I m !D 19 K 'Uiteindelijk zou ik willen zien wat er gebeurt als het kopieerproces fout gaat' Volgende week: Historicus Karwan Fatah-Black, expert op het gebied van het Atlantische slavernijverleden ,,Met die pincet kunnen we aan één enkel dna-molecuul trekken en draaien. Als je daar een eiwit bij stopt, zie je aan de trekkrachten hoe ze op elkaar reageren. Als be paalde apparatuur in een nieuw vakgebied ontbreekt, ontwikkel je de instrumenten zelf. Maar tegen woordig hoeven we niet meer alles zelf te bouwen. Dat doen we nog voor 70 procent, de rest komt van commerciële partijen.'' ,,Het is wel een trage ontdekkings reis. Soms duurde het jaren voor dat we überhaupt wat interacties van eiwitten zagen op het niveau van enkele dna-moleculen. Daarna zagen we misschien één of twee interacties per dag. Maar voor een completer beeld moet je mis schien honderd interacties bekij ken. De stap om die tegelijkertijd te kunnen meten, hebben we na enkele jaren nu ook gezet.'' ,,We kijken nu vooral naar het ko piëren van dna. Met dat proces zijn veel eiwitten gemoeid, in de orde van twintig. Mijn eerste grote stap is om die goed met elkaar te laten samenwerken, zodat ik het proces kan volgen. Om dat te zien, schie ten we bewegende beelden van dna-eiwitinteracties op enkelmo lecuul niveau. Uiteindelijk zou ik willen zien wat er gebeurt als het kopieerproces fout gaat. Hoe meer problemen daarmee, hoe gemak kelijker een kankercel zich kan manifesteren.'' zijn rna, zijn erfelijk materiaal. Daarbij is vooral de rol van poly- merase van belang. Dat is een ei wit dat als motortje fungeert. Als dat een foutje maakt in het rna, verandert een virus. We zien dat antivirale middelen invloed heb ben op polymerase. Dit soort werk zal zeker bijdragen aan onze ken nis over hoe virussen werken en hoe je die kunt remmen. Zoals nu wordt bekeken hoe het antivirale middel remdesivir de polymerase van sars-cov-2 remt.'' ,,De gemiddelde leeftijd in mijn groep zal zo'n 30 jaar zijn. Ik hoef niet speciaal moeite te doen om talent aan te trekken. Ze weten me wel te vinden. Dat is leuk. Studen ten betrekken we via de studie na- nobiologie, een samenwerking met het Erasmus MC, bij ons on derzoek. Dan komen ze een paar maanden een project bij ons doen. Verder krijg ik veel verzoeken uit het buitenland om bij mij promo tieonderzoek te doen. Wat dat laatste betreft zou ik wel een gro ter aanbod uit Nederland willen zien.'' ,,Ik zou nu niet graag in de VS wil len zitten gezien het politieke kli maat en de druk op de weten schap. Dit Witte Huis heeft heel weinig oog voor de wetenschap. Het fijne van Nederland is dat het wetenschappelijk onderzoek hier echt heel goed is en we zitten alle maal dicht bij elkaar. Dat is goed voor de samenwerking. Er zijn sinds mijn terugkeer wel belletjes geweest vanuit de VS, maar ik was niet geïnteresseerd. Ik beschik hier nu over een prima infrastructuur met goede planning voor de lange termijn.'' ,,De laatste vijfjaar heb ik me hele maal gericht op mijn onderzoek. Daarvoor had ik ook een weten- schappelijk-politieke rol in de Stichting voor Fundamenteel On derzoek der Materie. Maar ja, ik heb maar 24 uur in een dag, dus ik heb besloten om me nu helemaal op mijn laboratorium te concen treren. De Spinozapremie geeft me nu een kans om mijn onder zoek meer over het voetlicht te brengen.'' ,,Daar ben ik aan gewend, de we tenschap is een harde wereld. Te genover iets positiefs staat elke keer wel iets negatiefs. Wij weten schappers zijn ook nooit tevreden, denk ik. Natuurlijk had ik al meer willen bereiken. Maar er gaan ge noeg dingen goed. Dat houdt de moed erin. ,,Vergeet niet dat dit werk heel leuk is om te doen. Je doet experi menten die nooit eerder zijn ge daan. Daar kom ik iedere dag mijn bed voor uit.'' GO ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 leculen kunt meten. Wat je ermee kan doen, is fasci nerend. Dat je aan dna kunt trek ken. Dat is een spannende ont dekkingsreis. Welke stappen wil je graag in je onderzoek zetten? Je onderzoek richt zich ook op rna. In hoeverre kun je een bij drage leveren aan de strijd te gen virussen zoals sars-cov-2 dat ons nu zo'n last bezorgt? ,,We proberen inzicht te krijgen hoe een virus een kopie maakt van Biofysicus Nynke Dek ker: „Mijn onderzoek is een trage ontdekkings reis.'' foto guus SCHOONEWILLE Goed onderzoek kan niet zonder talent. Is daar vlot aan te komen en hoe jong is je team? Je bent een wereldburger, hebt twaalf jaar in de VS gewerkt. Toch ben je teruggekomen naar Nederland. Nooit spijt van ge had? Zijn de werkomstandighe den hier beter? Wetenschappers moeten con tact houden met samenleving. Heb je tijd om uitleg te geven over je onderzoek? Je loopt ongetwijfeld tegen grenzen aan. Hoe ga je om met teleurstellingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67