Raar aeluid HUGO BORST Nederlander laat de dominante rivalen van dit 16 Wie anders dan Max Verstappen bewees dat Mer cedes tóch te kloppen is. Op zachtere banden dan nor maal liet hij het dominante team op Silverstone vol vertwijfeling achter. Een zege voor hem én de Formule 1. Column Begin juni keken en luisterden we massaal naar Mark Rutte. Zes miljoen mensen kre gen ook het nieuwe normaal in een voetbal stadion te horen. Rutte: 'Als je club scoort laat je maar een toeter horen of roep je zachtjes hoera.' Van alle ernstige coronaboodschappen was deze het grappigst. Of was het een suggestie? De machtigste liberaal van Nederland geeft ons best veel verant woordelijkheid. Hij is de redelijkheid zelve. Dik twee maanden later is de premier weer op tv. Nog maar de helft van de Nederlanders is getuige van zijn zorgen. Over Feyenoord-fans heeft hij het: de 1800 die bij de training over de schreef gingen. 'Zij zongen hartstochtelijk en dat is tegen de regels.' Niet dat Rutte ooit goed heeft gevoetbald maar hij legt de bal sluw bij de Ahmed Aboutaleb neer. Rutte: 'Ik kan me voorstellen dat de burgemeester van Rotterdam op een gegeven moment besluit het aantal fans drastisch te beperken of hun aanwezig heid helemaal te verbieden.' Oei. Aboutaleb heeft zich in zijn stad net laten gelden: overal in het centrum waar het druk is moe ten mondkapjes op. Wat zal de burgemeester doen met de voorzet van Rutte? Aboutaleb valt premier noch Feyenoord af. Hij vindt een deel van die 1800 supporters geen tuig omdat ze met hun gezang 'veel vochtdruppels verspreiden en dat leidt tot besmet ting.' Hij vindt ze ook niet dom. Aboutaleb opereert als een ware burgervader: 'Het is onverstandig.' En: 'Ik ben niet van plan onmid dellijk tot verbieden over te gaan.' Bij het duel met Sparta zouden 7000 fans welkom zijn. Contact met Feyenoord leert dat er vrijdagmorgen (pas) 3000 kaarten zijn ver kocht, waarop de burge meester afspreekt om het hierbij te laten. Die 3000 mensen zitten er, keurig met een mondkapje voor. Voor een Raket, een patatje mayo of een teug adem (in de 36 graden) mag dat onding even af. Een stuk of 20 man zingen 20 seconden een Feyenoord-lied. Voor de rest zwijgen ze, de 3000 zwetende helden. Ze klappen wel. Dat klinkt lekker in de Kuip. Iemand nam de toeter van zijn opa mee: geluid van 1971 weerklinkt. Na de wedstrijd is er een raar geluid dat ik niet goed kan plaatsen. Het komt uit de mond van Ne derlands geliefdste senior, Dick Advocaat. De trai ner van Feyenoord refereert bij FOX Sports aan de open training. Advocaat: 'Dan hebben ze [de sup porters] twee, misschien drie minuten wat geroe pen en dat wordt er dan uit gehaald. Terwijl ieder een uit elkaar zat. Dus ik vind het een beetje over trokken allemaal.' En, over Feyenoord - Sparta: 'Ik was wel blij dat er in elk geval iemand zat, een paar duizend. Die maken nog wel lawaai, daar was ik wel blij mee. Maar in zo'n stadion van 50.000. Als er op het strand 20.000, 30.000 mensen kunnen liggen en er op de Dam 15.000 zijn: dan kunnen er in zo'n sta dion toch wel 10.000 mensen zitten op twee meter? Daar hoef je toch geen geleerde voor te zijn, om dat uit te rekenen.' Zelfs als de trainer van Fey enoord gelijk heeft, moet hij weten dat hij de positie van Rutte en Aboutaleb zo onder mijnt. Waarom doet een ge pokt en gemazeld mens dat in een tijd dat bestuur ders moeite hebben om orde te houden? Is Ad vocaat het EK voetbal in Portugal vergeten? Toen nam een andere premier, Jan-Peter Bal kenende, het op voor de verketterde bondscoach Dick Advocaat. Loyaliteit gaat verder dan de voetbal wereld. Wat zal Aboutaleb doen met de voorzet van Rutte? Primeur Viscaal Schoop helpt de Tigers Alsof hij onverslijtbaar rubber on der zijn auto had, zo voortvarend stampte Max Verstappen naar zijn negende zege in de Formule 1. Vol strekt onverwacht, zelfs voor de coureur van Red Bull Racing. Een tactisch hoogstandje was het, bij zonder welkom na akelig eentonige Mercedes-weken. Mede mogelijk gemaakt door afwijkende banden, waarop Verstappen weer eens liet zien dat hij een meester is in het beheersen van afwijkende situa ties. Steeds zag hij Lewis Hamilton en Valtteri Bottas dit seizoen voor zijn neus verdwijnen aan de horizon. Maar voorafgaand aan het tweede weekend op rij in Northamptons hire rook hij een kans. Om te wa ken voor de sleur in dit curieuze corona-seizoen zonder publiek, be sloten de hoge heren van banden leverancier Pirelli een extra ele ment toe te voegen aan de tweede race op Silverstone: zachtere ban den. Waar vorige week nog traditi oneel werd gekozen voor de drie hardst mogelijke compounds (C1, C2 en C3) koos Pirelli voor de 70th Anniversary Grand Prix bewust voor C2, C3 en het 'onbekende' C4. Alles een tikkeltje zachter en kwetsbaar der dus. En dat een week na een race waarin Mercedes zelfs op de meest robuuste banden al grote problemen had. Voor Verstappen en Red Bull re den genoeg om in de kwalificatie een gokje te wagen. Als enige van de topcoureurs slaagde hij erin startrecht op de hardste band af te dwingen en daar bleef hij ook de halve race op jakkeren. Van P4 langs Nico Hülkenberg, zo in het spoor van de Mercedessen. Of hij het daar wat rustiger aan wilde doen, klonk het verzoek vanaf de pitmuur. ,,Vriend, mijn banden voelen prima'', counterde Verstap pen. ,,Dan ga ik er niet achter blij ven rijden als een omaatje Het was het gevoel van de top- coureur die schoon genoeg heeft van zijn bijrol, versus een engineer FORMULE 1 Uitslag achter een monitor vol rode cijfer tjes. ,,Ik had voordeel met de ban den. Er achteraan blijven rijden, dat heb ik vaak genoeg gedaan'', legde Verstappen uit. Toen beide Merce- dessen, gestart op de mediumband, snel naar binnen moesten, reed hij aan de leiding nog ronden lang door. ,,Dat was de sleutel naar suc ces.'' Bij stop 2 kon hij zo met leider Bottas mee, om hem vervolgens voor te blijven. Daarna verscheen Hamilton nog even voor zijn neus, maar natuurlijk durfde de wereld kampioen de volgens Pirelli 'onmo gelijk éénstopper' niet aan. ,,Dat was einde race geweest'', wist Ha milton, die na zijn tweede stop Bottas nog inhaalde. Maar Verstap pen bleef net buiten bereik voor de WK-leider. Na afloop snapten ze er bij Mer cedes niets van. De banden van Verstappen waren nog gaaf, die van Hamilton en Bottas vol 'blisters' of tewel blaren. ,,Max had dat duide lijk beter onder controle, dus dat wordt wel even analyseren. Want ik houd van een uitdaging, maar deze kwam wel erg onverwacht'', aldus Hamilton, die klaagde over de bandendruk die Pirelli maar op maandag 10 augustus 2020 GO AUTOSPORT Bent Viscaal (foto) heeft op Silver- stone voor het eerst een race in de Formule 3 gewonnen. De 20-jarige Nederlander was gisteren in de span nende slot- ronde de ge boren Duitser Lirim Zendeli net te snel af. Bij de eerste race op Sil- verstone, zaterdag, was Viscaal nog als achtste geëindigd. HONKBAL Jonathan Schoop, geboren op Curagao, had een flink aan deel in de 11-5 zege van Detroit Tigers op Pittsburgh Pirates. De 28-jarige Schoop was goed voor drie runs, drie honkslagen en een bin- nengeslagen punt. De Tigers be gonnen met vier home runs in de eerste inning. O a 0) Max verbluft Arjan Schouten Rotterdam/Silverstone 70TH ANNIVERSARY GP 1. Verstappen (Ned/RB) 1.19.41,993 25 pt 2. Hamilton (GB/Mer) +11,326 19 pt 3. Bottas (Fin/Mer) +19,231 15 pt 4. Leclerc (Mon/Fer) +29,289 12 pt 5. Albon (Tha/RB) +39,146 10 pt 6. Stroll (Can/Rac) +42,538 8 pt 7. Hülkenberg (Dui/Rac) +55,951 6 pt 8. Ocon (Fra/Ren) +1.04,773 4 pt 9. Norris (GB/McL) +1.05,544 2 pt 10. Kvyat (Rus/Alp) +1.09,669 1 pt 11. Gasly (Fra/Alp) +1.10,642, 12. Vettel (Dui/Fer) +1.13,370, 13. Sainz (Spa/McL) +1.14,070, 14. Ricciardo (Aus/Ren) +1 ronde, 15. Raikkönen (Fin/Alf) +1 ronde, 16. Grosjean (Fra/Haa) +1 ronde, 17. Giovinazzi (Ita/Alf) +1 ronde, 18. Russell (GB/Wil) +1 ronde, 19. Latifi (Can/Wil) +1 ronde. Uitgevallen: Magnussen (Den/Haa). Snelste ronde: Hamilton. WK-stand Constructeurs 1. Hamilton 107 1. Mercedes 180 2. Verstappen 77 2. Red Bull 113 3. Bottas 73 3. Ferrari 55 4. Leclerc 45 4. McLaren 53 5. Norris 38 5. Racing P. 41 6. Albon 36 6. Renault 36 7. Stroll 8. Pérez 28 7. Alpha Tauri 14 22 8. Alfa Romeo 2 9. Ricciardo 20 9. Haas 10. Ocon 1 16 10. Williams Zijn banden zien er niet best meer uit, maar dat mag nu: Max Verstappen stapt uit als de win naar op Silverstone. foto ap Red Bui;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16