ontwikkeling van het Oxford-coronavaccin 'Je kunt geen vaccins uitdelen als je ze niet eerst ontwikkelt' 17 300 miljoen doses van het vaccin, dat door farmaceut AstraZeneca op de markt wordt gebracht. Wanneer besefte je dat je een van de wetenschappers zou zijn die zou gaan meewerken aan het tot nu toe snelste vaccintra- ject in de hele westerse wereld? „Redelijk snel. Samen met Oxford hadden we al vaccins tegen an dere coronavirussen ontwikkeld. We hadden dus de ervaring. Ik wist: als het allemaal goed gaat, kunnen we snel zijn. Op 10 ja nuari kregen we de eerste data van het virus. Toen zijn ze in En geland meteen begonnen met het vaccin en wij in ons lab met het voorbereiden van testen en dier proeven. De volgende stap was dat we het virus zelf in handen moesten krijgen. Gelukkig voor ons was er vrij snel een uitbraak in de staat Washington, dus dat lukte. Daardoor konden we heel snel beginnen met het vaccineren van dieren, en ze daarna bloot stellen aan het virus. De data van die proeven waren nodig om het vaccin voor het eerst op mensen te kunnen testen.'' ,,De definitieve data moeten na tuurlijk komen uit de studies on der mensen. Maar: ja, ik denk dat het er goed uitziet.'' ,,Zeker. Mijn belangrijkste werk was om in de diermodellen te la ten zien dat het vaccin werkt, en dat het in elk geval bij apen geen bijwerkingen had. Dat is gelukt. Nu zijn we in het lab heel minuti eus aan het uitzoeken hoe het vaccin precies werkt, welke on derdelen van het immuunsys teem worden gestimuleerd. Ook willen we weten of het vaccin al leen beschermt tegen de zware ziekteverschijnselen van Covid- 19, zoals longontsteking, of dat het ook de overdracht van mens tot mens kan voorkomen.'' ,,Dat denk ik wel. Wat bij corona de meeste zorgen baart, zijn toch die mensen die heel ziek worden, of uiteindelijk zelfs overlijden. De ouderen, of mensen met onder liggend lijden. Als je die mensen kan beschermen tegen de ergste klachten, heb je 80 a 90 procent van de slag gewonnen. Het extra stapje, dat je ook de overdracht van het virus kan stoppen, zou helemaal mooi zijn. We gaan kij ken of dat erin zit.'' ,,Ik denk dat het heel moeilijk is om zo snel een vaccin te ontwik kelen dat ons levenslang be schermt. Waarschijnlijk heb je straks eens in de zoveel tijd een nieuwe vaccinatie nodig, net als bij de seizoensgriep.'' ,,Je kunt geen vaccins uitdelen als je ze niet eerst ontwikkelt, en de VS heeft daarom miljarden geïn vesteerd in onderzoek. Ja, natuur lijk is dat met het oogmerk om ze ook te reserveren voor het Ameri kaanse publiek. Maar hopelijk gaan ze daarna ook naar andere landen. Nederland koopt ook vac cins, samen met andere landen. En ik zie nog niet dat Nederland 300 miljoen doses voor Congo of Suriname koopt. Mensen in Ne derland zijn heel kritisch op de VS - niet noodzakelijkerwijs on terecht - maar een beetje zelfre flectie zou wel goed zijn. Er is weinig farmaceutische industrie, alles is verkocht of wegbezuinigd. Janssen, dat in Leiden aan een vaccin werkt, is nu nota bene een Amerikaans bedrijf. Ik denk dat Nederland en de EU naar zichzelf moeten kijken en meer moeten investeren in infrastructuur. Vroeger had Nederland een sterke vaccinindustrie, nu is alles weg. Dat heeft te maken met keuzes die je als land maakt. Dan moet je ook niet raar opkijken als je niet als eerste toegang hebt tot vaccins. Maar ze zijn er nu dus mee bezig en dat is goed.'' ,,Dat zou je kunnen zeggen. Als je kijkt naar de economische impact van lockdowns, zijn de miljarden die je in vaccinontwikkeling steekt absolute peanuts. Als je economie een maand eerder hele maal open kan door een vaccin, heb je het al duizend keer terug verdiend. Investeren in infra structuur om vaccins te ontwik kelen is niet sexy, maar het is het meest effectieve middel dat we hebben tegen virussen.'' Munster draait kort zijn blik van het scherm en grijpt naar een voorwerp. Een seconde later houdt hij een mondkapje voor de camera. ,,Zowel in Montana als bij het instituut is het verplicht. Ik denk ook dat er heel veel data zijn die laten zien dat het een goed idee is. Als afstand houden moeilijk is, draag je gewoon een mondkapje. Het is zo makkelijk, ik zie geen enkele reden om het niet te intro duceren. Ik ben heel verbaasd over de discussie in Nederland. Ty pisch Nederlands pappen en nat houden. Die tweede golf komt er gewoon aan, mensen gaan dood. Alles wat je kunt doen om dat te voorkomen, moet je toch gewoon doen? Al scheelt het tien doden, dan is het al de moeite waard." Lachend: ,,Ik doe mijn uiterste best. Maar als het een teleurstel ling wordt, hoop ik niet dat heel Nederland me boos op Schiphol staat op te wachten." Fauci, de kleine Amerikaanse co- ronageneraal. ,,Niet heel vaak. Een goed teken. Het laat zien dat hij vertrouwen in me heeft.'' De afgelopen jaren verdeelde Munster zijn tijd tussen zijn lab in Montana en veldwerk in Afrika en het Midden-Oosten (voor Mers, een eerder coronavirus). En toen was daar opeens Covid-19. Zodra Munster de eerste berich ten uit China hoorde, gingen de alarmbellen rinkelen. Nadat hij begreep dat het om een coronavi rus ging, wist hij: dit konden wel eens drukke maanden worden. Dat klopte. Het Oxford-vaccin bevindt zich in de voorhoede van de internationale jacht op een middel dat ons van corona verlost. Het zou in september klaar kun nen zijn. Nederland kocht samen met Duitsland, Frankrijk en Italië GO ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 ITICAL iDlCAL PPLIES, Werken met bloedmonsters van potentiële ebolaslachtoffers, bij de uitbraak in West Afrika. foto kai kupferschmidt We willen natuurlijk allemaal weten of het vaccin dat we als Nederland hebben aangekocht ook echt werkt. Deel jij het opti misme van de onderzoekers in Oxford? Ben je nog steeds bezig met het vaccin? Stel dat het vaccin alleen die zware ziekteverschijnselen blijkt te kunnen voorkomen. Is het dan nog steeds een goede aankoop? Kun je zeggen hoe lang het vac cin ons zal beschermen? We zien dat Amerika steeds meer op zichzelf gericht is. Het land stapte uit de WHO en in vesteerde op eigen houtje heel veel in vaccins, ook met de voorwaarde om zelf de eerste doses te kunnen afnemen. Wat vind jij daarvan? Munster met een zending medisch materi aal in Hamilton. foto naid Zijn de Verenigde Staten slag vaardiger geweest? Dan nog iets anders: mondkap jes. In Nederland worden de viro- logen het niet eens. Wat vind jij? Vanaf nu beschouwen we jou voor het gemak maar even als keurmeester van 'ons' vaccin. Zorg jij dat het straks goed werkt? Munster tijdens veldwerk in Congo. FOTO KAI KUPFERSCHMIDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65