Beiroet: rellen en noodhulp na explosie EEN ZOMER IN NEDERLAND EUWS 11 Het is 'n onmogelijk woord voor de bewoners van een azc: vakantie. In eigen land? Daar zijn ze juist vandaan gevlucht. In Nederland? In vijf jaar heeft Mohammed Osman uit Eritrea weinig meer dan opvangcentra gezien, zoals nu die in Heerhugowaard. Ir is niet veel, in de di recte omgeving. De bu ren zijn kantoren op een .bedrijventerrein. Aan de I andere kant loopt het spoor en liggen sportvelden. Dichtbij zoeken Nederlanders op vakantie verkoeling in het Rijk der Duizend Eilanden, een labyrint van kleine akkers, door sloten om ringd. Zeven eeuwen geleden door boeren aangelegd om tijdens een epidemie van varkenspest hun beesten in quarantaine te houden. De dichtstbijzijnde supermarkt, een Aldi, ligt op 1,5 kilometer. Er is een groot winkelcentrum op bijna 3 kilometer. Op het complex zelf zijn de (moes)tuin en een sport veld de meest in het oog sprin gende faciliteiten. Vroeger was dit een gevangenis, de cellen zijn ver bouwd tot appartementen. Binnen, in een kantoortje, zeg ik tegen Mohammed Ali Osman dat de meeste Nederlanders deze zo mer in eigen land doorbrengen en vraag ik wat vakantie voor hem zou betekenen. Een ongemakke lijke, wrede vraag eigenlijk, maar hij geeft antwoord met een twin- Ik heb vrouw en zoon al 5,5 jaar niet gezien. Als ik te veel denk, zou ik gek worden keling in zijn ogen. ,,Dan pak ik di rect een vliegtuig en vlieg naar Soedan om mijn vrouw en zoon in mijn armen te sluiten. Ik heb ze al 5,5 jaar niet gezien.'' Lange reis Maar die twinkeling trekt snel weg, hij slaat zijn ogen neer. Weet dat dat onmogelijk is. Osman (52) is de langstzittende bewoner op het Asielzoekerscentrum (azc) van Heerhugowaard. Tussendoor heeft hij ook op de azc's van buurstad Alkmaar en, in de noordoosthoek van Nederland, Ter Apel gewoond. In afwachting van wat maar niet kwam. Zijn verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd en daarmee de kans op hereniging met zijn ge zin. ,,Ik heb nu wel de inburge- ringscursus voltooid'', lacht hij toch weer; het is een nieuwe stap in de lange reis die hij in 2015 begon. Hij vluchtte vanuit zijn geboorte land Eritrea, waar ze hem zonder reden gevangen hadden gezet, met vrouw en kind naar buurland Soe dan. Daarvandaan wilden ze naar Europa. Een route via Libië, maar daar, vertelt hij, was de kans groot dat ze door IS vermoord zouden worden. Dus besloot hij het eerst alleen te proberen. ,,Dan zou alleen ik maar dood zijn.'' Hij redde het, stak in een bootje de Middellandse Zee over en kwam via Italië en Zwitserland in Nederland terecht. ,,De mensen hier zijn echt enorm veel aardiger dan in die an dere landen'', zegt Osman. Pro bleem in Nederland is de bureau cratie; de aanvragen van asielzoe kers hebben een enorme vertra ging opgelopen en de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) heeft een apart team opgesteld om, nog zonder veel succes, de wachtrij te verkorten. ,,En dat doen ze alleen met de meest re cente aanvragen; de oudere zaken blijven daardoor nóg langer lig gen'', vertelt Irma Crielaard van Vluchtelingenwerk Nederland. En ze knikt naar Mohammed Ali Os man, als hét voorbeeld. ,,Al duurt zijn zaak wel extreem lang.'' De zomer in een azc is als de herfst, de winter en het voorjaar, alleen het weer verschilt. Geen va kantie, want dat de meeste asiel zoekers het hele jaar vrijwel niets te doen hebben kun en mag je geen vakantie noemen. Elk jaar or ganiseert Vluchtelingenwerk een kampeerweek voor kinderen uit de azc's, maar die moest vanwege corona worden geschrapt. Aan de dagen komt geen einde, aan de nachten van vier tot zes uur slaap ook niet, zegt Osman. Hij probeert bezig te blijven. Vrijwilli gerswerk in de kerk, medebewo ners van het azc helpen, tijdelijk werken als kok of bij een fruitteler. ,,Als ik te veel denk, zou ik gek worden.'' Pech Gek van de pech ook die de corona- pandemie voor hem betekende. Met de naderende omzetting van zijn tijdelijke verblijfsvergunning in een definitieve kwam, na bijna vijf jaar, ook het fiat voor de hereni ging met zijn gezin. Met zijn vrouw en zoon van 10 jaar die in Soedan niemand hebben die hen kan hel pen. Het enige wat nog ontbrak waren de papieren die de twee op de Nederlandse ambassade in Khartoem moesten ophalen. En toen spreidde het coronavi rus zijn vleugels over de hele we reld uit en sloot Nederland zijn di plomatieke vestigingen; die bleven slechts bereikbaar voor landgeno ten die gerepatrieerd wilden wor den. Niet voor een vrouw en kind uit Eritrea die al jaren hopen een vliegtuig naar Amsterdam te kun nen nemen. De bevolking eist het aftreden van de regering na de verwoestende ex plosie van afgelopen dinsdag. Toen ontplofte een grote hoeveelheid in een havenloods opgeslagen ammo niumnitraat. Ondanks klachten van douanebeambten over de on- veilige situatie, besloot niemand het explosieve spul weg te halen. Vermoedelijk ontplofte het toen enkele zakken vuurwerk, die óók in de loods lagen, vlam vatten. De explosie verwoeste een groot deel van de haven en veroorzaakte een enorme schade in de stad zelf. Zeker 150 mensen verloren het le ven, waaronder Hedwig Walt- mans-Molier, de vrouw van de Ne derlandse ambassadeur in Libanon. De twee stonden samen in hun wo ning, Hedwig Waltmans overleefde de klap niet, haar man wel. Noodhulp Gisteren maakte de EU bekend 30 miljoen euro extra voor nood hulp aan Libanon toe te kennen. Het geld zal via de Verenigde Naties en andere organisaties onder streng toezicht naar Libanon worden ge stuurd en zal worden gebruikt om de zwaarst getroffen mensen te hel pen, stelt de EU. Financiële hulp aan de Libanese autoriteiten ligt ge voelig, omdat veel Libanezen die als corrupt en ineffectief zien. De Franse president Macron zei eerder al dat hulpgeld niet in verkeerde handen mag komen. Libanon wordt al jaren gekenmerkt door wanbestuur, het land bevond zich al in een zware economische crisis. Daar kwamen de coronapandemie en vorige week de explosie, nog eens overheen. De Rotterdamse haven gaat een rol spelen in het herstel van Beiroet. Samen met de Wereldbank gaat Rotterdam kijken hoe de verwoeste haven kan worden hersteld. Dat zei minister Sigrid Kaag gisteren na een virtuele donorconferentie, waarvoor Macron het initiatief had genomen. Opgestapt Gisteren werd ook bekend dat de Libanese minister van Informatie is opgestapt naar aanleiding van de ramp. Manal Abdel Samad is de eer ste topfunctionaris die het veld ruimt ,,Na de enorme catastrofe in Beiroet, kondig ik mijn vertrek uit de regering aan", citeren lokale me dia uit een verklaring van de be windsvrouw. Die bood het Liba nese volk haar excuses aan. maandag 10 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 8: Heerhugowaard. 'Op vakantie? Snel naar vrouw en kind' - Mohammed Ali Osman Woedende Libanezen hebben in Beiroet twee dagen lang gede monstreerd tegen het falende overheidsbeleid. Er raakten meer dan honderd mensen ge wond. Demonstranten gooiden stenen naar de politie en dron gen het ministerie van Buiten landse Zaken binnen. Cyril Rosman Rotterdam Beiroet Betogers eisen dat de rege ring in Libanon aftreedt. foto ap Mohammed Ali Osman (links) uit Eritrea, met twee landgenoten in het azc van Heerhugowaard,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11