1 'lp 4 I IN HET WEEKEND verkoopt hij chalets In je chalet ben je opjezelf. Stap je buiten je kavel, dan ben je met elkaar m 9 ~L m 11 smettingen liep op en toen was het zaak dit te stabilise ren. Na uitvraag was snel duidelijk dat het om feestjes ging. Later werd het verband tussen de verschillende feest jes gelegd. Op dinsdag 14 juli meldde de GGD 25 besmettingen, een paar dagen later waren dat er 50. De meeste betrof fen jongeren van tussen de 17 en 20 jaar, maar er waren ou dere Goesenaren bij. De bron bleek dus twee feestjes te zijn die het voorgaande weekend bij mensen thuis waren ge houden. Het bericht leidde tot een hausse aan testver- zoeken. Strak protocol Bron- en contactonderzoek kost veel tijd. Gemiddeld acht tot tien uur per besmet persoon. De regionale GGD kan hulp inroepen van een landelijk team. De GGD Zee land krijgt sinds het weekend dat de piek in Goes zich aan diende ondersteuning van drie tot vijf medewerkers. Er wordt gewerkt volgens een strak protocol. Mensen die in nauw contact zijn geweest met de positief geteste perso nen worden gebeld. Onder nauw contact vallen de huis genoten en mensen die lan ger dan 15 minuten op min der dan 1,5 meter bij de pa tiënt in de buurt zijn geweest tijdens de periode dat hij of zij de ziekte kon overdragen. De besmettelijke periode be gint 2 dagen voor de start van de klachten en eindigt als de patiënt 24 uur klachtenvrij is - en minimaal 7 dagen na start van de symptomen. Bij asymptomatische infecties (mensen zijn positief getest, maar hebben geen klachten) wordt tot 2 dagen voor de test teruggekeken naar contacten. Geen garantie Die nauwe contacten krijgen een dringend advies: blijf thuis als je op de uitslag wacht, na een positieve uit slag blijf je 14 dagen thuis, of je nu wel of geen klachten als hoesten, neusverkoudheid of koorts hebt. Een 'nauw con tact' zonder klachten hoeft niet getest te worden, om schijnveiligheid te voorko men. Zonder klachten wordt er sneller negatief getest, ter wijl iemand wél besmet kan zijn. Een gunstige testuitslag geeft dus geen garantie. De GGD wil voorkomen dat een besmet persoon zonder klachten, maar met een kans geïnfecteerd te zijn, toch de deur uitgaat en mensen be smet. In geval van klachten wordt iemand wel gevraagd zich te laten testen. Komt daar weer een positief resul taat uit, wordt de volgende stap in bron- en contacton- derzoek gezet. De medewer kers van het onderzoeksteam proberen zo het virus in te sluiten en verdere versprei ding te voorkomen. Het effect van bron- en contactonderzoek staat of valt met de medewerking van de bevolking. GGD-di- recteur Joke Gaemers is hier over in het geval van Goes erg te spreken. „Compliment voor al die jongeren die zich hebben laten testen. En voor de mensen die uit eigen be weging hun verantwoorde lijkheid namen." Voetbal vereniging Goes, met twee besmette leden, legde alle trainingen en wedstrijden stil. Een restaurant waar ie mand werkte die in relatie stond tot besmette personen, sloot de deuren. Niet ver plicht, maar men wilde geen enkel risico lopen. Verplee ghuizen in Goes verscherp ten hun bezoekregeling. De meeste mensen werken mee aan het onderzoek. Vaak hebben zij al op papier staan met wie ze de afgelopen da gen contact hebben gehad en waar ze zijn geweest. De we tenschap dat ze door hun medewerking verdere ver spreiding van het virus kun nen voorkomen, geeft een goed gevoel, is de ervaring van de GGD-medewerkers in Goes. Meer tijd Omdat het aantal nauwe contacten is toegenomen, kost bron- en contactonder- zoek meer tijd, merkt de GGD Zeeland volgens Gae- mers. ,,In het begin hadden mensen meestal maar twee of drie nauwe contacten. Sinds de versoepeling van de regels zijn dat er vaak tien of meer. Het aantal mensen dat zich laat testen is ook na een piek in week 30, toen we circa 3000 tests afnamen, de laatste twee weken wat te ruggelopen, tot rond de 2700. Inmiddels bereidt de GGD zich voor op het najaar, wan neer meer mensen met ver- koudheidsverschijnselen rondlopen. ,,We leiden men sen op die het bron- en con- tactonderzoek kunnen uit voeren. De artsen en ver pleegkundigen die dit nu doen, kunnen dan hun nor male werkzaamheden weer oppakken. Voor piekmo menten blijft een landelijke pool van medewerkers paraat staan om in verschillende GGD-regio's te kunnen bij springen." Afgelopen maandag ging in Vlissingen de vierde test locatie van Zeeland open, na Goes, Terneuzen en Zierik- zee. Gaemers: ,,Je probeert een zo fijnmazig mogelijk netwerk te maken. Volgens berekeningen moeten we groeien naar een testcapaci teit van 1500 mensen per dag in Zeeland. Daar moeten we klaar voor zijn tegen het einde van het jaar.' Doordeweeks werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boterhammen in je blauwe broodtrommel. Elastiekje eromheen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag... en dan is het weekend: tijd voor je hobby. Je bent scheidsrechter bij het voetbal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend. Een flinke klantenschare weet de winkel van Andriy Derzhavets (27) in Zierikzee inmiddels goed te vin den. Je kunt er terecht voor eigen lijk alles wat met smartphones te maken heeft. In 2017 ging Phone Repair Zierikzee van start. Andriy vertelt hoe dat ging. „Eigenlijk heeft een maat van me (Hovik, red.) het opgezet, maar hij ging verhui zen naar Amerika. Toen vroeg hij me of ik het wilde overnemen." Sa men met een andere vriend dacht Andriy daarover na. Hij werkte op dat moment in de havens en wist al dat dat in ieder geval niet was wat hij wilde. Of de telefoons dat wel waren? ,,Ik wist niet of het was wat ik leuk vond en of ik het kon. Maar ik zag wel dat het een kans was om te kijken of het ondernemen iets voor mij was." Ondertussen speelde er ook iets anders onder de oppervlakte. An driy droomt er al jaren van om cha lets te verkopen in samenwerking met een partner uit Oekraïne. ,,Ik ben er al meer dan zeven jaar mee bezig. Het begon toen ik tien jaar geleden op de Julianahoeve in Re- nesse was. In je chalet ben je op je zelf, maar stap je buiten je kavel, dan ben je met elkaar, zag ik. Zo gaaf vond ik dat." Andriy, komt oorspronkelijk uit Oekraïne en de ultieme wens is om daar zoiets te gaan beginnen. Hij kwam op een forum in contact met een chalet bouwer en terwijl hij kei hard werkte om Phone Re pair tot een succes te maken, bleef hij ook bouwen aan zijn chaletdroom. ,,Op het gebied van de te lefoons heb ik mezelf alles geleerd. Van internet en ge woon door fouten te maken. Je doet het een keer fout en de volgende keer weet je hoe het moet. We begonnen naast de garage bij die ene vriend, later huurden we een pandje. Die winkel is mijn kindje, ik steek er veel tijd in om te zorgen dat het er netjes uitziet. Het werk is heel leuk en afwisselend. De ene keer heb ik een klant van 80 jaar oud die niet weet hoe de telefoon werkt, de andere keer heb ik een klant met grote problemen waarbij een telefoon helemaal uit elkaar moet en van nul weer moet worden opgebouwd." Maar een van de belangrijkste dingen die Andriy leerde, is misschien wel het om gaan met mensen van verschil lende leeftijden en culturen. ,,Ik heb inmiddels veel mensenkennis opgedaan. Dat is voor zowel de tele- foonreparatie als de chaletverkoop erg handig." De planning bij de telefoonwin kel is bomvol, maar toch vindt An- driy ook nog tijd om met de chalets bezig te zijn. ,,Ik werk zes dagen per week in de winkel. In het weekend, de avonden en waar mogelijk tus sendoor, ben ik bezig met Trident International. Zo heet het bedrijf dat mijn partner in de Oekraïne startte en waarmee we nu daad werkelijk chalets aan het verkopen zijn. De afgelopen jaren heb ik veel onderzoek gedaan en ik kwam tot de conclusie dat ik door chalets te laten bouwen in Oekraïne een heel goede kwaliteit kan aanbieden voor een scherpe prijs." Aan vrije dagen doet Andriy niet. ,,Ik heb een doel en heb tegen mezelf gezegd: de ko mende vijfjaar worden niet mak kelijk. Nu moet ik er vrije tijd voor inleveren. Maar als je honderd pro cent geeft, dan krijg je er straks veel voor terug." Parfum Het ondernemen gaat hem prima af. Zelfs al combineert hij twee heel verschillende branches. Terugblik kend zat het er eigenlijk al vroeg in. ,,Toen ik een jongen was, kon je je inschrijven om bepaalde parfum- merken verkopen. Omdat ik pas negen was, hebben we het op naam van mijn moeder gezet. En ik ging bij haar collega's langs om parfum te verkopen." Zijn opa was direc teur, Andriy keek erg tegen hem op. ,,Hij had een bedrijf waar ze mallen maakten voor de machinekamers van schepen. Zijn bedrijf was toen tertijd de grootste van de Sovjet Unie. Daarna had hij een elektroni cabedrijf, waar hij als eerste televi sies verkocht." Het zit toch een beetje in de genen. Ideeën blijven komen bij Andriy. Maar uiteindelijk is er één hoger doel: ,,Een camping starten in Oe kraïne en mensen vanuit heel Eu ropa ernaartoe halen om hen te la ten zien hoe mooi het daar is." r~ ■Mb. GO ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 MARISKA DEN HARTOG ■r_ bi 1 4 19 Andriy Derzhavets runt doorde weeks zijn winkel Phone Repair. Daar doet hij veel mensenkennis op, wat ook goed van pas komt bij de verkoop van zijn chalets. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57