Noord-Hollandse viroloog in Amerikaanse dienst positief over 16 Vincent Munster waakt in de VS over de veiligheid van het door ons gekochte Oxford-vaccin. Het ziet er écht gunstig uit, zegt de Nederlandse viroloog in een exclusief interview. Dat we in Nederland zo kritisch zijn op Amerika, vindt Munster niet altijd terecht. 'Die tweede golf komt er gewoon aan, mensen gaan dood' Munster in Jordanië bij het bemonsteren van kamelen vanwege Bemonsteren van vleermuizen op zoek naar virussen. het MERS-CoV virusx. FOTO KAIKUPFERSCHMIDT FOTO KAIKUPFERSCHMIDT CHRIS VAN MERSBERGEN Ver weg, in een afgelegen labora torium in de schaduw van de Rocky Mountains, is een man al maanden koortsachtig aan het werk om te controleren of het Ox ford-vaccin dat ons straks moet gaan beschermen tegen het coro navirus écht werkt en veilig is. Het toeval wil dat die man een Nederlander is: Vincent Munster, de baas van de onderzoeksgroep Virus Ecology van het National Institute of Allergies and Infecti ous Diseases (NIAID). Dat is dan weer onderdeel van het National Institute of Health (NIH), het grootste biomedische instituut ter wereld. Anthony Fauci, de be langrijkste corona-adviseur van Trump, is zijn directe baas. De in het Noord-Hollandse Spierdijk opgegroeide Munster werkt met zijn team mee aan het richting de eindstreep brengen van het vaccin dat door onderzoe kers van het Jenner Institute in Oxford is ontwikkeld. Hij voerde onder meer de proeven op apen uit, die aantoonden dat het vaccin in elk geval een mate van bescher ming biedt tegen corona. Munster heeft sinds eind januari geen vrije dag meer gehad, ook niet in het weekend. Hij gaat al maanden niet in op interviewverzoeken. Geen tijd. Maar de aanhouder wint. Op 27 april verscheen zijn naam promi nent in een New York Times-ver- haal en na via verschillende kana len zo'n tien pogingen tot contact te hebben ondernomen, is daar op 20 juli vanuit het niets eindelijk een mailtje vanuit de VS. Munster wil wel een afspraak maken. ,,Na zes maanden vind ik het wel een mooi moment om een keer mijn verhaal te doen'', ver klaart hij een ruime week later, via een videoverbinding. ,,In het begin van de coronacrisis heb ik een aantal artikelen gepubliceerd over de manier waarop het virus zich verspreidt. Toen kreeg ik vijf tig verzoeken om in de media ver schijnen. Na de berichten over het Oxford-vaccin was dat weer zo. Ik heb een paar dingen hier in de VS gedaan, TheNew York Times, Was hington Post. Maar daar heb ik het bij gelaten. Het is te veel afleiding. Alles wat je zegt, wordt op een goudschaal gewogen, en roept weer reactie op. Ik vind het niet erg nuttig om daar veel tijd in te investeren. De wetenschap moet zich focussen op wetenschap. Veel collega's zijn druk op Twitter en andere sociale media, ik houd me daar niet mee bezig. Wetenschap pelijke discussie moet gevoerd worden aan de hand van data, niet in tekstberichten van 140 tekens. Maar ik weet dat anderen daar an ders over denken." Succesvol In 2009 trok Munster met zijn vrouw Emmie de Wit - ook Ne derlands, ook viroloog - naar de VS. De bedoeling was om een aantal jaren onderzoek te doen in de zwaarbeveiligde BSL4-labs, waar met gevaarlijke virussen als ebola en nipah mag worden ge werkt. ,,We hadden niet meteen het idee om hier voor altijd te blij ven. Tot ik in 2013 de kans kreeg om een eigen onderzoeksgroep op te richten. Ik ben vrij om te doen wat ik wil. Ik krijg van de over heid een bedrag dat ik naar eigen inzicht kan besteden. Het enige dat ze van me verwachten, is dat ik succesvol ben.'' Munster woont op vijf minuten van het lab in het dorp Hamilton. ,,Je rijdt zo de Rocky Mountains in.'' De dichtstbijzijnde 'grote stad' is Missoula met 65.000 in woners, op 70 kilometer rijden. Montana is qua oppervlakte gro ter dan Duitsland, maar telt am per 1 miljoen inwoners. De geïsoleerde ligging neemt Munster graag voor lief, want er is wereldwijd geen instituut waar hij zou kunnen doen wat hij bij het NIAID kan. Een langjarig on derzoek naar ebola in Afrika, bij voorbeeld. ,,Dat is in Europa nau- welijks te financieren, dan ben je de hele dag bezig met het aanvra gen van beurzen. Hier kun je alles combineren: het veld- en labora toriumonderzoek, het ontwikke len van medicijnen en uiteinde lijk het testen ervan op mensen.'' Noem het het Real Madrid van de virologie, en daar heeft Mun ster een vaste basisplaats, net als zijn vrouw Emmie. Zij was onder meer betrokken bij het onderzoek naar remdesivir, het ebolamedi- cijn dat ook het ziekteproces van coronapatiënten verkort. Invloed Wat Munster en De Wit doen, heeft invloed. Het Amerikaanse RIVM, het CDC, baseert er mede zijn adviezen op, net als andere overheidsinstellingen. Munster belt regelmatig met zijn baas ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 GO 'Nederland heeft de vaccinindustrie wegbezuinigd'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64