4 Inwoners staan midden in grootste economische crisis ooit opnieuw voor een Beiroet blijft niets bespaard. Oorlogen, aanslagen, een politieke en economische crisis, het coronavirus. Daar kwam de explosie in de haven nog bij. Hoeveel kunnen de Libanezen nog verdragen? BEIROET NA DE KLAP Een dag na de verwoestende ex plosie liep Ahmad Jaber door de straten van Beiroet. Hij ging terug naar het café waar hij dinsdag avond zat toen amper 7 kilometer verderop 2750 ton ammoniumni traat ontplofte in een havenloods. Het café lag in puin. ,,Ik ben er gelukkig levend uit gekomen'', zegt Ahmad. ,,Ik dacht dat het een raketaanval van Israël was. Ik rende naar buiten en zocht dekking in een gebouw, omdat ik vreesde voor een tweede raket.'' Ahmad is woordvoerder van War Child in Libanon. De ramp heeft de hulporganisatie hard getroffen. Een Nederlandse mede werker, de vrouw van de Neder landse ambassadeur, raakte zwaar gewond bij de explosie. Ze is inmiddels geopereerd en maakt het naar omstandigheden goed. Deze dagen loopt Ahmad met gemengde gevoelens door 'zijn' stad. Gebouwen zijn ingestort of weggevaagd, driehonderdduizend mensen zijn dakloos. Het voelt als een oorlogsgebied. Ahmad: ,,Ik heb geen idee hoe we dit weer kunnen opbouwen. We zijn afhankelijk van hulp uit het buitenland.'' Tussen de puinhopen en ontred dering ziet hij ook tekenen van hoop. ,,Ik zie mensen wanhopig zoeken naar familieleden en spul len, maar ik zie ook mensen die op straat opruimen, gewonden helpen en mensen onderdak bieden. De saamhorigheid in Beiroet is groot. Dat maakt me trots en tegelijk verdrietig.'' In Libanon, in de hoofdstad Beiroet in het bijzonder, zijn de mensen gehard door hun geschie denis met bomaanslagen, raket- aanvallen, terreur en sektarisch geweld tussen soennieten, sjiieten en christenen. Het land ging door een bloedige burgeroorlog (van 1975 tot 1990), vocht oorlogen uit met buurlanden Syrië en Israël, is intern verdeeld, en tegelijk een veilige haven voor duizenden vluchtelingen uit andere landen. De klap van dinsdag is van een heel andere orde. Deze explosie De saamhorigheid in Beiroet is groot. Dat maakt me trots en tegelijk verdrietig rukte niet alleen het hart uit de stad die ooit werd geroemd en geromantiseerd als 'het Parijs van het Midden-Oosten', maar komt op het moment dat het land poli tiek en economisch aan de rand van de afgrond staat. Grote tekorten De werkloosheid is enorm, de staatsschuld torenhoog en een groot deel van de bevolking leeft onder de armoedegrens. De natio nale munt is flink in waarde ge daald. Wie nog een baan heeft, ziet zijn salaris door de inflatie meer dan gehalveerd. Voor de banken staan rijen mensen die proberen bij hun spaargeld te komen. Er is een groot tekort aan voed sel en elektriciteit. Het eten is on betaalbaar, mensen lijden honger. Sommigen hebben uit wanhoop publiekelijk zelfmoord gepleegd. ,,Dit is de grootste economische crisis ooit'', zegt Ahmad. ,,Zelfs tijdens de burgeroorlog was het niet zo slecht als nu. Ik zie boos heid op straat. Voor veel mensen is alles de schuld van de regering.'' zaterdag 8 augustus 2020 'Beiroet zal ook nu uit de Tonny van der Mee Beiroet/Rotterdam -Ahmad Jaber, War Child

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4