Ger van Waegeningh, duizendpoot ET 6 Ger van Waegeningh is 87. Maar de agenda van de Middelburgse is nog altijd overvol. Van Waegeningh is dan ook allesbehalve een langzaam verpieterend oud besje. Maar dat wil niet zeggen dat ze nooit eenzaam is. „Iedereen is af en toe eenzaam, ook al zeggen velen van niet. Je zou altijd moeten vragen wanneer mensen zich eenzaam voelen." Weken na de uitreiking pronkt het kistje met de oorkonde en de versierselen van haar ko ninklijke onderscheiding nog prominent op de salontafel in het appartement van Ger van Waegeningh. Ze hoorde al een paar dagen voor de verjaardag van de koning dat ze tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd geslagen. Maar toen ze be gin juli de versierselen echt kreeg uit handen van burgemeester Harald Bergmann voelde ze zich vereerd en een beetje trots. ,,Het kistje mag nog wel even blijven staan." Over de waslijst aan verdiensten die Zijne Koninklijke Hoogheid ertoe bracht haar aan zijn ridderkorps toe te voegen, hoor je Ger niet snoeven. 'Een mens moet gewoon doen wat-ie moet doen'. Even de riem eraf en tot rust ko men, is goed. Maar een mooi huis of een jacht kopen en van het goede leven genieten, leidt tot een leeg bestaan, waar ze niet blij van wordt, heeft Van Waegeningh ervaren. Laat haar maar actievoeren voor behoud van de ou- derenbus in Middelburg, zaken regelen voor de lokale KBO-afdeling, zich inzetten voor de Sor- optimisten en een aantal andere goede doelen. ,,Ik ben geboren in Middelburg, waar mijn ou ders Hotel du Commerce aan de Loskade dre ven, het huidige Fletcher Hotel tegenover het station. Na het pensionaat in Vught studeerde ik aan de kweekschool in Nijmegen. Ik kreeg een baan op een school in vlissingen. Dat be viel niet erg, ook al door de combinatie met helpen in het huishouden en het hotel. Na een jaar verhuisde ik naar Tilburg, om daar voor de klas te staan. Erg leuk, maar na een poosje wilde ik toch weer wat anders. Vervolgens werd me via-via een baan aangeboden in Venlo als maatschappelijk werkster bij een kerkelijke stichting. De bijbehorende opleiding mocht ik tijdens het werk doen. In die baan was ik bijna dag en nacht een vraagbaak voor zo'n twee honderd - wat men toen noemde - 'a-sociale' gezinnen. Als maatschappelijk werkster zat ik in een hecht team met een jeugdleidster en ge zinsverzorgster. Mede daardoor voelde ik me als een vis in het water." ,,Ik was nodig in het hotel. Mijn vader was er nog wel, maar moeder was degene die het hotel draaiend hield. Ze kon wel wat hulp gebruiken. En hoewel een broer de hotelschool had ge daan, was ik de enige die geschikt bleek om het hotel te laten draaien. Dan denk je niet verder na, maar ga je terug naar huis. In de winter was het minder druk en kon ik reizen. Ik was twee winters au pair in Parijs en een derde in Schot land. In die winters leerde ik de talen en in Frankrijk gaf ik de kinderen ook nog les." ,,Mijn vader werd ziek, mijn moeder had me meer nodig dan ooit. Begin jaren zestig over leed mijn vader en besloten mijn moeder en ik om samen door te gaan. Ook al omdat het geen goede tijd was voor verkoop van het hotel. Wel besloten we in de winter dicht te gaan. Dat gaf me de gelegenheid naar Malaga te gaan, ook om Spaans te leren. Na een paar jaar trok mijn moeder zich terug op Mallorca en dreef ik het hotel alleen." ,,Mijn moeder overleed in 1974 en daarna ben ik nog een paar jaar gebleven. Ons hotel was al tijd spic en span, maar werd in de jaren zeven tig gedateerd. Het werd tijd dat alle kamers een eigen douche en toilet kregen bijvoorbeeld. Ik heb een grootscheepse verbouwing laten doen, maar een paar jaar later - ik was 47 - heb ik het verkocht. Ik miste vooral de sociale contacten, omdat ik het hotel haast niet uit kwam." ,,Ha, ha, ha. Ja, ik heb een jacht gekocht waar we mee op de Middellandse Zee dobberden. Als klein meisje keek ik vanuit het hotel altijd naar de schepen die voorbijvoeren over het Kanaal door Walcheren. Maar zo'n ledig leven op een boot bleek niets voor mij te zijn. Die les heeft me destijds een aardige duit gekost, maar ik ben binnen twee jaar weer naar Nederland ge gaan om daarna naar Honduras te verhuizen." ,,Ik las een verhaal in een krant over een Neder landse die daar voor SOS Kinderdorpen werkte. Ze hielp mensen zich aan de armoede te ontworstelen en een bestaan op te bouwen. Dat vond ik zo'n mooi doel, daar wilde ik graag bij helpen. Toen ik haar dat liet weten, schreef ze: 'Dan kom je toch hierheen'. Zo gezegd zo gedaan." ,,Me nuttig maken. Met een groepje vrouwen een restaurantje opzetten, waar een veel gro tere groep alleenstaande moeders, verstoten vrouwen en weeskinderen van profiteerde. La ter voegden we er een naaiatelier en handwerk- afdeling en nog meer bedrijfjes aan toe. Dat liep echt gesmeerd. Na een jaar of drie ben ik ermee gestopt, omdat ik verplicht werd me bij een lokale officiële hulporganisatie aan te slui ten. Daar had ik geen trek in, omdat ze me wil den overplaatsen en ik de mensen met wie ik werkte niet in de steek wilde laten." ,,Nee, nee. Een van de vrouwen met wie ik werkte, kreeg een dwarslaesie. Ik heb ervoor gezorgd dat ze in Canada geopereerd kon wor den. Ik ben drie maanden bij haar gebleven en ze is er bovenop gekomen. Ze kreeg asiel in Ca nada en we konden ook haar zes kinderen over laten komen. Dat die kinderen allemaal een be staan hebben opgebouwd, gaf me ontzettend veel voldoening. Ik heb in die tijd - de jaren tachtig hebben we het over - mijn broer ook nog geholpen met het op poten zetten van een snackbar in Amerika. Ondanks diverse pogin gen bleek dat uiteindelijk vergeefse moeite. Toen ben ik weer naar Nederland gegaan om een bed and breakfast in Sluis te beginnen." ZATERDAG 8 AUGUSTUS 2020 GO 'Een ledig leven is niets voor mij' RENÉ HOONHORST U bent een geboren en getogen Middel burgse en woont intussen alweer decennia in de Zeeuwse hoofdstad. Maar tijdens één van de gelukkigste periodes in uw leven woonde u in Limburg. Hoe zit dat? Als u de ideale baan had, waarom bent u dan weggegaan uit Venlo? U bleef ondanks die buitenlandse ervarin gen toch langer in het hotel? Maar u bent niet tot uw pensioen in het hotel gebleven. Waarom heeft u nog voor uw vijf tigste de pijp aan Maarten gegeven? En toen bent u op uw lauweren gaan rusten als vroegtijdige pensionado? Honduras? Wat moest u in uw eentje in Mid- den-Amerika? Wat kon u in Honduras doen dan? Gedesillusioneerd en met hangende pootjes naar Nederland teruggegaan? Sluis? Waarom daar en waarom toch weer een logeergelegenheid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54