ZEELAND GEBOEKT De bal is honderd jaar rond in Breskens Koekkoek met de schilderkist op vakantie wxnamvuimm 4 Een boek over klimaatverandering. Het gaat over overheden die ons misleiden, CO2-hysterie en overbevolking. Peter H. de Dreu uit het Bevelandse Driewegen heeft zich in de materie verdiept en laat nu zijn licht schijnen op de wereld en het heelal. Zeeuwse schrijvers Kleurrijk Zwart-Wit Een andere kijk op klimaatverandering De stroohoed of muts met een bandje onder de kin vastgemaakt, de stofmantel aan het lijf, de portefeuille en schilderkist op den rug, teeken- stoel, veldezel bij elkander in ee- nen linnen zak.' De schilder gaat op pad, ook voorzien van 'tabaks zak, pijp enz.'. De schilder in kwestie is B.C. Koekkoek. Koekkoek, Koekkoek, Koekkoek, het meest illustere Zeeuwse schilders geslacht. Het begon allemaal met Jo hannes Hermanus Koekkoek, in 1778 geboren te Veere, opgeleid aan de Middelburgse Te kenacademie. Zijn oudste zoon Barend Cornelis Koekkoek (Middelburg 1803 - Kleef 1862) werd een nog altijd befaamde landschapschilder, maar ontpopte zich in 1841 ook als schrijver, met 'Herinneringen en Mededeelingen van eenen Land schapschilder'. Achter die duffe titel gaat een levendig verslag schuil van een Duits reisje. Vanwege zijn geboortepapieren is B.C. Koekkoek een onvervalst Zeeuwse figuur. In dit boek keert hij heel even terug naar zijn Mid delburgse jeugd, toen hij naar ei gen zeggen bijzonder bedreven was 'in het klimmen tegen huizen, over daken, op schoorsteenen, in de hoogste boomen'. Maar in deze 'Herinneringen' is hij eerst en vooral een schilder die een va kantie combineert met zijn werk. Want een schilder hoort in de na tuur, alleen zij mag worden ge raadpleegd 'om waarheid op het doek of paneel voor te stellen'. Kijken kon Koekkoek, ongeloof lijk hoe hij bladzijden lang een op komend onweer weet te beschrij ven: 'het is een krijg der wolken'. Een bui in het Ahrdal, dat was na melijk het doel van de reis van Koekkoek en drie collega land schapschilders. Ook voor mij is het gebied van de Ahr al jaren een fa voriete bestemming, onder meer vanwege de heerlijke rode wijn, het Duitse antwoord op de beste Bourgogne, verbouwd op spectaculaire terrassen, waardoor aldus het oude boek 'de bergen, in deze streek aan den noordelij ken oever, veel het aanzien van vestingen hebben'. Hij tekent landschappen, maar ook mensen en steden. De Dom van Keulen, indertijd nog onvoltooid, heet 'een grijze koning der oude heerlijk heid'. De schrijvende schilder, 'een der hardnekkigste smookers', treurt over een verlo ren voorwerp: 'mijn lief, mijn be jaard, maar nog mooi pijpje'. Een kleurrijk geluid uit een grijze eeuw, Koekkoek. verteld. Hij was één van de talent volste spelers die Breskens ooit had. In het seizoen 1998-1999 speelt hij op amateurbasis bij PSV. Een blessure voorkomt zijn doorbraak en hij keert terug naar Breskens. In 2004 overlijdt hij plotseling aan een hartstilstand, heel voetbalminnend Zeeland is in rouw gedompeld. Als eerbe toon wordt zijn shirtnummer 10 nooit meer gedragen in Breskens 1. De Esad Osmanovski Memorial Cup, die vorig jaar voor de der tiende keer werd gehouden, is spraakmakend. 'Voorheen was het de pastoor die langs kwam om te vragen wanneer er weer een kleine op komst was Tegenwoordig is het de islami tische gemeenschap die door heeft dat grote gezinnen de basis vormen voor een snelle ver spreiding van de islam'. Nederland is volgens De Dreu geschikt voor 10 miljoen inwoners. Met de huidige 17 miljoen Nederlanders staat de leefbaarheid met name in de Randstad on der druk. Beperking van de groei is mogelijk (pagina 44) door paal en perk te stellen aan im migratie en (pagina 46) door kinderbijslag en andere faciliteiten te beperken tot maximaal twee kinderen per gezin. Pagina 73: 'Zelf heb ben mijn echtgenote en ik bewust de keuze gemaakt om geen kinderen op deze wereld te zetten naar aanleiding van het boek 'Grenzen aan de Groei' van de Club van Rome' Verder gaat het over het te grote aantal (162) aangewezen Natura 2000-gebieden - 'er zijn van regeringswege geen keuzes gemaakt toen dit echt nodig was'- de voordelen van thorium in plaats van uranium en de plasticvervuiling van de oceanen. Terugkeer naar kleinschalig heid - landbouw, ondernemingen - is noodza kelijk. Ook politiek gezien (pagina 75): 'De Eu ropese Unie (EU) is te grootschalig geworden waardoor in feite de Franse president Macron de macht grijpt, dicteert en de Franse staat be voordeelt.' We kennen Peter H. de Dreu tot nu toe vooral als verzamelaar en ook auteur van de beroemde Zwarte Beertjes-pockets van Havank. En als schrijver van managementboeken, voort vloeiend uit zijn werk als beleidsmedewerker en zijn adviesbureau Dreux Management Consultants. Nu publiceert hij een boek, zijn vijftiende, getiteld 'Een andere kijk op klimaatverande ring'. Het probeert, laat hij op de achterkant weten, de 'complexe materie' van klimaat en beleid voor een breed publiek toegankelijk te maken. In die poging om lezers te bereiken is de Bevelandse auteur niet bang voor grote woorden en I stevige standpunten. Hij heeft het over 'klimaathyste- rie' en 'manipulatie' door overheden. En over Frans Timmermans (pagina 30) die zich met zijn 'klimaatdeal' 'echt belachelijk' maakt. Samengevat komt het er volgens de schrijver op neer dat de opwarming van de aarde niet zozeer het gevolg is van menselijke activiteit als wel van variaties in zonneacti- viteit en afkoeling van de aardbol waardoor onder andere vulkaanuitbarstingen ontstaan. CO2 is - zegt hij - behalve een broeikasgas veel meer een 'levensgas' voor bomen en planten. In de handel in emissies ziet hij een kwalijke rol van overheden en grootindustrie. Op pa gina 26 schrijft hij over politici die door 'links georiënteerde media' worden ondersteund. Hij herinnert aan de scholierenstakingen na het optreden van de Zweedse scholiere Greta Thunberg. Pagina 28: 'In feite zijn deze spijbe laars voor het karretje van de politiek gespan nen. Over manipulatie gesproken!' De Dreu ziet in de tot nu toe onstuitbare groei van de wereldbevolking de grootste be dreiging. De 'exponentiële groei' is volgens hem een taboe voor regeringsleiders. Gods diensten spelen ook een rol, want (pagina 42): In de afgelopen weken, toen er niet gevoetbald mocht worden, was het jubileumboek van VV Breskens een kleurige pleister op de wonde voor wie anders maar een beetje verweesd naar de buis zat te staren. Honderd jaar voet balvereniging, tegenwoordig op Sportpark Baersande, eerder aan de Sportlaan, nog eerder aan de Oude Rijksweg. Frans Meijaard en Serge de Ruijsscher hebben het wel en wee - tien keer kampi oen, twaalf keer degradatie - van hun club in het boek 'Kleurrijk Zwart-Wit' op een vlotte en ver makelijke manier samengebracht. Natuurlijk verscheen er 25 jaar ge leden ook een jubileumboek. Dat is de reden dat in het nieuwe exemplaar de nadruk op de laatste kwart eeuw is gelegd. Daardoor kan er ruim baan worden gebo den aan hoofdrolspelers van die laatste periode. Er komen een kleine veertig oud-leden aan het woord, onder wie Johan Provoost, Sjaak Verduin, Jan de Lobel, Henk Ottens, trainer Cor van de Velde en huidig voorzitter Hans Bakker. Tonnie van Voren (1964) was ac tief op het veld van 1973 tot 2018, waarvan zeventien seizoenen in het eerste. Hij pakte meerdere ti tels met het eerste elftal. Ook Henk Ottens (1960) en Frank Ver- schorre (1958) komen ruim in beeld. Bij de officiële opening van sportpark Baersande in 1978 kwam AZ'67 op bezoek met de le gendarische Willem van Hane- gem in hun gelederen. De foto waarop Verschorre en Van Hane- gem elkaars shirtje vasthouden is er eentje om in te lijsten. Van Esad Osmanovski (1981 2004) wordt het levensverhaal maandag 10 augustus 2020 WA Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Opwarming en hysterie Mario Molegraaf fimt m Frans Meijaard en Serge de Ruijsscher: Kleurrijk Zwart-Wit, honderd jaar VV Breskens - Uit gave VV Breskens, hardcover, 260 pagina's, 20,- euro. Jan van Damme M Peter H. de Dreu: 'Zelf heb ben mijn echtgenote en ik be wust de keuze ge maakt om geen kinde ren op deze wereld te zetten'. FOTO MARCELLE DAVIDSE Peter H. de Dreu: Een andere kijk op kli maatverandering - Uitgeverij Boekscout, 86 pagina's, 16,99 euro. Presentatie dins dag 1 september om 15.00 uur in Caisson 5 van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Kleurrijk Zwart-Wit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32