vaart. ,,Iran is een extreem land, maar Neder land is óók extreem - maar dan totaal de an dere kant op. De hele economie wordt hier, nu met die corona, gecompenseerd uit de grote spaarpot van de overheid. Dat is onge looflijk bijzonder; dat gaat om gigaveel geld. Nederland is nog nooit zo rijk geweest, maar mensen voelen dat niet zo. Dan is er nog het racismedebat, het klimaat. Wat dat betreft is het een bijzondere tijd om hier te zijn.'' Erdbrink vertrok destijds uit Nederland omdat hij het gevoel had dat het land 'af was, hij zocht een plek die hem meer tegen gas zou bieden. Als hij zijn 24-jarige zelf zou kunnen teleporteren naar deze huidige tijd, zou hij dan óók zijn vertrokken? „Jaze ker", zegt hij grijnzend. ,,Ja, dit is nog steeds te af voor mij. Ik word daar een beetje krie belig van, ik word meer aangetrokken door moeilijke plekken waar avontuur te beleven valt. Daarbij denk ik dat het voor iedereen goed is een tijdje in het buitenland te wo nen, het heeft mij enorm veranderd in ieder geval. Door te leven in Iran ben ik geduldi ger geworden, socialer, ik kan mezelf mak kelijker wegcijferen, mijn ego is gehalveerd. Al zijn die veranderingen ook gewoon praktisch geweest: als ik in Iran was blijven vasthouden aan mijn Nederlandse normen en waarden, was ik na een maand gillend gek geworden.'' Even later komt het gesprek weer op de verloren persaccreditatie en zijn ongewenst werkloze jaar. Erdbrink vertelt dat hij het incident misschien ook kan relativeren omdat er in diezelfde periode in zijn privé- situatie ernstiger dingen aan de hand waren. De vader van Newsha overleed en kort daarna kreeg een vriendin en huishoude lijke hulp, die acht jaar lang elke dag bij Erdbrink en zijn vrouw in huis kwam, een auto-ongeluk dat ze niet overleefde. Hoe heeft u die periode beleefd? ,,Het was klap na klap. Mijn schoonvader zag ik zeventien jaar lang iedere dag. Hij had zelfs een kamer in mijn kantoor, waar hij zijn eigen dingen regelde. Het was de man die zijn gezin en daarmee zijn land voor mij had geopend en die valt dan pats- boem op zijn 64ste dood neer, hartaanval. Als je zoiets meemaakt, is het heel makke lijk dingen in perspectief te zetten. Het is een enorme levensles geweest om in te zien dat - ja jezus, nu klink ik wel heel oud - alles vergankelijk is. Dat mensen niet altijd 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92