13 OVERZOMEREN MET... KOEN LEENHOUTS In onze zomerrubriek Overzomeren met... bespreken we met Zeeuwse sporters zaken die bij deze tijd van het jaar horen. Schaker Koen Leenhouts (36) brengt zijn zomer dit jaar door in eigen land. Zon- of doevakantie „Zonvakantie. Mijn favoriete bestem ming is dan ook Lanzarote. De ideale combinatie van lekker weer, fijn tempo van leven en goed eten. Hope lijk kunnen we er snel weer eens naar toe.'' Vakantie in eigen land ,,Door de coronacrisis zijn er nu geen toernooien voor mij. Een vakantie in het buitenland vond ik een tikje ris kant. Naast vakantie thuis aan de Zeeuwse kust doe ik enkel twee mid- weekjes in Nederland, in de Linge- streek en op de Veluwe. De laatste twee zomervakanties was ik voor het schaken in Barcelona, Riga, Glasgow en Amsterdam en dat beviel me toch beter.'' Netflix ,,Ik kijk graag Scandinavische detecti ves en documentaires. 'Memory Ga mes', over geheugenkampioenen, is een documentaire die ik erg interes sant vond. Het gaat over de techniek van het onthouden met behulp van geheugenpaleizen. Ik heb dat probe ren toe te passen bij het schaken, maar schaken is er minder geschikt voor volgens mij. Ook lees ik graag en in de vakantie doe ik dat meer dan door het jaar heen. Het laatste boek dat ik las, was 'Alle Tijd' van Ronald Giphart en dat was een goed boek.'' Sportzomer ,,Het meeste mis ik de Olympische Spelen. Ik kijk graag naar sporten als zwemmen, judo en roeien en ik vind de sporters ook interessanter dan bij voorbeeld voetbalsterren. Zo zie ik graag Henk Grol aan het werk, vooral om de overgave waarmee hij zich op zijn sport stort. Hetzelfde geldt voor zwemmers. Eén van de mooiste docu mentaires die ik ooit zag, was '0,03 se conde' waarin Nederlandse zwem mers gevolgd werden op weg naar de Olympische Spelen. Heel bijzonder.'' Het jaar 2020 ,,Ik verwacht niet dat de fysieke schaaktoernooien en -competities snel hervat worden, helaas. Toer nooien worden gespeeld met veel Ik vind andere sporters interessanter dan bijvoorbeeld voetbalsterren mensen van over de hele wereld in een zaal en die combinatie is op dit mo ment haast de slechtst denkbare. Er zijn wel veel online toernooien en dat is leuk, maar ik hoop niet dat ze de echte toernooien zullen vervangen. In het algemeen denk ik dat zo veel mo gelijk sportevenementen toch door gang zullen vinden, maar dan in aan gepaste vorm en tot nu toe kan ik daar nog weinig enthousiasme voor op brengen.'' Actualiteit ,,Je kunt moeilijk naast corona kijken. Het verbaast me daarnaast dat zoveel (bekende) mensen hun mening in de media erover willen geven, terwijl ze er niet veel verstand van hebben.'' Sportief hoogtepunt ,,De gedeelde winst op het Open NK 2017 is wel mijn persoonlijke hoogte punt. Ik speelde een fantastisch toer nooi en won samen met de Indiër San- dipan. En passant behaalde ik een eer ste grootmeesternorm en kwalifi ceerde me voor het gesloten NK 2018. Mijn partij tegen de Venezolaanse grootmeester Eduardo Iturizzaga was het hoogtepunt, zowel de kwaliteit PASPOORT van de partij als de spanning en de be leving ervan.'' Grootmeester ,,Mijn doel is om grootmeester te wor den. Ik moet nog één grootmeester norm halen, van de benodigde drie. In 2019 en 2020 en waren mijn resultaten minder dan in 2016 t/m 2018, dus ik wil snel weer terug naar dat niveau. In de coronaperiode, zonder toernooien op de planning, vind ik het moeilijker de motivatie op te brengen voor seri euze training, zeker omdat het nog zo lang kan duren voor er weer toer nooien zijn.'' Plezier in het spel ,,Op elk moment in mijn carrière heb ik de keuzes gemaakt waar ik op dat moment helemaal achter stond. In middels schaak ik al zo lang en elke partij speel ik nog met plezier. Op sommige momenten had ik misschien keuzes kunnen maken, waardoor ik een sterkere speler was geworden. Aan de andere kant heb ik al heel veel spe lers in de loop van de jaren af zien ha ken, doordat ze op een gegeven mo ment geen plezier meer hadden in het spel.'' zaterdag 8 augustus 2020 GO Even niet naar Lanzarote Menno Kole IJzendijke Een buitenlandse reis vond Koen Leen houts dit jaar een tikje te riskant. Hij blijft daarom in Nederland deze zomervakantie. - Koen Leenhouts Naam: Koen Leenhouts Geboren: 10 januari 1984 te Oostburg Woonplaats: IJzendijke Sport: Schaken Club: HWP Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41