'Ik wil de ijssalon in defamilie houden - GEOPEND IN 1936 16 v LA VENEZIA - NIEUWEBUREN 137, LEEUWARDEN Het lelijkste gebouw van Leeuwarden. Zo kwam het voormalige pakhuis dat bovenop ijssalon La Venezia werd gebouwd, in 1988 bekend te staan. Toch wachten de inwoners dagelijks in de rij voor het vers bereide ijs van Sarina Schaafsma (49). ,,Ze komen ook uit Amsterdam en het hele land'', stelt ze trots. Haar geheim? ,,Het familierecept waar mijn opa de salon in 1934 mee opende natuurlijk!'' Dat grootvader Antonio Talamini dezelfde achternaam draagt als haar collega-ijsmakers uit Deventer, is vol gens Sarina geen toeval. „Mijn opa en Elio Talamini komen uit hetzelfde dorpje, waar de helft van alle inwoners Talamini heette. Veel jongemannen uit die regio trokken de wereld in om hun families te onderhouden.'' Via omzwervingen in België en Rotterdam belandde Sarina's opa in Leeuwarden, waar hij zijn gelato verkocht vanuit zelfgebouwde ijskarre- tjes. ,,Op een van de meisjes die bij hem een ijsje kocht, werd mijn opa smoorver liefd. Zij kregen acht kinderen en open den deze mooie salon. Mijn moeder nam het stokje in 1980 van hen over en ik op mijn beurt weer van haar en mijn oom.'' Geen makkelijke keuze, zegt Sarina. ,,Ik had het erg naar mijn zin als basis schoollerares. Maar de ijssalon in de familie houden voelde als een grotere verantwoordelijkheid.'' Sarina's beide zoons (18 en 20 jaar) scheppen inmid dels ook de gelati van hun Italiaanse voorouders. ,,La Venezia blijft alleen bestaan als mijn zoons het straks overnemen. De recepten staan in opa's testament, die mogen niet buiten de familie belanden. Als mijn zoons een andere keuze maken, wat ik overigens prima zou begrijpen, is het klaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 96