensen niet expres, het is gewoon moeilijk. Maar het valt al les mee. We hoeven geen politie- agentje te spelen, waar we eerst wel bang voor waren." Als ze al even iemand aan z'n jasje moeten trekken is dat meestal op het terras bij het restaurant. ,,Daar willen ze wel eens tafels bij elkaar schuiven. Niet ten nadele van hoor, maar die Belgen hebben natuurlijk hun bubbel, alleen die bubbel kennen we hier niet." Deze zaterdag is er geen sprake van ondeugende bezoekers op het terras of te grote drukte. Er lopen heel wat mensen rond, maar ner gens stroopt het op. Dat komt ook omdat mensen gedoseerd het mu seum in gaan. Door het beperkt aantal stoelen in de filmzaal, waar de expositie begint, lopen mensen ook in kleine groepjes verder het museum in. ,,En we verwachten vandaag ook geen grote drukte", zegt Moerman. ,,Dat is wel het grote voordeel van een online boe kingssysteem. Je weet wat je onge veer kan verwachten. En ja, soms moeten we 's middags gaan blok ken omdat het vol is." HEINKENSZAND Hoe zit het met de ventilatiesystemen op Borselse scholen? Dat wil de fractie van D66 weten nu duide lijk is dat ventilatiesystemen een rol kunnen spelen bij het ver spreiden van het coronavirus. De fractie heeft hierover vragen gesteld aan de wethouder. ,,Is het college op de hoogte van ventila- tieknelpunten in de schoolge bouwen binnen onze ge meente?", vraagt Annet van de Ree. Als er nog niks bekend is, wil Van de Ree weten of de ge meente gaat onderzoeken hoe de gebouwen er bij staan en of er mogelijkheden zijn om de ven tilatie te verbeteren. KATTENDIJKE Ofhet nu een foto lijstje is, een handgemaakte wens kaart of de opblaasbare cijfers 5 en 0. Er was zaterdag werkelijk van alles te koop tijdens de rommelroute in Kat- tendijke. Een coronaproof rommel- route, want iedereen zat op het eigen terrein met de spullen en anderhalve meter was geen probleem. Het is wel minder druk dan an ders", vertelt Jacco van Damme. Hij haalt z'n schouders op. ,,Maar dat is niet erg." Het heeft zeker niet alleen met het weer te maken, vertelt hij. „Normaal gesproken wordt de rom- melroute altijd gecombineerd met de fruitteeltroute, een fietstocht en dat betekent dat veel meer mensen door het dorp komen. Maar die route gaat dit jaar niet door." Buurmeisje Roos staat inmiddels achter de microfoon klaar. Uit een grote box klinkt een lied van Kinderen voor Kinderen en Roos zingt mee. Ze heeft één grote wens. ,,Ik wil graag alleen zingen in een theater." Drijvende kracht achter de route is Corina Phaff. ,,Er gebeurt nu zo wei nig overal en dat is zonde want er kan best veel", zegt ze. En dus heeft ze dit jaar weer een route op touw gezet. Iets aangepast, maar de essentie is gelijk gebleven: de kans om voor weinig wat leuks op de kop te tikken. Ze is die ochtend al op tijd alle deelnemers bij langs gegaan om te kijken of alles in orde was. Want de anderhalvemeter- regel moet gehandhaafd blijven. En dat gaat goed, vertelt ze. ,,Je kan elkaar goed mijden." Rond het middaguur zijn de meeste snuffelaars weer ver trokken. Te warm. maandag 10 augustus 2020 Poetsen, suppoosten en rondleiden Melita Lanting Nieuwdorp Vrijwilliger Hubert Moerman ontsmet de leuning van een trap. Zijn zoon Mika (ook vrijwilliger) is boven bezig. foto johan van der heijden - Hubert Moerman Roos (rechts) houdt van zingen en treedt regelmatig op tijdens de rommelroute. Naast haar Guusje, die samen met Roos danst op de muziek van Kinderen voor Kinderen. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48