zomer Lekkers uit Zuid-Holland Jonge lepelaar moet nu zelf op vissenjacht Alsjeblieft, een MAAR NATUURLIJK! HANNE TERSMETTE epelaars, het zijn net rocksterren. Met hun dikke, afhangende kuif stap pen ze fier door het ondiepe water om hun kostje bij elkaar te 'lepelen'. De vogels broeden in grote groepen op zo'n vijftig locaties in Nederland, voornamelijk in wadden- en deltagebied. Ze kiezen moerasgebie den, dichte rietkragen of moeilijk bereikbare bomen en struiken om nesten te bouwen. Vaak in gezelschap van aalscholvers, reigers en ganzen. Het zijn moderne ouders: pa en ma voeden de kinders samen op. 's Nachts zoekt vader naar eten, overdag moeder. Ze vliegen ver om die hongerige lepeltjes te vullen, soms wel 40 kilometer. Vissen is een vak apart. De lange, lepelvormige snavel wordt als een zeef van links naar rechts door het water bewogen. Aan de on derkant van de snavel zitten gaatjes met zenuwpunten. Dankzij deze bundeling van zenuwen kan de lepelaar op de tast stekelbaarsjes, libel lenlarven en andere onge wervelde beestjes vangen. Die gaan in de krop, de tijde lijke opslagplaats voor het voedsel, voor de jongen. 'Er staat een lange reis naar de deur' De tijd dat de jongen door de ouders gevoerd werden, is Afrika voor nu voorbij. Ze zoeken mee naar eten, want ze moeten snel op eigen benen kunnen staan. De jonkies vinden het maar wat makkelijk als ze gevoerd blijven wor den, dus lopen ze vaak bedelend achter hun ou ders aan. Maar er staat een lange reis naar West- Afrika voor de deur. Je ziet het aan de aantallen lepelaars, aan het eind van de zomer komen er honderden bij elkaar. Ze eten zoveel ze kunnen en eind oktober zijn ze verdwenen. Voor ons is het dan wachten tot maart totdat we ze weer kun nen verwelkomen in hun kolonies. Meegenieten van de rocksterren en hun bedelende jongen kan! Bijvoorbeeld in het Lauwersmeer, het Haringvliet en het waddengebied. Nu we onze smaakpapillen niet en masse in warme oorden kunnen verwennen, gaan we op culinaire reis door Nederland. Deze week zijn we met culinair journalist Laura de Grave in Zuid-Holland. In september verschijnt haar nieuwe kookboek Lekker lokaal. Goudse kaas Zeg je Holland, dan zeg je kaas. Het is een van Nederlands bekendste produc ten en daarvan is Goudse kaas wereld beroemd. Terecht, meent culinair jour nalist Laura de Grave: ,,Die is superlek- ker.'' Al in de 14de eeuw maakten de boeren in de omgeving van Gouda kaas. Eeuwenlang brachten ze de kazen op schuiten naar de markt van Gouda. Daar werden ze via handjeklap verhan deld. Tegenwoordig worden Goudse kazen ook in het buitenland gemaakt. Hoe je kunt zien of je Nederlandse kaas eet? ,,Dan staat er de beschermde titel 'Gouda Holland' op. De Goudse boe renkaas wordt in Nederland op de boerderij gemaakt van rauwe melk." Ook lekker: Boeren Goudse Opleg kaas. ,,Deze wordt op de boerderij gemaakt van de rauwe zomermelk van koeien die grazen in de weilanden van het Groene Hart. Deze kazen worden op traditionele wijze gemaakt in hou ten vaten met linnendoeken. Ze rijpen minimaal twintig tot 24 maanden." Stroopwafels Gouda heeft meer lekkers te bieden: de stroopwafel. ,,Wist je dat er twee soor ten zijn? Het begon met de Kamphuiser siroopwafel. In 1810 kwam Pieter Wil lem Kamphuisen op het geniale idee om twee dunne, krokante wafeltjes aan elkaar te plakken door er karamelsiroop tussen te smeren." In een prachtige winkel in het cen trum van Gouda worden deze Kamp huiser siroopwafels nog altijd gebakken en verkocht. De andere soort wordt twee straten verderop gemaakt. Dit is de traditionele koek die de meeste mensen kennen: een zachtere wafel die doormidden is gesneden, waarna er stroop tussen is gesmeerd. ,,Deze snel lere en goedkopere stroopwafelvariant werd rond 1900 in Gouda bedacht. In de jaren 70 werden deze koeken een hit in Nederland toen ondernemende Gou wenaren de wafels bakten op kermissen en markten." Leidse hutspot ,,In de Tachtigjarige Oorlog leden de inwoners van Leiden honger door de bezetting door de Spanjaarden. Willem van Oranje besloot de dijken door te steken, waarop de Spanjaarden vlucht ten. Het verhaal gaat dat weesjongen Cornelis Joppenszoon op 3 oktober 1574 naar het lege Spaanse kamp sloop en daar een ketel met wortels, uien, pasti- naak en vlees vond. Dit werd het sym bool voor de vrijheidsstrijd. Nog altijd 'Hutspot werd vroeger helemaal niet gestampt. Dat zijn we pas rond het midden van de 19de eeuw gaan doen' wordt de toenmalige bevrijding op 3 oktober in de stad gevierd met onder meer hutspot. Een prachtige traditie." Overigens werd de hutspot vroeger helemaal niet gestampt. ,,Dat zijn we pas gaan doen rond het midden van de 19de eeuw", weet De Grave. Het klap stuk dat erbij wordt gegeten, is een riblap met veel vet. De truc is om deze op een lage temperatuur te garen, circa 120 graden. Dan blijft het vlees lekker mals." Boeren-Leidse kaas De echte Leidenaren smullen wellicht ook van Goudse kaas, maar kiezen eer- Op stap met boswachter Hanne Tersmette zie je meer in de natuur. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 PC Kaas, stroopwafels en de beste sojasaus Leiden Hutspot met klapstuk, Boeren Leidse kaas met sleutels Gouda Goudse kaas, stroopwafels MAARTJE HUIJBEN De traditionele Goudse stroop wafel werd rond 1900 voor het eerst gebakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72