Waar te beginnen? wederopbouw van hun stad 5 Ook deze ramp. Hoewel de oor zaak van de explosie nog niet bekend is en de regering ook de opties van een ongeluk of aanslag onderzoekt, wijten veel Libanezen de ramp aan nalatigheid, onkunde en corruptie. De gevaarlijke lading lag al sinds eind 2013 in Beiroet opgeslagen, ondanks vele waar schuwingen van de douane. Sinds oktober vorig jaar gaan herhaaldelijk duizenden mensen de straat op, in wat een 'revolutie' wordt genoemd. Ze demonstreren tegen de regering, de economische malaise en de corrupte politieke elite. De coronacrisis, die daar bo venop kwam, zorgde voor een kleine adempauze. De komst van een nieuwe rege ring, onder leiding van de door Hezbollah gesteunde premier Hassan Diab, bracht niet de ge hoopte hervorming. Die ver hoogde de belasting. ,,De regering is incompetent. Ze lost problemen niet op, maar maakt ze juist erger'', zegt Farah Bazzi (31), een Libanese promo venda en Midden-Oostendeskun- dige. ,,De laatste twee weken lie pen de spanningen weer op. Iedereen zat te wachten op het moment dat de onvrede een kook punt zou bereiken.'' Farah is geboren in Beiroet. Ze vluchtte met haar ouders tegen het einde van de burgeroorlog naar Nederland. Haar familie, die in het zuiden van de stad woont, is ongedeerd. ,,Maar ik heb niet eerder meegemaakt dat ze zo woedend zijn en zich zo machteloos voelen als nu. Niemand begrijpt waarom de politiek leiders zich niet om hun mensen bekommeren.'' Krijgsheren Volgens Farah zit de oude elite nog steeds op het pluche: ,,Het zijn de zelfde mensen die in de burger oorlog krijgsheren van milities waren.'' Libanezen roepen de internationale gemeenschap dan ook op geen geld aan de regering te geven, maar te doneren aan hulp organisaties. Die sturen voedsel pakketten naar het land, lokale organisaties delen op straat eten en drinken uit. Violet Speek, adjunct-directeur van Unicef in Libanon, maakt zich grote zorgen. ,,Hoeveel kunnen de mensen nog verdragen? Libanezen hebben veel meegemaakt. Dit is een soort breekpunt. Het moreel is laag. Niemand weet hoe het land hier nog uit komt. Mensen raken ontmoedigd.'' Niemand begrijpt waarom de leiders zich niet om hun mensen bekommeren Speek dacht aan een aardbeving, toen ze de explosie thuis in Bei roet voelde. Voorheen woonde ze in een wijk die nu verwoest is. Ze ging nog diezelfde dag naar het rampgebied om haar hond te zoe ken, die daar bij vrienden was en na de klap in paniek naar buiten was gerend. Ze vond het dier, onder het stof maar levend. ,,Maar onze organisatie is hard getrof fen'', zegt ze. ,,Veel medewerkers verloren hun huis, een aantal ligt in het ziekenhuis, de vrouw van een chauffeur is omgekomen.'' Kinderen Lange tijd lag de focus van Unicef op de vele vluchtelingenkinderen in Libanon. Nu komen daar steeds meer Libanese kinderen bij, die door de crisis hulp nodig hebben. Scholen en sociale voorzieningen waren al lange tijd gesloten, nu zijn ze verwoest door de explosie. Vóór de economische crisis wa ren er al 1,3 miljoen Libanese kin deren in nood, in februari waren dat er 1,5 miljoen. Unicef zorgt vooral voor water en medische zorg en biedt traumaverwerking. ,,Het einde van de crisis is nog niet in zicht. Het aantal kinderen dat hulp nodig heeft, zal de komende tijd alleen nog maar stijgen. We zien al dat jongeren steeds sneller naar drugs en wapens grijpen. Op sommige plekken neemt het geweld toe.'' War Child biedt slachtoffers naast voedsel, medische hulp en onder dak ook psychosociale steun. ,,Veel kinderen zijn getraumatiseerd ge raakt of hebben acute stress door de explosie'', zegt Ahmad Jaber. ,,Juist nu is onze hulp hard nodig.'' Beiroet is tijdens de oorlog deels verwoest, maar werd weer opge bouwd. Nu ligt de helft weer in puin. ,,Mensen zijn het wel zat om alles wat ze elke keer weer hebben opgebouwd, verwoest te zien wor den'', zegt Farah Bazzi. ,,Het land is altijd een speelbal geweest in het Midden-Oosten. Mijn ouders verlangen terug naar de tijd voor dat ze naar Nederland vluchtten. Toen was het in Libanon zoveel beter dan nu, en dat was nog wel tijdens de oorlog.'' Maar Beiroet is als een feniks, zeggen de inwoners zelf. Na elke crisis en verwoesting herrijst de stad uit de as. Ook Ahmad houdt hoop: ,,Geen land ter wereld heeft meegemaakt wat Libanon door maakt. Ik weet zeker dat we zullen opstaan en het land samen weer kunnen opbouwen.'' zaterdag 8 augustus 2020 GO as herrijzen' Na de explosie van afgelopen dinsdag rest de inwoners van Beiroet de uitzichtloze klus hun spullen bij elkaar te zoeken en puin te ruimen. Sommige appartementen zijn volledig verwoest, zoals dat van tv-producent Tony Ahwaji (rechtsboven) andere woningen lijken hun bewoners nog een sprankje hoop te geven. De ramp maakte 300.000 Libanezen dakloos. fotos afp - Farah Bazzi, Midden-Oostendeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5