Corona i^aatreQe II Bijna twee ton voor Poolse kinderredder 9 Giro555 open voor hulp aan slachtoffers Beiroet zaterdag 8 augustus 2020 aanhang verklaren de oorlog aan het RIVM, dat volgens hen niet of onvol doende gelooft in de door De Hond zo vurig gepropageerde aerosolen- theorie en in het belang van goed ventileren. Sommige ondernemers zien hun bedrijf instorten door de corona maatregelen van de overheid, en an dere ondernemers willen juist dat ie dereen zich aan de maatregelen houdt, zodat het land niet in een tweede lockdown belandt. Een deel van de bevolking maakt zich net als het RIVM en het kabinet ernstige zorgen over de stijging van het aantal coronabesmettingen de laatste we ken. Een ander deel doet dat af als pa- niekzaaierij en wijst op de relatief nog rustige situatie in de ziekenhui zen, met slechts enkele tientallen co ronapatiënten op de ic's, tegenover 1400 dit voorjaar. En dan is er dus nog dat ongrijp- bare fenomeen van ons eigen gedrag. Dit voorjaar lukte het allemaal wel, die regels volhouden. Het was nieuw, spannend, en bracht ook saamhorig heid. Nu blijkt het voor de meesten steeds moeilijker. Verjaardagen wor den niet meer afgelast, en de verlei ding om bij een zomeravondborrel op het terras gewoon even normaal te doen - lees: dichtbij je vrienden of collega's te zitten - is bijna onweer staanbaar. We moeten het hebben van Nederlanders die hun verstand gebruiken - Mark Rutte, premier De optelsom van al die miljoenen in dividuele gedragingen is dagelijks te rug te vinden in het coronadashboard van het RIVM. Het is een raar staaltje psychologie. De kans dat je zelf be smet bent of een besmetting veroor zaakt, is met de huidige vijf- a zeshonderd officiële besmet tingen per dag helemaal niet groot. En de relatie tussen ons eigen ge drag en een zieken huisopname of een persoon die op de ic terechtkomt, blijkt voor velen van ons moeilijk te leggen. Het is zomer, mogen we alsjeblieft even aan andere dingen denken? Op premier Mark Rutte en minis ter van Volksgezondheid Hugo de Jonge rust de taak om het moeizaam door het coronadoolhof dwalende volk weer in de juiste richting te be wegen. Dat deden ze ook door dat volk de sleutels van de uitgang zelf in handen te geven. ,,Ik ben geen dicta tor, we zullen het moeten hebben van volwassen Nederlanders die hun verstand gebruiken'', zei Rutte. Gesterkt Het duo zal zich gesterkt weten door het feit dat hun woorden van don derdagavond in elk geval enig effect hadden. Zo'n 3,5 miljoen Nederlan ders namen ondanks het warme weer de moeite de televisie aan te zetten. De GGD's werden na de pers conferentie bedolven onder de tele foontjes voor een coronatest. Uit onderzoek blijkt ook dat een ruime meerderheid van de bevolking de corona maatregelen van het kabi net echt wel steunt en de noodzaak ervan inziet. Het is alleen zo verdraaide lastig om het allemaal vol te houden. We zijn dit niet gewend, hebben be hoefte aan ontspanning, aan een le ven zonder corona. Maar dat leven bestaat nu niet, hoe graag we het ook zouden willen. Hoeveel ruggengraat hebben we met zijn allen nog over? Lukt het tij dens de crisis om elkaars handen (fi guurlijk!) te blijven vasthouden? En zijn we als het coronastof is neerge daald, nog zo'n waanzinnig gaaf land, om met Rutte te spreken? Het zal een uitdaging van jewelste worden. DEN HAAG De crowdfundings- actie voor de nabestaanden van Marcin Kolczynski heeft al veel meer opgeleverd dan het streefbe drag. De 37-jarige Pool verdronk afgelopen zondag bij het Noord Hollandse Julianadorp, nadat hij drie kinderen uit zee had gered. De teller van de actie stond gis termiddag al op 189.542 euro. Het streefbedrag van de crowdfun- dingactie was 35.000 euro. Veel donateurs lieten een boodschap achter. Ze prijzen zonder uitzon dering Kolczynski's reddingsactie en spreken van een heldendaad. De inzamelingsactie is georga niseerd door Martina Janasz uit Den Haag. Zij was zo aangedaan door het nieuws, dat ze op zoek ging naar gegevens over het gezin van Kolczynski. Ze ontdekte dat het gezin het niet breed heeft. Zij zegt de familie te willen helpen met de kosten van de begrafenis en het repatriëren van het li chaam. Janasz onderhoudt contact met de familie in Polen. Kolczynski had zondag toen hij op het strand was, zijn vrouw Mo- nika nog aan de lijn. ,,Het laatste wat hij tegen zijn vrouw zei, was 'er is iets aan de hand met kinde ren in het water, ik moet ophan gen'", verklaarde Martina Janasz tegen deze krant. DEN HAAG De samenwerkende hulporganisaties zijn een natio nale actie begonnen en hebben Giro555 opengesteld voor de slachtoffers van de verwoes tende explosie in de Libanese hoofdstad Beiroet van afgelopen dinsdag. Zij roepen iedereen op in actie te komen. Door de enorme ontploffing van een opslagplaats waar ton nen explosief ammoniumnitraat lagen opgeslagen, zijn ongeveer 150 doden gevallen en 5000 mensen gewond geraakt. De schade in en rond de haven is ko lossaal en beloopt in de miljar den euro's. Honderdduizenden mensen zijn dakloos geworden. Volgens de organisaties is de hulpvraag enorm. Het gezond heidssysteem In Libanon was al overbelast als gevolg van de coro- napandemie en kan de hulpver lening nauwelijks aan. ,,De combinatie van de enor me explosie, de ongekende eco nomische crisis, het coronavirus en de omvangrijke opvang van vluchtelingen rond de stad maakt de huidige situatie on draaglijk", zegt Garance Reus, actievoorzitter van Giro555. ,,Nog steeds worden mensen on der het puin vandaan gehaald en er is een grote behoefte aan drinkwater, medicijnen en on derdak. Als samenwerkende hulporganisaties slaan we de handen ineen om geld op te ha- len om de hulp op te schalen." De hulporganisaties zijn zelf of middels lokale partners in het gebied aanwezig. Zij bieden di recte noodhulp, zoals ambulan cevervoer en medische zorg. De hulpverleners richten zich ook op het zoeken naar slachtoffers. Sinds gisteravond worden fondsenwervende spots uitge zonden op radio, televisie en so ciale media. De deelnemende or ganisaties zijn Stichting Vluch teling, Cordaid, CARE Neder land, ICCO Kerk in Actie, Ox- fam Novib, Save the Children, Unicef, het Nederlandse Rode Kruis, Plan Internationaal Ne derland, Terre des Hommes en World Vision.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9