Speel het Tour de France Wielerspel en win een Krush racefiets! 12 NIEUWS Veelgeprezen museum dreigt ten onder te gaan: 'zekere' subsidie komt niet maandag 10 augustus 2020 Amsterdam Vorige week kwam de onheilstijding van het Amsterdams Fonds voor de Kunst (AFK): een vierjarige subsidie van 600.000 euro wordt toch niet toegekend, omdat het AFK met een tekort van 6,6 miljoen euro kampt. Tel daarbij op de kaartverkoop die door de coronacrisis met 60 procent is teruggelopen en het is duidelijk dat het doek dreigt te vallen voor een van de oudste musea van Amsterdam. ,,Ik ben verbijsterd", zegt directeur Birgit Büchner. ,,Bij zo'n schok komen heel veel emoties, maar ongeloof over heerst. Hoe kan dit nou?'' Vijfjaar geleden voltooide het mu seum nog een omvangrijke verbou wing, met een restauratie en een uit breiding. Büchner: ,,De visie werd, ook door de gemeente, breed gedra gen dat het museum als cultureel en religieus erfgoed van groot belang is voor de stad. Wij zijn uniek in de we reld.'' Complete kerk Verstopt op de Wallen, aan de Oude- zijds Voorburgwal, staat het 17de- eeuwse grachtenpand met een com plete kerk verborgen op zolder. Het werd gebouwd in de tijd dat katho lieke vieringen verboden waren in het protestantse Amsterdam. Büchner: ,,Het vertelt een belangrijk historisch verhaal van de stad, maar ook van het Amsterdam van vandaag. Het laat zien hoe het kan gaan als een groep wordt uitgesloten. Je ervaart de geschiedenis, het zet je aan het den ken.'' Het AFK gaf dan ook een positieve beoordeling voor de aangevraagde vierjarige subsidie. Büchner: ,,Nu zegt het fonds: er is niet genoeg geld, jullie vallen onder de zaaglijn. Er worden keuzes gemaakt hoe het geld wordt verdeeld en dat is een heidense Het museum laat zien hoe het kan gaan als een groep wordt uitgesloten - Birgit Büchner, directeur klus. Maar voor ons komt het op het meest ongunstige moment.'' Het museum moest door de coro namaatregelen dicht tijdens de nor maal gesproken drukste tijd van het jaar, de voorjaarsvakantie. Ook in juni en juli zijn er minder buiten landse toeristen en Nederlandse dag jesmensen, en de verwachting is dat het voorlopig zo blijft. Honorabel ,,Dat zouden we kunnen redden'', zegt Büchner. ,,We zijn een gezonde onderneming. Maar het is onmogelijk twee rampen op te vangen, waar je niet zoveel aan kunt doen.'' Het AFK op zijn beurt kampt met een tekort van 6,6 miljoen euro en kan daarom maar twee derde van de subsidieaanvragen van 206 culturele instellingen honoreren. AFK-direc- teur Annabelle Birnie betreurt dat Ons' Lieve Heer op Solder bij de af- Het museum Ons' Lieve Heer op Solder is uniek als 'verstopte' kerk in een grachtenpand op de Wallen in Amsterdam. vallers zit. ,,De aanvraag was wel ho norabel, maar wij kijken welke aan vragen het best bij onze criteria pas sen en dan maken we een volgorde. Het geld was op toen we bij hun plek op de lijst aankwamen. Dat is jammer en zwaar voor het museum. Er was gewoon geen geld meer om te verde len, hoe vervelend ook.'' Stadshistoricus Peter Paul de Baar noemt een eventuele sluiting van het museum 'een grove schande'. De Baar: ,,Het is veel meer dan een klein museumpje over het katholicisme. Het museum geeft op diverse manie ren een blik op de Amsterdamse ge schiedenis. Dat iets al heel lang be staat, is nog geen reden het op te hef fen.'' Op 1 januari 2021 vervalt de subsi die van het AFK. Of het museum op die dag nog open zal zijn, kan Büchner niet zeggen. ,,Daar durf ik nog niet aan te denken.'' Ben jij de ultieme Tour de France-specialist? Stel je eigen team samen bestaande uit 12 renners en voorspel daarnaast in elke etappe de top-3. Laat zien watje waard bent en maak kans op een Krush Aero racefiets t.w.v. 1.999 euro. Speel mee op pzc.nl/wielerspel Eerst corona en nu geen subsidie meer. Sluiting dreigt voor museum Ons' Lieve Heer op Solder. Directeur Birgit Büchner is verbijsterd. ,,Hoe kan dit nou?'' Hans van der Beek FOTO MARC DRIESSEN Ons' Lieve Heer op Solder kan het totaal niet geloven TOUR DE FRANCE 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12